MOŠKI IN ŽENSKE

0
737

Ali smo ženske enakovredne moškim? To vprašanje se poraja pri ženskah že od nekdaj. Moški so vedno našli način, da so jim vcepili občutek manjvrednosti in krivde. Ženske so to sprejemale kot nekaj samoumevnega skozi stoletja. Z razvojem pa so se začele stvari spreminjati. Ženske so se pričele boriti za svoje pravice, mišljenje in položaj v družbi ter družini. Velik napredek so dosegle, ko so si izborile volilno pravico, pravico do izobraževanja, zaposlovanja in delovanja na političnem področju, kar pomeni, da so stopile v neusmiljen boj za oblast, kar pa je celo za današnje dni skoraj nesprejemljivo. Le počasi se navajamo, da so ženske enakopravne in enakovredne moškim na vseh področjih.

Veliko moških se boji, da bodo s prepuščanjem enakopravnosti izgubili oblast, svoj status v družbi, družini in politiki. Težko se javno mnenje privaja na to, da bi enakopravnost le izboljšala naša življenja.

Danes se mnenja o enakopravnosti razlikujejo glede na spol, starost in na območje bivanja. V pogovoru z različnimi ljudmi, različnih starosti in iz različnih krajev sem dobila zanimivo sliko o dejanskem stanju. O enakih vprašanjih ljudje različno razmišljajo npr. o položaju ženske v politiki (vodenje in funkcioniranje države, sestava državnega zbora), v družbi in družini, njeno udejstvovanje na področju dela, poklicev, denarja, vzgoje otrok… O tem so razmišljali preprosti ljudje, ki so odgovorili na mojo anketo. Odgovori so zelo zanimivi.

 

Magda, 47 let, Pivka

Prepričana sem, da bi predsednica boljše vodila in predstavljala državo kot predsednik. Če pa bi v državnem zboru sedele le ženske, bi država zelo slabo funkcionirala. V preteklosti so v kulturi prevladovali le moški predvsem zaradi vzgoje in sistema izobraževanja. Dandanes pa so ženske in moški povsem enakovredni v kulturi. Delitev določenih poklicev na moške in ženske se mi zdi upravičena, saj so prilagojeni fizičnim sposobnostim: moški so močnejši, ženske pa spretnejše in praktične. V današnjem času je ženska na položaju direktorice uspešnega podjetja prav gotovo zasluženo, saj ima veliko več obveznosti kot moški in si je ta položaj težko priborila. Za direktorja velikega računalniškega podjetja pa bi bil prav gotovo izbran moški, ker še vedno prevladuje mnenje, da je to bolj moški poklic. Bančništvo že od nekdaj vodijo moški, saj naj bi bili boljši organizatorji in znajo boljše voditi finance. Poklic medicinske sestre pa je tipičen ženski poklic, ker znajo prisluhniti bolniku in mu v težkih trenutkih stati ob strani. In končno je ženska ne samo zaposlena, predvsem je mati. Če bi bila vzgoja in skrb otrok prepuščena moškim, bi bili boljše preskrbljeni, saj bi se slednji želeli dokazati tudi na tem področju. Zdi pa se mi pravilno, da se večina moških danes znajde pri opravljanju gospodinjskih del enako dobro kot ženska, saj so v to nekoliko prisiljeni, ker sta zaposlena oba.

 

Iztok, 47 let, Ilirska Bistrica

Mislim, da bi državo enako uspešno vodila in predstavljala tako predsednica kot predsednik. Podpiram idejo o stranki, ki bi se borila le za ženske pravice, saj je to njihova ustavna pravica. Z njo bi dosegle večjo politično moč in posledično tudi pravice.

V preteklosti so imele ženske svoje mesto predvsem v vlogah mater in gospodinj, saj zanje ni bilo dostojno, da bi se izpostavljale v javnosti. Danes pa si vsaka direktorica uspešnega podjetja zasluži svoje mesto, a se morajo dokazati. Za direktorja velikega računalniškega podjetja bi bil danes verjetno izbran kandidat z boljšim programom. Bančništvo še vedno vodijo moški, ker njihova čustva ne vplivajo na odločitve. Nasprotno pa je pri poklicu medicinske sestre. Ker so ženske bolj čustvene, jim je ta poklic pisan na kožo.

Moški bi tudi ostajali doma in bi ženske hodile v službo, le zaslužiti bi morale ogromno denarja. Potencialno so moški lahko prav tako dober roditelj v fizičnem smislu, vendar matere ne morejo nadomestiti. Menim, da je klasična družina, sestavljena iz očeta in matere, najboljša in izpolni vse otrokove potrebe.

