Teden možganov

0
128

 

Komunikacija v možganih, možgani v komunikaciji

Komunikacija je čudovita sposobnost izmenjave informacij. Ali veste, da ravno ta trenutek, ko berete napovednik, komunicirate z nami? Slovensko društvo za nevroznanost vam tokrat ponuja, da na komunikacijo pogledate še z nekoliko drugačnega zornega kota. S številnimi brezplačnimi predavanji, delavnicami, filmskimi projekcijami in strokovnimi komentarji vam bomo skušali predstaviti zanimiva poglavja o komunikaciji z vidika delovanja naših možganov.

Letošnji teden možganov (TM12, 12.–17. marec) nosi naslov »Komunikacija v možganih, možgani v komunikaciji«, zato bo zelo zanimiv za širok krog občinstva. Komunikacija predstavlja temelj našega vsakdanjega delovanja. Gre za sposobnost, brez katere si težko predstavljamo življenje. A kateri so mehanizmi, ki omogočajo komunikacijo? Kakšne oblike komunikacije poznamo? Zakaj imajo nekateri ljudje težave v komunikaciji? Na ta vprašanja in na številna druga vam bomo poskušali odgovoriti na različnih predavanjih, delavnicah in strokovnih komentarjih po filmskih projekcijah.

Teden dogodkov že deveto leto zapored prireja SiNAPSA, Slovensko društvo za nevroznanost. Tako se pridružujemo mednarodnemu tednu možganov, ki se odvija po različnih državah sveta. Kot prejšnja leta se bodo tudi tokrat sredi meseca marca v Ljubljani in drugod po Sloveniji zvrstile številne nevroznanstveno obarvane aktivnosti.

Program bo ohranil strukturo, ki smo jo oblikovali v preteklih letih. Osrednji dogodek se bo odvijal v Ljubljani na dveh lokacijah: skoraj vsak dan začnemo s predvajanjem filmov in kratkimi spremljajočimi predavanji v Slovenski kinoteki, v zgodnjem popoldnevu bodo sledila predavanja in delavnice v atriju Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC-SAZU), zvečer pa se bomo zopet srečali ob filmu in zanimivem predavanju v Kinoteki. Predavanja in delavnice bomo izvedli tudi v drugih slovenskih mestih (v Mariboru, Novem mestu, Kopru, Grosupljem, Novi Gorici, Velenju, Murski Soboti in Radovljici).

Razpored dogodkov po dnevih bo podoben kot v preteklih letih. V ponedeljek pričnemo z otvoritvijo in tematskimi predavanji. Torek bo namenjen delavnicam za otroke in odrasle. V sredo se boste lahko seznanili z najnovejšimi temami na področju raziskovanja možganov. Četrtek bo znova klinično obarvan – poslušalci se boste lahko seznanili z raznimi možganskimi boleznimi in poškodbami, ki vplivajo na komunikacijo. V petek vam prirejamo okroglo mizo, za konec pa še sobotne dopoldanske delavnice za otroke in mlade po srcu.

Podrobnejši program najdete na spletnih straneh TM12: http://www.sinapsa.org/tm/program/2012.

Projektna skupina Gube, SiNAPSA

 

Projektna skupina Gube (ljubkovalna sopomenka za (možganske) vijuge oziroma giruse) deluje pod okriljem SiNAPSE in skrbi za vsakoletno organizacijo Tedna možganov ter ostalih dogodkov, ki so namenjeni promociji nevroznanosti.

Program

Kraljev govor (The King’s Speech), ponedeljek, 12. 3., ob 20.00, projekciji sledi predavanje Ilke Zupanič Dougan

Brodolom (Cast Away), torek, 13. 3., ob 13.00, projekciji sledi predavanje Mateja Černigoja

Praznovanje (Festen), torek, 13. 3., ob 17.00, projekciji sledi predavanje Maje Rus Makovec.

Let nad kukavičjim gnezdom (One Flew Over the Cuckoo’s Nest), sreda, 14. 3., ob 13.00, projekciji sledi predavanje Vita Flakerja

Kocka (Cube), sreda, 14. 3., ob 18.00, projekciji sledi predavanje Vida Voduška

Eksperiment (Das Experiment), četrtek, 15. 3., ob 13.00, projekciji sledi predavanje Janeza Bečaja

Popotovanje cesarskega pingvina (La marche de l’empereur), četrtek, 15. 3., ob 18.00, projekciji sledi predavanje Tineta Valentinčiča

Zlovešči otok (Shutter Island), petek, 16. 3., ob 13.00, projekciji sledi predavanje Boruta Škodlarja