Slovenski etnografski muzej za adventni čas in za zaključek leta odpira v četrtek, 6. decembra 2012, ob 18. uri praznično razstavo Betlehemy – Keramične jaslice iz Slovaške.
Na razstavi je predstavljenih 24 barvitih keramičnih jaslic, ki so jih ustvarili znani ljudski umetniki – Viliam Bazlik, Ignác Bizmayer, Drahoslav Chalány, Jozef Franko, Maria in Oskar Hanusek, Ferdiš Kostka, Júlia Kováčiková-Horová, Dagmar Kratochvílová, Marián Liška, Peter Lužák, Ján Pečuk, Kornélia Püssová, Jana Randušková in Leopold Velan.
Glavni liki tradicionalnih slovaških jaslic so sveta družina, trije kralji, pastirji in včasih tudi koledniki. Trije pastirji, Fedor, Stacho in Kubo, oblečeni v tradicionalne slovaške noše in opremljeni z valaško (pastirsko sekirico), hodijo od hiše do hiše in s sabo nosijo lesene ali papirnate jaslice. Pripovedujejo zgodbo o Kristusovem rojstvu, pojejo in plešejo ob ritmu udarcev s palicami in v dar dobijo posebne kolače. V nekaterih jaslicah figurice prosto stojijo, v drugih so pritrjene na okvir. Nekateri umetniki prikazujejo božično zgodbo pod slamnato streho, pri drugih je ves prizor na keramičnem pladnju s širokim robom. Nenavaden izdelek je triptih z božično zgodbo v oltarni niši.
Po svetopisemski zgodbi o stvarjenju je Bog naredil človeka “iz prahu zemlje“ (1 Mz 2,7). Cerkev obeleži stvarjenje Adama in Eve, prvega moškega in prve ženske, 24. decembra. To je dan pred božičem, ko cerkev praznuje rojstvo Kristusa. Po krščanski veri je Jezusa Kristusa, božjega sina, Devica Marija neke noči rodila v hlevu gostilne v Betlehemu.
Šega izdelovanja jaslic in njihovega postavljanja v božičnem času je nastala iz očaranosti ljudi nad tem, da lahko vsako leto podoživljajo dogodke svete noči. Jaslice izdelujejo iz različnih materialov, med drugim tudi iz keramike. Adam in Eva pa sta zavetnika lončarjev in keramikov.
Od srednjega veka naprej so slovaški lončarji izdelovali figurice, posodje in ploščice iz žgane gline. Od 17. stoletja naprej so nekaj figuric izdelovali tudi v tehniki fajanse. Z njimi so Habani (prekrščevalci) zapolnili prazen prostor v lončarskih pečeh. V 19. stoletju je iz te prakse nastala posebna keramična obrt. Tako kot v drugih evropskih državah so bile jaslice središče božičnega praznovanja, dokler jih ni v 19. stoletju zamenjalo božično drevo. Sodobni keramiki še vedno ustvarjajo tudi božične motive, like in jaslice, vsake od njih pa predstavljajo božično zgodbo na svoj način.
Kustodinji razstave sta Claudia Peschel-Wacha in Katharina Richter-Kovarik iz Österreichisches Museum für Volkskunde na Dunaju. Predmete za razstavo so posodili Múzeum l’udovej umeleckej vỳroby, ÚL’UV (Stupava), Malokarpatské Múzeum (Pezinok), Slovenské Národné Múzeum – Múzeum L’udovíta Štúra (Modra), Slovenské Národné Múzeum – Historcké Múzeum (Bratislava) in zasebniki Peter Lužák, Marián Liška, Oskar Hanusek, Mária Hanusková.
Razstava bo na ogled do 13. januarja 2013.
Kontaktna oseba: Nina Zdravič Polič, Slovenski etnografski muzej
041 342 801