 

Emil, 56 let, Ilirska Bistrica

Mislim, da je prav, da se poklici delijo na moška in ženska, saj nekateri zahtevajo težka opravila, česar ženske ne bi zmogle. Ženska si kot uspešna direktorica zasluži ta položaj, a bolj uspešna od moškega bi bila v kmetijstvu, živinoreji in sociali. Direktor računalniškega podjetja pa bi bil moški, saj to delo zahteva zbranost, odločnost in natančnost. Moški bi se tudi počutili manjvredne, če bi morali ostajati doma, medtem ko bi žene delale. Vendar so moški vseeno sposobni opravljati gospodinjska dela in bi se znašli tudi pri vzgoji otrok. Menim pa, da gospodinjska dela niso razdeljena na moška in ženska, saj lahko vsak opravlja vse enako dobro. Do večje enakopravnosti bi morali priti na področju družine, dela in skrbi za otroke.

 

Jan, 16 let, Postojna

Podpiram dekleta, ki se zanimajo za vojsko. Če bi država imela v parlamentu le ženske, bi država funkcionirala čisto normalno, če ne bi pri vsaki stvari, o kateri bi se pogovarjali, vsiljevale "woman power". Podpiram ženske v politiki, če svoje delo opravljajo strokovno. Enako velja za moške. Saj obstaja stranka, ki se bojuje za interese žensk. Imenuje se Glas žensk. Vodi pa jo Monika Piberl, nesojena predsedniška kandidatka.

Ženske so v preteklosti ostajale doma, likale, kuhale, vodile gospodinjstvo in skrbele za otroke, zato niso imele časa za kulturo. Mislim, da bi bile ženske v prodaji, promociji, medicini, restavraciji in gostilni uspešnejše od moških. V marsikateri banki prevladujejo bankirke. In poklic medicinske sestre ni tipično ženski. Obstajajo tudi medicinski bratje. Medicina jih pač veseli. A večina moških ne bi sprejela dejstva, da bi morali ostajati doma in skrbeti za otroke in gospodinjstvo. Sploh je pa pri majhnih otrocih priporočeno, da preživi več časa z mamo. Kljub temu otrok potrebuje oba starša. In končno se moški vedno ne znajdejo pri opravljanju gospodinjskih opravil. Se pa strinjam, da lahko primejo kdaj za kuhalnico.

Tjaša, 16 let, Idrija

Ženska bi državo boljše vodila in predstavljala, ker smo bolj inteligentne. Če bi v parlamentu sedele le ženske, bi bilo življenje bolj pošteno in ne bi prihajalo do tako velikih goljufij kot danes.

V zgodovini so v kulturi prevladovali moški zato, ker so se jih ženske bale. V današnjem času smo ženske enakovredne moškim na tem področju. Mogoče jih celo prekašamo, ker smo bolj inteligentna bitja in lahko mislimo na več stvari hkrati. Mislim, da ni upravičena delitev del na moška in ženska. Vsak ima pravico do tistega poklica, ki si ga sam želi, in nihče mu ne more ukazovati, kateri poklic bi moral/a opravljati.. Skoraj vsi bi izbrali moškega za direktorja velikega računalniškega podjetja, ker naj bi bili bolj izkušeni. A če bi bila na njegovem mestu ženska, mnoga podjetja ne bi propadla. Bančništvo so vedno vodili moški, ker so samovšečni in mislijo, da vse vedo. Za delo z bolniki pa je potrebno veliko psihične in fizične pripravljenosti. Če bi ženske delale in bi moški morali ostati doma, bi se moškim po moje »strgalo«. Tudi pri vzgoji otrok ne bi bili uspešni, ker nimajo dovolj pameti in praktičnosti. Pri opravljanju gospodinjskih opravil se moški ne znajdejo. Obstajajo pa tudi izjeme, vendar je teh le 1%. Drugače pa se jim raje izogibajo. Delitev na moška in ženska opravila ni upravičena. Marsikatera ženska poprime za težja dela kot moški. Vendar je teh zelo malo…

Večja enakopravnost bi morala biti na področju politike, obrti.

Sabina, 38 let, Milano

V kulturi so nekoč prevladovali le moški zato, ker so bile ženske prisiljene ubogati njihove ukaze. Danes pa so jim ženske enakovredne, saj so tudi one ljudje. Mislim, da ni upravičena delitev nekaterih poklicev na moške in ženske. Tudi ženska je lahko gozdarska ali rudarska tehnica in inženirka, moški pa odličen kuhar. Mislim, da razlike med ženskimi in moškimi zdravniki ni, razen spola. In danes moški ostajajo doma, ženske pa hodijo v službo. Otroci ne gledajo na razdelitev dela in vzgoje. Vidijo in čutijo ljubezen, ki mu jo starša nudita.

 

 

Klavdija, 30 let, Bovec

Oba spola si tudi enako zaslužita položaj direktorja, sta enakovredna in enakopravna. Od posamezne ženske je tudi odvisno, ali bo na gospodarskem področju uspešnejša od moškega. Bančništvo še vedno vodijo moški predvsem zato, ker so oni nekoč prinašali denar v gospodinjstvo (breadwiner).

