LITERATURA IN FILOZOFIJA
Novi cikel predavanj v Cankarjevem domu
Vabljeni na predavanje Alenke Zupančič iz cikla Literatura in filozofija, ki bo v ponedeljek, 6. decembra, ob 19. uri v Klubu Cankarjevega doma.
Vstop prost.
Alenka Zupančič Dvojnik
Dvojnik je nedvomno ena najfascinantnejših literarnih figur, ki je že od samih njenih začetkov prisoten zlasti v komični literaturi. Od 19. stoletja dalje pa je predvsem zlovešča, smrtonosna figura. William Wilson Edgarja Alana Poeja in Dostojevskijev Goljadkin sta verjetno najslavnejša klasična primera te figure, a tudi v sodobnejši literaturi ne manjka vrhunskih primerov. Pomislimo samo na Joséja Saramaga in njegov roman Dvojnik, na vrhunsko trilogijo dvojčkov Agote Kristof (Šolski zvezek, Dokaz, Tretja laž) ali pa na Philipa Rotha in njegovo Operacijo Shylock. Predavanje se ne bo ukvarjalo toliko z literarno-zgodovinskim aspektom te problematike, kot bo poskušalo izostriti nekatere ključne filozofske implikacije in predpostavke figure dvojnika. Je to pravzaprav figura enega ali figura dvojega? Kakšen je njen ontološki status? Kaj od tod sledi za širšo problematiko podvojitve/ponovitve kot take?
Alenka Zupančič je filozofinja, ki je leta 1996 doktorirala v Ljubljani, leto kasneje pa v Parizu. Zaposlena je kot znanstvena svetnica na Filozofskem inštitutu pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti. Od leta 2010 je profesorica na European Graduate School. Pri Društvu za teoretsko psihoanalizo je dolgoletna urednica in sourednica revije Problemi in knjižne zbirke Analecta. Je avtorica številnih znanstvenih člankov in knjig s področja filozofije, psihoanalize in umetnosti. Poleg doma objavljenih monografij (Etika realnega; Nietzsche. Filozofija dvojega; Poetika. Druga knjiga) so številna njena dela izšla tudi v vodilnih svetovnih jezikih. Med drugim: Ethics of the Real. Kant, Lacan (Verso 2000); Das Reale einer Illusion (Suhrkamp 2001); Esthétique du désir, éthique de la jouissance (Théétète 2001); The Shortest Shadow. Nietzsche’s Philosophy of the Two (MIT Press 2003); The Odd One In. On Comedy (MIT Press 2008); Why Psychoanalysis. Three interventions (NSU Press 2008); L’éthique du réel, (Nous 2009).