Slovenski kulturni praznik preživite v MGLC, kjer so za vas pripravili vodene oglede aktualnih razstav in predavanje, ki sledi obsežnemu delovanju čeških ustvarjalcev v Sloveniji, obenem pa predstavlja prispevek slovenskih avtorjev, znanstvenikov in arhitektov v češki kulturi. Za najmlajše obiskovalce bo na sporedu zabaven in poučen ogled MGLC Švicarije. Tisti, ki se raje odločijo za individualen obisk, pa lahko izbirajo med pestro paleto vodnikov, ki so brezplačno dostopni na info točki v Gradu Tivoli in MGLC Švicariji. Udeležba na dogodkih in razstavah je brezplačna, ob morebitnem nakupu grafičnih del in publikacij iz založništva MGLC pa velja 15-odstotni popust.
V času izolacij in karanten je na voljo tudi spletni program, ki z nekajminutnima spletnima vodstvoma omogoča, da začutite kulturni utrip prazničnega dne kar iz domačega naslanjača.
PROGRAM
V ŽIVO: 10.00–18.00
MGLC Švicarija
Dogodki
10.00–11.00: Vodstvo po razstavah, vodijo: umetnica Anja Jerčič Jakob, umetnik Adrijan Praznik in kustos Dušan Dovč
11.00–12.00: Ogled za otroke in družine. Švicarijo čuvajo tri miške: S(kupnost), U(metnost) in N(arava); s pomočjo posebnih nalog za otroke hišo tudi razkažejo. Vodi Tina Boc.
Razstave
Anja Jerčič Jakob, Krhko ravnovesje
Adrijan Praznik, –WHERE OUR HEARTS HAVE LED US…
Spominski atelje Stojana Batiča
Slikarka in pedagoginja Anja Jerčič Jakob od leta 2017 deluje v rezidenčnem in ustvarjalnem centru MGLC Švicarija. Na razstavi Krhko ravnovesje se predstavlja z dvema slikarskima ciklusoma, Poljske ostaline in Plevel. Njeno opazovanje narave in pozornost do detajlov se izkazujeta v izbiri slikarskih tehnik (oglje, tuš, svinčnik, voščenka), s katerimi izrisuje realno podobo narave in hkrati njeno abstraktno interpretacijo.
Adrijan Praznik je bil rezidenčni mladi umetnik v MGLC Švicarija, januarja 2022 pa je zaključil dvoletno bivanje in delo. Ob odhodu je pripravil razstavo –WHERE OUR HEARTS HAVE LED US… Prostorska postavitev dveh velikoformatnih slik odpira vprašanja, ki izpostavljajo njegov fokus dela in raziskovanja zlasti leta 2021. Raziskuje formo in status umetniškega dela, možnosti uporabe medijskih podob v slikarstvu in kako povezovati različna likovna izrazna sredstva in materiale.
Obiskovalci so vabljeni tudi na ogled hiše, kjer je danes ustvarjalni in rezidenčni center. Na ogled je Spominski atelje Stojana Batiča (1925–2015), ki je rekonstrukcija kiparjevega ateljeja na Svetčevi ulici v Rožni dolini v Ljubljani. V njem spoznavamo kiparjev opus, tako osnutke za znamenita spomeniška dela kot tudi malo plastiko, ki ji je Stojan Batič namenjal osrednjo pozornost. Ogledate si lahko tudi druge restavrirane prostore in sprehod zaključite v Čitalnici MGLC Švicarije, kjer je na ogled postavitev knjige umetnika V povezavi je moč. MGLC in onestar press. Knjige umetnika iz zbirke umetniških publikacij MGLC so nastale leta 2003 kot koprodukcija med MGLC in pariško založbo onestar press. Izšle so za 25. mednarodni grafični bienale, ki ga je kuriral Christophe Cherix, takrat so bile tudi prvič razstavljene.
