V mesecu, ko kristjani obeležujejo svoj največji praznik, veliko noč, se nam pridružite na zanimivi delavnici za otroke. Svojo ustvarjalnost in umetniško žilico boste lahko izrazili pri izdelavi unikatnega križa. Za navdih nam bo slikovit križ iz francoskega mesta Limoges, ki si ga bomo ogledali na občasni razstavi Kristus Kralj.
Trajanje: 1 ura. Delavnica je primerna za otroke od 6. leta dalje. Vstopnina: 5,5 EUR. Obvezne so predhodne prijave na e-naslov arheozabava@nms.si ali po telefonu 051 384 888. Število mest je omejeno.
Na spletu bomo spremljali vodnico Matejo Kregar Gliha: predstavila bo največje dragocenosti, ki jih hrani Narodni muzej Slovenije. Pridružite se ji pri odkrivanju izjemne preteklosti tega prostora! Vodenje bo v angleškem jeziku.
Trajanje: 45 minut. Brezplačno, napitnina dobrodošla. Obvezne prijave na Heygo!
Od 4. do 10. aprila 2022, na družbenih omrežjih Noč v muzeju / Plečnik v muzeju Naprej v preteklost – skupna akcija slovenskih muzejev in galerij
Ponovno se nam pridružite pri spomladanski akciji Naprej v preteklost, ki se bo tokrat odvijala med 4. in 10. aprilom in bo obarvana v duhu 150. obletnice rojstva arhitekta Jožeta Plečnika in 20. obletnice Poletne muzejske noči.
V sklopu akcije smo v Narodnem muzeju Slovenije pripravili krajše videoposnetke o muzejski stavbi in ob razstavi Zlata sled.
Na družbenih omrežjih Facebook in Instagram spremljajte ključnike #naprejvpreteklost, #nočvmuzeju in #Plečnikvmuzeju.
Razburljiva zgodovina in tehnike združevanja kovine in stekla v zlatarski obrti
Na začetku zgodovine emajliranja je obstajala želja po združevanju kovine in barve. To je odprlo novo dimenzijo človeški ustvarjalnosti pri izdelavi nakita in opreme. Številne eksponate je mogoče občudovati v muzejih po vsem svetu. Za boljše razumevanje izzivov teh tehnik pa je pomembno poznati zgodovino in predvsem vse različne tehnike.
Predavatelj nas bo popeljal skozi zgodovino in nam podal pregled umetnosti emajliranja.
Udeležba na predavanju je brezplačna, razstavo si lahko ogledate z nakupom vstopnice v odpiralnem času muzeja. Število mest je omejeno. Obvezne so predhodne prijave na e-naslov arheozabava@nms.si ali po telefonu 051 384 888.
Vabimo vas na prav posebno muzejsko dogodivščino! Kaj se zgodi, ko se luči v muzejskih dvoranah ugasnejo? Ali predmeti oživijo? Kakšne zgodbe nam lahko razkrijejo? S svetilkami, v detektivskem slogu se bomo odpravili po zlati sledi za muzejskimi zakladi. Pridružite se nam pri reševanju ugank in odkrijte preteklost z nami! Na dogodivščino ob razstavi Zlata sled vabimo vse, ki ste neustrašni in zelo radovedni.
Primerno za otroke od 6. leta dalje. Trajanje programa: 45–60 minut. Obvezne prijave na arheozabava@nms.si ali 051 384 888. Cena družinske dogodivščine je enaka ceni družinske vstopnice (15 €).
Sobota, 9. aprila 2022, od 14. do 17. ure, Metelkova
Na delavnici bomo spoznali praktični prikaz tehnike emajliranja, ki je svoj razcvet doživela v limoških delavnicah v Franciji v 12. in 13. stoletju. Emajliranje je težka in zahtevna tehnika. Predstavitev je namenjena boljšemu razumevanju procesov emajliranja. Demonstracija med drugim vključuje pripravo materiala (graviranje, dletenje), opis različnih tehnik emajliranja v zgodovini, predstavitev tehnik žganja in dodelave emajliranega obdelovanca.
Trajanje: 3 ure. Vstopnina po ceniku, za predstavitev ni doplačila. Obvezne so predhodne prijave na e-naslov arheozabava@nms.si ali po telefonu 051 384 888. Število mest je omejeno.
Na vodenem ogledu bomo spoznali najpomembnejše predmete na stalnih arheoloških razstavah Narodnega muzeja Slovenije, ki sodijo v vrh svetovne kulturne dediščine.
Vstopnina po ceniku, za vodstvo ni doplačila. Obvezne so predhodne prijave na e-naslov arheozabava@nms.si ali po telefonu 051 384 888. Število mest je omejeno.
Marsikdo pozna ročke za vino – majolike, izdelke ljudskih lončarjev. Najbolj pa so znane tiste, ki jih je izdelovala keramična tovarna Svit Kamnik od začetka petdesetih let 20. stoletja do konca svojega obstoja leta 2008. S skupnim projektom Narodnega muzeja Slovenije in Medobčinskega muzeja Kamnik želimo dati kamniški majoliki pravo mesto v slovenskem in evropskem merilu, po drugi strani pa spodbuditi ustvarjalce, da se ta del nematerialne kulturne dediščine – torej znanje, vedenje, spretnosti izdelave in poslikave majolike – ne pozabi.
Predava soavtorica razstave doc. ddr. Mateja Kos iz Narodnega muzeja Slovenije.
Vabimo vas k sodelovanju v kulturno-zgodovinskem natečaju ob 200-letnici Narodnega muzeja Slovenije. Tema natečaja: ZLATO OKOLI NAS
To je lahko zlat predmet, lahko pregovor o zlatu, lahko dragocen prstan naše babice … Razmislite, kje vse okoli vas je zlato in kako bi ga predstavili širši javnosti, kot to počnemo v muzeju na razstavah. Osnovnošolce vseh razredov ter njihove učitelje, mentorje vabimo, da do ponedeljka, 16. maja 2022, tej tematiki posvetijo del šolskih obveznosti (lahko kot dopolnilo pri likovnem pouku, pouku družbe, zgodovine, spoznavanja okolja, v okviru izbirnih predmetov ali interesnih dejavnosti). Na natečaju lahko sodelujejo posamezni razredi ali skupine. Objava nagrajencev bo v ponedeljek, 23. maja 2022, tako bodo lahko obisk in vodstvo po razstavi izkoristili še v tem šolskem letu.
Ogled razstave Zlata sled si lahko popestrite na več načinov. Interaktivni poti smo dodali še delovni list, ki ga prejmete na blagajni muzeja. Sprehodite se po razstavi ob 200-letnici Narodnega muzeja Slovenije, poiščite odgovore na vprašanja, izpolnjen delovni list oddajte v škatlo ob izhodu z razstave in se potegujte za privlačno nagrado.
15. mednarodna konferenca Indoor Air Quality in Heritage and Historic Environments (IAQ2022)
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, Narodni muzej Slovenije in E-RIHS, Evropska raziskovalna infrastruktura za dediščinsko znanost organizirajo 15. mednarodno konferenco Indoor Air Quality in Heritage and Historic Environments (IAQ2022), ki bo potekala od 14. do 16. septembra 2022 kot hibridni dogodek preko spleta in v živo v Ljubljani.