Qutubov Minaret v Delhiju je čudovit primerek indoislamske arhitekture in eden od prepoznavnih simbolov indijske prestolnice. Z dvainsedemdesetimi metri je najvišji minaret v Indiji. Postaviti ga je dal Qutub ud-din Aibak, prvi muslimanski vladar delhijskega sultanata. Danes je celoten kompleks okoli minareta z mnogimi zanimivimi srednjeveškimi ostalinami pod zaščito Unesca.
Qutub ud-din Aibak je bil bivši suženj turškega porekla, rojen v Afganistanu. Izkazal se je kot pogumen in sposoben poveljnik. Po smrti svojega nadrejenega je prevzel oblast in postal prvi sultan Delhija iz dinastije Ghulam (Suženjske dinastije). Leta 1192 so afganistanske sile porazile hindujskega vladarja Prithvija III. in osvojile področje današnjega Delhija. Prvi gradbeni projekt novih gospodarjev je bila postavitev velikega minareta, da bi proslavili svojo zmago. Qutub ud-din Aibak ni dočakal konca del, saj je leta 1210 umrl v nesreči med igranjem pola. Qutubov minaret je dokončal njegov naslednik Iltutmish.
Minaret je narejen iz rdečega peščenjaka in marmorja. Na vrh vodi 379 stopnic. Pri dnu ima premer 14 metrov, na vrhu pa nekaj manj kot tri metre. Okrašen je z verzi iz Korana, ki so vklesani v mehki kamen. Slogovno je podoben Džamovemu minaretu v osrednjem Afganistanu, po katerem so se zgledovali projektanti. Zaradi potresov, ki so mu prizadejali nekaj škode, so minaret popravljali v 14. in 16. stoletju.
Ob minaretu stojijo ruševine prve delhijske mošeje Quwwat-ul-islam, ki so jo začeli graditi leta 1198. Qutubov minaret naj bi služil za klicanje vernikov k molitvi, vendar je za ta namen previsok, saj se človeka, ki stoji na vrhu, spodaj sploh ne sliši. Glede imena si zgodovinarji niso čisto enotni. Večina trdi, da se imenuje po sultanu, ki ga je dal postaviti, nekateri pa menijo, da je bil poimenovan v čast islamskega svetnika Qutubuddina Bakhtiarja Kakija, sufijskega mistika, ki ga je Aibakov naslednik Iltutmish zelo spoštoval.
Qutubov minaret in okoliške razvaline so vsekakor zelo zanimiva in dobro obiskana turistična atrakcija. Ker je kompleks precej daleč od centra Delhija, prevladujejo domači obiskovalci, tujih turistov pa je manj. Za mnoge muslimane ima minaret tudi globok verski pomen. Tako ali drugače pa je sprehod med ruševinami dobrodošel pobeg pred smogom, gostim prometom in prenaseljenostjo centralnega Delhija.