POZDRAV SPLETNI REVIJI VENTILATOR

0
207

Ventilator je slovenska spletna revija. Deluje že sedemnajst let in so v njej objavljeni   prispevki o kulturi, vzgoji in izobraževanju. Ventilatorjeva prizadevna urednica je literarna publicistka in pesnica Vladimira Rejc, ki je hkrati vodja Zavoda za kulturno in publicistično ustvarjalnost Vladimira Rejc. Revijo berejo tako odrasli kot otroci, saj objavlja različna zanimiva besedila – od proze in poezije, pa vse do zapisov o likovni umetnosti – in s tem širi miselno obzorje bralkam in bralcem različne starosti. Spodbuja bralno kulturo  in razpisuje nagradne natečaje, na katere se odzivajo uveljavljeni in neuveljavljeni avtorji in avtorice, ter redno poroča o novih knjižnih izdajah in opravlja  tudi dobronamerno, tako neposredno kot posredno vzgojno poslanstvo in razgrinjanje kakovostnega literarnega ustvarjanja. Spletna revija Ventilator se obrača tudi na različne ustanove, društva in klube, in to s področja otroškega varstva ter glasbenega, plesnega in športnega delovanja.

Pisateljica, pesnica in likovna ustvarjalka dr. Vlasta Črčinovič Krofič revijo Ventilator ovrednoti kot pomembno središče kulturnega dogajanja, táko središče, ki s široko paleto različnih zvrsti umetnosti uspešno zapolnjuje medijski prostor in s tem igra tudi povezovalno vlogo, saj objavlja intervjuje z znanimi in manj znanimi umetniki in umetnicami. Prav dr. Vlasta Črčinovič Krofič je bila tista, ki me je seznanila s to imenitno in vsebinsko pisano spletno revijo. Priznam, da je prej nisem poznala, čeprav kar veliko brskam in potujem po spletu. Dr. Vlasta Črčinovič Krofič je pohvalila bogato ustvarjanje urednice Vladimire Rejc, njene delovne skupine in  skupnega iskanja novih oblik spletnega ustvarjanja.

Moj pozdravni zapis je obarvan tudi osebno: urednica me je povabila k intervjuju, njene sodelavke so napisale kar nekaj ocen mojih knjig. Tako je na primer slovenistka, literarna kritičarka in knjižničarka Maja Drolec izrazila mnenje o romanu Poteptana ljubezen, češ da duhovito in ironično govori o ljubezni med mlado žensko in moškim ter zapletenem razmerju med dvojico. V reviji je objavljen tudi povzetek recenzije mladinskega romana Ali ne bom več nogometaš?; napisala jo je dr. Vlasta Črčinovič Krofič in navedla, da se literarno delo  loteva številnih tem, vse od ljubezni do športa, socialnih zadreg, razhoda staršev, varovanja okolja in babičine radoživosti ter je zaradi aktualnosti in humorja primerno branje za  mlade bralce.

V intervjuju sva se z urednico Vladimiro Rejc pogovorili o literarnem snovanju in pomenu književnosti. Hvaležna sem ji, da je pokazala spoštljiv in naklonjen odnos do mojega pisanja. Kljub svojim, ne več mladim letom imam še veliko literarnih načrtov. Pri tem me bodo tudi razveseljevale domiselnost, dobronamernost in inovativnost spletne revije Ventilator. Ljudje pač potrebujemo spodbudne in tople besede. Ne moremo si  zatisniti oči pred zlom, ki se dogaja v svetu, toda lahko si prizadevamo, da bi bili drugačni – humani, strpni in razumevajoči.

 

Marija Švajncer