Vljudno Vas vabimo na odprtje razstave ARJANA PREGLA, v torek, 5. julija, ob 19. uri. Razstava bo na ogled do 18. julija.
Odprtje razstave ilustracij Arjana Pregla bo v torek, 5. julija 2011, ob 19. uri v galeriji Ars.
Razstava predstavlja izbor ilustracij Arjana Pregla, ki so nastale v lanskem letu za knjigi Hlačke za oblačke in Kratke zgodbice o skoraj vsem.
V knjigi Hlačke za oblačke (Tatjana Pregl Kobe) se nam avtor kaže kot zrel, samozavesten ustvarjalec, ki se zaveda svojih likovnih potencialov. Mirno likovno moč kaže z jasno, osebno prepoznavno morfologijo, z opuščanjem vseh nepotrebnih, tehnoloških in efektnih pridevkov, usmerjen je na osnovno jedro pripovedi, odvečnega dekorja ni nikjer in besede na eni in podobe na drugi strani tkejo kompleksno, a nežno vizualno tkanino. Likovni prostor je odprt, razložen za likovno branje, le nekaj zahtevnejših optičnih vozlov je nastavljenih, ob katerih si mladi gledalec utrjuje lastno likovno izkušnjo prostora in odpira prostore za prostori, ki so omejeni le z mejami sanj in domišljije.
Pregl se odloči, da ne bo uporabil vsega, kar sodobna tehnologija omogoča, in s to samoomejitvijo dobi kajpada več. Več v smislu likovne energije in več za otroka, ki mu ne pobarva vsega sveta že vnaprej in mu ne vsiljuje modno transformiranih in do konca zapolnjenih podob, kjer ni več nobenega prostora za domišljijo. Ravno tu, v omejitvah in umanjkanju, je velik kulturni potencial teh ilustracij: odpiranje novih, prostranih svetov, h katerim pomemben delež lahko prispeva bralec sam. Ilustrator izbere vesoljni pogled na pokrajino predvsem v šestih velikih risbah, ki razdelijo knjigo v poglavja. Tem velikim količinam, ki tvorijo osnovo dogodkom, sledijo rahločutne podobe vsakdanjih prizorov, ki jih spremlja nepregledna množina podrobnosti, prava katalogizacija predmetne vsakdanjosti. Najmanjšim gledalcem to omogoča zelo razburljivo popotovanje po podrobnostih, med katerimi se vedno znova prikaže kakšna nova.
Likovni svet Arjana Pregla je vedno urejen, čeprav so stvari v njem razmetane. Najbolje to pokaže v podobah, ki reflektirajo njegov slikarski poklic. Ob pesmih Packarija in Pravi kolaž se pokaže avtorjeva kompozicijska in likovno fabulativna umetnost v najboljši luči. Iz situacijskega nereda ustvarja prepričljiv likovni red, kjer brez nasilnih urejevalnih mehanizmov regulira celoto v očesu prijazno in umu razumljivo zgodbo. Skoraj na didaktičen način nam pove, da v likovnem svetu navadne lise in packe niso nič manj pomembne od tistih lis in pack, ki jih lahko preberemo kot podobe prepoznavnih, znanih predmetov. Presenetljivo je, koliko načinov za priklic ideje avtor še pozna. Enega od načinov bi lahko imenovali kar dobesedno branje; ko polževo hišico oblikuje po človeških merah in si ob nepremičninskem objektu privošči dekoracijo z vsem, kar poštena hiša mora imeti: vrata s ključavnico, streho, okno, dimnik, anteno, satelitski krožnik, hišno številko in navsezadnje kroparskega kovanega pajka za srečo.
V času vizualne polucije deluje knjiga Hlačke za oblačke kot zdravilo proti boleznim materialnega preobilja, otopelosti, naveličanosti, dolgočasja in še vsemu drugemu iz kroga nezadovoljne pasivnosti in potrošniške nikolipotešenosti. Odkriva svetove veselja, smisla, radoživosti in zaupanja.
Avtor moč in domet svoje imaginacije postavi na preizkus v Kratkih zgodbicah o skoraj vsem (Sašo Dolenc). Ilustriranje, iluminiranje socialnih, zgodovinskih, posebej pa še naravoslovno znanstvenih odnosov zahteva posebno zgoščenost in natančnost. Preglova kvaliteta je, da ob vseh zahtevah, ki jih dosledno izpolnjuje, ohrani še značilno sproščenost in humornost. Ta motivira mladega bralca in napravi različne vrste interakcij med besedo in podobo. Simetrična interakcija med ikoničnim in literarnim nastopi tam, kjer besede in slike pripovedujejo isto zgodbo; komplementarna interakcija je, ko beseda in slika druga drugi zapolnita vrzeli in pomanjkljivosti; stopnjevana interakcija imenujemo razmerje, v katerem besede in slike nadgradijo in okrepijo pomen druga drugi; protislovna interakcija nastopi, kadar so besede in slike v neravnovesju, govore različno zgodbo; kontradiktorna interakcija je, če si besede in slike očitno nasprotujejo in so brez smiselne povezave.[1]
Vse te različne intelektualne nastavitve razmerij med besedo in sliko knjigo bogatijo in aktivirajo bralčeve recepcijske potenciale. Informativna funkcija je stalno v ravnovesju s formativno, tako da ob razumevanju zgodbic o skoraj vsem zlahka uživamo tudi v tem, na kakšen slikarski način so povedane.
Črtomir Frelih
ARJAN PREGL
Rojen je bil 5. julija 1973 v Ljubljani. Leta 1998 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani (mentorja prof. Metka Krašovec in prof. Bojan Gorenec). Leta 2001 je na isti akademiji zaključil magistrski študij slikarstva (mentor prof. Gorenec). Zadnji semester magistrskega študija slikarstva je obiskoval na IUP Indiana University of Pennsylvania (ZDA). Za tem je vpisal še magistrski študij grafike in ga zaključil leta 2004 (mentor prof. Lojze Logar).
Ilustracije objavlja v literarnih revijah za mladino in otroke Kekec, PIL PLUS, Galeb in EKO velikan, od leta 2007 naprej tedensko tudi v Slovenskih novicah. Ilustriral je že 16 knjig, leta 2004 je prejel Priznanje Hinka Smrekarja. Knjiga Zvezda s čepico je bila istega leta nominirana za Izvirno slovensko slikanico. Leta 2007 je bil povabljen v žirijo na bienale ilustracije Zlatno pero Beograda.
Ukvarja se s slikarstvom in ilustracijo.
Prijazno vabljeni!