Prva medicinska sestra Florence Nightigale je bila ženska. Zato je najverjetneje poklic medicinske sestre tipično ženski. Ženske so tudi doma skrbele za bolne člane družine. Za vzgojo otrok pa sta potrebna oče in mama! Mama skrbi za varnost, oče postavlja meje!

 

Nataša, 32 let, Smederevo (Srbija)

Delitev del na moška in ženska je upravičena. Ženska je le ženska. A če si katera želi opravljati težje delo, ji mora biti to omogočeno. Ženske kot zdravnice so super. Osebno jih imam rajši.

Večina moških ne bi sprejela dejstva, da bi morali ostati doma, ženska pa bi hodila v službo. Pri vzgoji otrok pa mislim, da moški ne bi nikoli imeli toliko potrpljenja z otroki, kot ga imamo ženske. Danes pa se moški veliko bolje znajde pri gospodinjskih opravilih kot v preteklosti, kar je zelo dobro, predvsem zato, ker pomaga, če ženi ne uspe vsega postoriti. Delitev na moška in ženske dela v gospodinjstvu ni upravičena. Pomembno je le, da se delo v danem trenutku opravi s skupnimi močmi, kolikor kdo zmore.

 

Adrijana, 24 let, Ilirska Bistrica

Če bi ali že obstaja stranka, ki bi se bi se bojevala za vse interese žensk, bi bilo super. Takoj bi se včlanila. Mogoče bi z njeno pomočjo dosegle, da se na ženske neha gledati le kot na objekte na primer natakarice…

Mislim pa, da današnji »mačoti« ne bi prenesli tega, da jih preživlja žena in da so oni copate. Vendar bi za vzgojo in skrb otrok tudi moški dobro opravili. A sodelovati morata oba. Otroci so zviti in točno vedo, kaj in kako bodo pri katerem od staršev dosegli. Imajo svoje finte. Moški so danes v gospodinjstvu samostojni in jim gre odlično. Mi je všeč ta sprememba, čeprav sama mislim, da nekaterih stvari moški ne morejo početi. Je pa prav, da pomagajo.

 

Stefan, 23 let, Beograd (Srbija)

Če ženski uspe dobiti avtoriteto, zakaj potem ne bi bila zaposlena na obrambnem ministrstvu ali na ministrstvu za notranje zadeve. Teoretično je mogoče, v praksi pa ženska zelo težko doseže avtoriteto med moškimi v vojski. Ženske bi morale v teh poklicih dobiti delo najprej na nižjih nivojih hierarhije, se tam dokazati in potem napredovati. Dejstvo je, da so ženske fizično šibkejše od moških, tako da imajo le-ti veliko prednost v teh poklicih (razen tam, kjer fizična pripravljenost ni pomembna).

Danes so ženske absolutno enakopravne na vseh področjih umetnosti. Na nobenem področju gospodarstva ne more biti ženska boljša, saj so fizično šibkejše. Lahko so le enako dobre. Obstaja le strokovna in kompetentna oseba ter nestrokovna in nekompetentna oseba in ne moški in ženska. Medicinska sestra je tipično ženski poklic zaradi svojega naziva. Noben fant se ne želi vpisati v šolo, po kateri bi ga celo življenje naslavljali s sestra. Vendar drži, da so ženske skrbnejše pri negovanju bolnih. Meni bi bila gospodinjska dela preveč monotona. Iskal bi si dodatno zaposlitev. Mislim pa, da obstaja pri vzgoji dejstvo, ki te spremlja od rojstva; to je navezanost na mamo. V zgodnjem otroštvu je mama nepogrešljiva, kar je naravno. A malček mora odraščati pri obeh. V današnjem času sta zaposlena tako oče kot mati, skrb za otroke pa je zato minimalna, kar pa je zelo slabo. Slabo je tudi v primeru, ko mama dela in oče sedi doma.

Ukinil bi delitev na moško in žensko delo in bi zahteval, naj posamezen spol pokaže sposobnosti.

 

Ljudje smo si različni. Smo moški in ženske. Smo fizično močnejši ali šibkejši. Radi bi zasedli enak položaj kot naš prijatelj, znanec. Smo dovolj sposobni, pripravljeni? Bi se radi izgovarjali na prevlado moških, žensk na določenih področjih, pri poklicih? Nekateri verjetno ne razmišljamo o enakopravnosti pač pa o prevladi. Take misli pa nimajo nikakršne zveze s pravicami žensk in pomenijo le korak v preteklost v medsebojnih odnosih. Se pa stvari obračajo na boljše, saj na pomembnih področjih lahko vedno najdemo skupen jezik. In tako smo lahko vsi enakopravni oz. se za to vsaj potrudimo. 21. stoletje zahteva veliko strpnosti, naporov, odrekanja na mnogih področjih. Od posameznika pa je odvisno, ali bo na enake možnosti gledal pozitivno ali negativno. Jim bo znal prisluhniti in jih bo zavrnil? Odgovor bo poiskal vsak sam.

 

Nagrajeni prispevek