PROFIL IN KAZEN – premiera plesne predstave Enye Belak in Veronike Valdés

0
105

20. novembra 2014 bo v Cankarjevem domu premierno uprizorjena plesna predstava »Profil in kazen«, pod katero se podpisujeta plesalki in koreografinji Enya Belak in Veronika Valdés. V predstavi avtorici raziskujeta odnos do virtualnega življenja in njegov vpliv na fizično realnost. Predstava je nastala v produkciji zavoda Flota Ljubljana in koprodukciji Cankarjevega doma.

 

PROFIL IN KAZEN

 

»Če bi bil Facebook država, bi bil tretja po velikosti. Po številu prebivalcev sta večji samo Kitajska in Indija. Trenutno ima Facebook preko 500 milijonov uporabnikov.«

 

 

Premiera: ČE, 20. novembra 2014, ob 20. uri

Ponovitve: PE, 21., PO, 24., in TO, 25. novembra 2014, ob 20. uri

Dvorana Duše Počkaj, Cankarjev dom

 

Koncept, koreografija, ples: Enya Belak, Veronika Valdes

Dramaturgija: Andreja Kopač

Avtorska glasba: Alja Zore, Jonas Žabkar

Scenografija: Sabina Belak

Kostumografija: Andrej Vrhovnik

Oblikovanje svetlobe: Janko Oven

Video in fotografija: Jani Peternelj

Oblikovanje tiskovin in predstavitveni video: Enya Belak

Produkcija: Flota, Ljubljana

Koprodukcija: Cankarjev dom

Zahvala: Uroš Buh, Miha Deisinger, Jana Menger, Jernej Orhini, Tamara Polanc, Kristina Rozman, Sara Smrajc Žnidarčič, Zavod BIG

Podpora: Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo

 

""

                                                                                                                                                                          

 Predstava Profil in kazen je duet Enye Belak in Veronike Valdés, ki prevaja virtualni svet v plesni medij. Prihodnost napoveduje dobo digitalizacije, razvijajo se spletne trgovine, virtualni svetovi, internetne storitve, pametne inštalacije. Človek lahko praktično vse opravlja preko manjših naprav, povezanih z internetom. Uporaba interneta postaja avtonomni del vsakodnevnega življenja. Nekateri se skušajo afirmirati na novitete, medtem ko jih drugi zavračajo. Preko internetnih povezav je možno zadovoljiti skoraj vse osnovne življenjske potrebe posameznika.

 

Socialna omrežja so namenjena druženju, izmenjavi izkušenj, mnenj, mednarodnim povezavam, lažji komunikaciji v mednarodnih prostorih, sklepanju poslovnih storitev, zabavi, učenju, nadzoru. Vsak si kreira svojevrsten profil, informacije so enormne in hkrati »otipljive«. V tem neskončnem omrežju je viden prav vsak. Le en klik, le en podatek je lahko preveč, da se poruši tvoja slika, tvoja virtualna podoba in tvoj svet. Je to prihodnost? Posameznik, ki je na medmrežju izpostavljen, je hkrati od njega tudi odvisen in zato ranljiv, njegovi osebni podatki pa dostopni mednarodnemu prostoru informacijskih mrež in socialnih omrežij. Kaj se dogaja s človekom? Ali bo ta postal le 2D oziroma 3D prikaz na računalniškem zaslonu? Gre res zgolj za prikazovanje resničnosti na spletu ali gre za prikaz neizživetega življenja, maskiranje in podoživljanje drugega sveta? Kaj če se internetna mreža sesuje? Bo zavladal kaos?