Reinaldo Arenas: Preden se znoči

0
252

KNJIŽNA NOVOST ZALOŽBE MODRIJAN

 

Reinaldo Arenas

Preden se znoči

Prevod in spremna beseda Barbara Pregelj

 

»Kričim, torej sem. Toda ta drža me je drago stala.«

 

http://www.modrijan.si/knjigarna/knjiga.php?c=447

 

O knjigi

Preden se znoči je zadnje besedilo, ki ga je Reinaldo Arenas napisal pred smrtjo. Besedilo je zato močno zaznamovano s soočanjem s prihajajočo smrtjo, osredišča pa se okoli politične represije, ki jo je avtor kot homoseksualec in »kontrarevolucionar« doživljal na Kubi med Castrovo revolucijo, pa tudi po tistem, ko je živel v izgnanstvu v ZDA. Gre za preplet popisovanja družbene stvarnosti in leposlovja, ki temelji na resničnih dogodkih; besedilo je eno najganljivejših pričevanj o grozotah kubanskega režima in uporništvu, osebnem in generacijskem. V njem zelo neposredno sledimo avtorjevemu življenju od otroštva na revnem kubanskem podeželju pa vse do smrti v New Yorku, kjer je 7. decembra leta 1990 naredil samomor.

 

Rdeča nit zgodbe je avtorjeva homoseksualnost oziroma dejstvo, da je bil zaradi nje preganjan, aretiran, mučen, poniževan, izključen, prisiljen, da se odpove samemu sebi in svojemu ustvarjanju … Arenas ne opravičuje svojega načina življenja, niti ga ne razkriva s previdnostjo ali okornostjo, nasprotno – svoje seksualne eskapade opisuje zelo nazorno
in brez olepšav – še toliko bolj zaradi zavedanja in spoznanja o homofobičnosti in hipokriziji kubanskega prebivalstva in človeštva sploh. Avtorjeva spolna usmerjenost se vseskozi prepleta s kritiko kubanske stvarnosti in režima na oblasti. Opisi življenja na Kubi, šikaniranj, ki so jih doživljali največji kubanski književniki in predstavniki njegove literarne generacije, avtorjevega življenja zunaj in znotraj kubanskega zapora so resnično grozljivi, in tudi po tistem, ko mu je s skupino homoseksualcev in drugih na Kubi »nezaželenih« uspelo zbežati z otoka in se nastaniti v Združenih državah, se tragično sooči s kapitalizmom in AIDS-om.

 

Preden se znoči je »kričeča« zgodba o človeku, ki je, kot pravi, »izpustil svoj krik«, in hkrati obsežen dokument o vsakršni obliki družbene neenakosti, ne le kubanske, temveč tudi neenakosti, ki veliko bolj prikrito kot v totalitarnih režimih nastajajo in obstajajo v naročju zahodnih družb.

 

O avtorju

Reinaldo Arenas se je rodil 16. julija 1943 na podeželju v vzhodni pokrajini Kube, v bližini mesta Holguín. Komaj štirinajstleten se je pridružil Castrovim upornikom. Po zmagi Castrove revolucije se je izšolal za agrarnega knjigovodjo, kasneje za urbanista. V literarnem smislu je bil samouk, začel je pisati kot mladostnik, leta 1968 je bil njegov prvenec Celestin pred zoro (izšel 1969) nominiran za nagrado Kubanskega društva pisateljev. To je tudi njegova edina knjiga, ki je izšla na Kubi. Ostala, do oblasti kritična besedila je s pomočjo prijateljev objavljal v tujini, v Franciji, Mehiki, Nemčiji, obenem pa vseskozi pazil, da njegovo rokopisi na Kubi ne bi prišli v roke Državne varnosti. Zaradi političnega nasprotovanja režimu je bil zaprt in obsojen na zrežiranem procesu. Po vrnitvi iz zapora ni mogel dobiti dela. Leta 1980 mu je uspelo pobegniti s Kube. Sprva je živel v Miamiju, nato v New Yorku, kjer je 7. decembra naredil samomor v zadnjem stadiju AIDS-a.