———————————-
V ŽIVO: 10.00–18.00
Grad Tivoli
Dogodki
14.00–15.00: Vodstvo po razstavi Samuel Grajfoner, Materialna pristnost mentalnega odtisa, vodita avtor Samuel Grajfoner in kustos Božidar Zrinski
15.00–16.30: Čehi in Slovenci, sledi v kulturi, predavanje Petra Kuharja. Predavanje je spremni dogodek razstave Adriene Šimotove in sledi obsežnemu delovanju čeških ustvarjalcev v Sloveniji (npr. Václav Talich, prvi dirigent Slovenske filharmonije, skladatelj Anton Foerster, arhitekt Jan Vladimír Hráský, režiser Fratišek Čáp …) ter predstavi prispevke slovenskih avtorjev, znanstvenikov in arhitektov v češki kulturi (Jože Plečnik, Jakob Gallus Petelin, Gašper Rojko, Ivan Cankar; med mlajšo generacijo pa filmski režiser Olmo Omerzu in drugi).
Peter Kuhar je publicist in prevajalec, do upokojitve je deloval kot urednik in avtor v uredništvu oddaj o kulturi na Televiziji Slovenija. Od leta 2008 živi na Češkem. Piše in objavlja prispevke v slovenskih in čeških medijih.
Gradivo za predavanje so prijazno posodili: Delo d. o. o., Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK), RTV Slovenija, Umetnostna galerija Maribor.
Razstavi
Adriena Šimotová, Srečanje. Dotik in odtis.
Samuel Grajfoner, Materialna pristnost mentalnega odtisa
Adriena Šimotová (1926–2014) je ena najbolj priznanih osebnosti češke vizualne umetnosti. Izbrana retrospektiva v Mednarodnem grafičnem likovnem centru bo predstavila dela, v katerih je umetnica radikalizirala eksistencialno dojemanje človekove osebnosti in se iskreno poglobila v stanja in odnose, ki so se ji zdeli relevantni. Svoje delo je videla kot odprto in komunikativno razmerje, poseben pomen pa je dajala etičnim in duhovnim razsežnostim ter ontološkim soodvisnostim. V tem kontekstu je s sijajno izbranimi postopki in izraznimi sredstvi raziskovala in preizpraševala dotik in odtis, ki ju je dojemala kot neločljivi del svojega pristnega umetniškega izraza. Ustvarjala je ob razmišljanju o odnosu med dotikom in odtisom in ob močnem zavedanju lastne in tuje telesnosti.
Samuel Grajfoner je z dolgoletno predanostjo grafičnemu mediju in ustvarjalno doslednostjo vseskozi ohranjal kritičen razmislek o položaju grafike v kontekstu sodobne vizualne ustvarjalnosti in s svojim delom dokazoval njeno aktualnost in izrazno raznovrstnost. Razstava predstavlja grafike velikih formatov v tehnikah gravure in suhe igle, ki so nastale v zadnjih nekaj letih in so večinoma prvič predstavljene javnosti. Na njih se zrcali umetnikovo razumevanje ustvarjalnega procesa kot spontanega organskega razvoja priprave matrice materializiranega v odtisu na papirju ali prvič tudi v bronu. Grajfoner ne beleži in posreduje že znanega in videnega, ampak nas napeljuje, da upodobljenemu sledimo, se pred grafičnim listom premikamo in ga opazujemo toliko časa, da uvidimo skrite in manj znane podrobnosti njegovih mentalnih konfiguracij.
———————————-
NA SPLETU
Spletni vodstvi
Adriena Šimotová, Srečanje. Dotik in odtis.
Vodi kurator Pavel Brunclík. (6 min)
Anja Jerčič Jakob, Krhko ravnovesje
Predstavljata Anja Jerčič Jakob in Dušan Dovč. (6 min)
——————————————————————————————————————-
Informacije
Več informacij, stiki za javnostmi MGLC, Sanja Kejžar Kladnik: sanja.kejzar@mglc-lj.si, 01/241 38 19
S podporo: Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana