Poletna muzejska noč v MGLC

0
164

sobota, 20. junij, 18.00-24.00, vstop prost

Ogled razstav



Janez Knez, Pregledna razstava grafike

Razstava prikazuje vse umetnikove ustvarjalne poti in stranpoti, njegovo ustvarjanje v grafiki in risbi, ki ga zaokrožujejo posamezne slike in plastike kot poudarki njegove vsestranske angažiranosti.

 

Grafike kapitalističnega realizma

Grafična dela iz portfolia Grafika kapitalističnega realizma iz leta 1967 založbe Edition Block iz Berlina, ki vsebuje dela danes svetovno znanih in uveljavljenih umetnikov.

Umetniki: Joseph Beuys, René Block, KP Brehmer, KH Hödicke, Peter Hutckinson, Arthur Köpcke, Manfred Kuttner, Konrad Lueg, Sigmar Polke, Gerhard Richter in Wolf Vostell

 

Trenutki skozi moje oči
Fotografska razstava je zaključek foto tečaja, ki ga je organizirala Mestna Zveza prijateljev mladine v sodelovanju s fotografinjama Tino Ramujkić in Polono Ponikvar.

 

Dogajanje


18.00−20.00: Dvorišče − likovno igrišče: Promenada
Iz papirja, kartona in drugih materialov in z raznimi likovnimi tehnikami bomo oživeli nekdaj slovito Tivolsko promenado. Izdelovali bomo figure in prizore, ki še vedno odzvanjajo v spominu Ljubljančanov: sprehodi meščanov in meščank, igra otrok, cirkus, sladoledar, veselica, godba na pihala itd.
Delavnica bo potekala na dvorišču Gradu Tivoli. Dela bomo postavili v prostor ter ustvarili ambientalno instalacijo. K sodelovanju vabljeni tako otroci, mladi kot odrasli in družine!

 

20.00−21.00: Vodstvo po razstavi Janez Knez, Pregledna razstava grafike;
vodi Dejan Knez

Zgodnje realistične revirske grafike Janeza Kneza so v  80. letih prejšnjega stoletja posredno vplivale na razvoj slovenske retrogradne umetnosti, na najmlajšo generacijo, ki je začela svoj svet namernega eklekticizma graditi prav na njih. V njegovem ateljeju se je leta 1980 oblikovala glasbena skupina Laibach, katere eden od ustanoviteljev in članov je njegov mlajši sin Dejan. Knezove grafike pa so doživele preinterpretacijo kulturne dediščine industrijske krajine v novi ikonografiji umetniškega kolektiva Neue Slowenische Kunst (NSK).

 

21.00−21.30: Vodstvo po razstavi Grafike kapitalističnega realizma;
vodi koordinator razstave Božidar Zrinski

Izraz »kapitalistični realizem« izvira iz dveh umetniških akcij leta 1963 v Düsseldorfu. V prvi so Manfred Kuttner, Konrad Lueg, Sigmar Polke in Gerhard Richter, nekateri med njimi tedaj še študenti na umetniški akademiji, najeli prostor v neki trgovini, v katerem so pod geslom Življenje s popom razstavljali svoje slike. Pozneje je v neki drugi trgovini s pohištvom sledila Demonstracija za kapitalistični realizem, ki sta jo organizirala Lueg in Richter in velja za rojstvo tega izraza … Ti umetniki niso tvorili skupine, bili so kolegi in so samostojno gradili lastne kariere. Leta 1967 jih je Block pridobil za sodelovanje pri ediciji, za katero naj bi vsak oblikoval po en grafični list in ki naj bi izšla pod naslovom Grafika kapitalističnega realizma.

21.30−22.25, dvorišče Gradu Tivoli:
Laurie Anderson: On Performance, dokumentarni film, 2001, 55 min
Laurie Anderson je kultna
in vsestranska ameriška umetnica, pevka in pisateljica. Aktivno deluje na področju performansa, znana je po svojih multimedijskih nastopih in inovativni uporabi tehnologije. Sebe rada opiše kot »pripovedovalko zgodb« o vsakdanji in politični realnosti, njene vizualno bogate predstave pa so pogosto predstavljene v galerijah in muzejih.
Film je del serije
ART/new york producenta in direktorja Paula Tschinkla. Gre za videozapise o sodobni umetnosti,pomembnih razstavah in umetnikih, ki so definirali in oblikovali fascinantne in raznolike smeri na newyorški umetnostni sceni od 70. let prejšnjega stoletja naprej. Paul Tschinkel je leta 2012 serijo ART/new york doniral Mednarodnemu grafičnemu likovnemu centru.