|
OBELEŽUJEMO DAN ZEMLJE – 22. april:
|
|
|
|
Naredi nov magnet z reciklažo starih magnetov
ZnC v sodelovanju z Institutom »Jožef Stefan« v okviru projekta SUSMAGPRO
21. 4.–23. 4. 2023
Desni atrij, ljubljanska Mestna hiša
Bi šli z nami na lov za skritimi zakladi – magneti? Trajni magneti so namreč najpomembnejši elementi električnih in hibridnih vozil ter vetrnih elektrarn. Nahajajo se tudi v številnih drugih, skoraj nepogrešljivih napravah. Sestavni del teh magnetov so redke zemlje, ki so na samem vrhu svetovne lestvice kritičnih surovin, zato je recikliranje odpadnih magnetov izjemnega pomena.
Če vas zanima, kje vse se magneti nahajajo, kako so videti in kako jih lahko recikliramo, se organizatorjem pridružite od petka do nedelje, od 21. do 23. aprila, na delavnicah, razstavi in večernem predavanju.
Zanima me več >
Foto: arhiv ZnC
|
|
|

|
Reke se utapljajo
Osnovna šola Valentina Vodnika
20. 4.–24. 4. 2023
Osrednji atrij, ljubljanska Mestna hiša
Priložnostna postavitev ob obeležitvi dneva Zemlje v organizaciji osnovnošolk in osnovnošolcev OŠ Valentina Vodnika
Voda je vse. V njej so se razvila prva živa bitja. Iz vode smo ljudje. Je v vsakem ekosistemu. Je ocean, je na vseh celinah, v ozračju, doma. Si žejen ali lačen? Voda je v vsaki pijači in živilu. Bi rad gledal televizijo? Za izdelavo televizije, kavbojk, telefonov, majic, papirja je potrebna voda. Voda je povsod. In največja ironija: glavni onesnaževalec okolja (vode) je plastika, ki je sestavljena iz vode. Projekt je raziskovanje začaranega kroga, v katerem se vrtimo. Je zavedanje o pomenu vode, odvisnosti vseh živih in neživih bitij od nje in njene kvalitete. Je prvi del reševanja. Je dejstvo, je napredek, je upanje. Vljudno vabljeni na razstavo mladih, ki so sodelovali pri mednarodnem projektu Plastic Pirates in raziskovali prisotnost plastike v, na in ob slovenskih in evropskih vodah. Ampak to ni dovolj. Namen projekta je ne samo pobuda, temveč nujen klic, da vsi skupaj najdemo in uresničimo rešitve ter zaživimo v lepi in dobri, trajni prihodnosti.
Zanima me več >
Foto: arhiv OŠ Valentina Vodnika
|
|
|
|
V NASLEDNJEM TEDNU NE SPREGLEJTE TUDI
|
|
|
|
iZreZi
Maja Jana Valentinčič
18. 4.–11. 5. 2023
Stekleni atrij, ljubljanska Mestna hiša
odprtje razstave: torek, 18. 4. 2023, ob 18. uri
Jana Maja Valentinčič je po izobrazbi profesorica filozofije in sociologije, po poklicu bibliotekarka, po duši iskalka in ustvarjalka. iZreZi so njena tretja samostojna razstava. Slikovni material za izdelavo razstavljenih kolažev je recikliran iz koša za odpadni papir. V procesu izbiranja, izrezovanja, sestavljanja in lepljenja je ustvarila dela, ki jih lahko razdelimo v dve skupini: eno sestavljajo zgodbe njenega intimnega sveta, z drugimi se odziva na aktualne teme sodobnega časa in prostora.
Zanima me več >
Vizualija: arhiv avtorice
|
|
|
|