Urejanje doma po načelih vastuja

0
633

 

Vastu je starodavna znanost in umetnost, zapisana v Vedah, ki nam pomaga s primerno ureditvijo prostora izboljšati življenje. Bistvo vastuja torej ni sprememba videza domovanja, torej njegovo dekoriranje, marveč takšna ureditev, ki omogoči vzpostavitev blagostanja, sreče, zdravja, ustvarjalnosti in ljubečih odnosov

Ne le v nas, temveč tudi povsod drugod se zrcalita ustroj ter dinamika vesolja, Zemlje, zemeljskih in magnetnih sil ter elementov, iz katerih je sestavljena vsa živa in neživa narava. Te naravne zakonitosti, ki so navzoče povsod – tudi v našem domovanju – pri urejanju prostorov upošteva vedsko znanje, imenovano vastu.

Kot pravi svetovalka za vastu, Tina Pipan, lahko spoznanja te več kot pet tisoč let stare znanosti uporabimo pri gradnji, oblikovanju ter opremljanju hiš, stanovanj poslovnih prostorov in vrtov, da bodo v skladu z naravnimi zakonitostmi in s posebnostmi vsake osebe. Najbolje namreč delujemo, če smo v harmoniji z naravo, naravnimi zakonitostmi in ritmi, poudarja sogovornica. Na osnovi kombiniranja splošnih zakonitosti in lastnosti vsakega posameznika lahko uredimo svoje domovanje tako, da ponuja najboljše možnosti za bivanje, kar se odraža tudi v našem življenju: v ustvarjalnosti, zdravju, odnosih, partnerstvu, gmotnem blagostanju …

Tina Pipan kot svetovalka za vastu deluje dve leti, vendar so jo vedska znanja pritegnila že veliko prej. Ko je po naključju dobila v roke knjigo o djotišu, so se ji odprla vrata v duhovno pustolovščino. Najprej se je izšolala za svetovalko vedske astrologije, imenovane djotiš, ker pa si je želela pridobiti še bolj poglobljeno in prizemljeno znanje, se je podala na študij vastuja. Obe znanji se odlično dopolnjujeta, saj je za dobro vastu svetovanje nadvse pomembno tudi poznavanje djotiša.

Dober vastu svetovalec namreč svetuje tudi ob pomoči znanj iz indijske astrologije – tako lahko poznavanje naravnih zakonitosti prostora prilagodi potrebam vsakega posameznika. "O naravnih zakonitostih, na katerih temelji vastu, lahko izvemo veliko že v knjigah. Ker pa se ljudje med seboj razlikujemo, ker ima vsakdo svoje posebnosti, naloge in danosti, je razumljivo, da pri tem kombiniramo obe znanji."
 

Arhitektura vastuja po smernicah narave

"Vastu temelji na poznavanju naravnih zakonitosti, zaradi česar ga imenujemo tudi arhitektura po smernicah narave. Gradnja ali urejanje hiše, stanovanja, poslovnega prostora, vrta … mora biti v skladu z naravnimi zakonitostmi in z lastnostmi vsakega posameznika, ki biva v prostoru, saj je le tako mogoče vzpostaviti ravnovesje," pravi Tina Pipan.

"Ljudje smo zemeljska in energijska bitja. Najbolje delujemo, če smo v harmoniji z naravo, naravnimi zakonitostmi in ritmi. Hiša ali stanovanje, ki je kot naše drugo telo, nas ne smeta le ščititi pred vplivi narave, temveč nas mora z njo tudi povezovati." Želi si, da bi vse več ljudi spoznalo moč in modrost vastuja. "

Z modrostjo vastuja lahko uravnovesimo že zgrajena domovanja ali poslovne prostore, še bolje pa je, če to starodavno znanje vpeljemo že na začetku, torej pri nakupu zemljišča, načrtovanju in gradnji objekta, saj so tako rezultati najboljši. S korekcijskimi ukrepi pa lahko uredimo tudi že obstoječe prostore, zato jim pravimo tudi medicina za prostore," pripoveduje Tina Pipan.

Prostor naj bo živ!

"Temeljno vodilo vastuja pri urejanju prostora je, da je vse povezano in živo ter da na vseh ravneh veljajo enako naravne zakonitosti. V vsem je življenjska energija, in če naj vzpostavimo njen pretok, morata biti prostor in posameznik v usklajenem odnosu. Tudi hiša in zemljišče sta živa organizma, naše drugo telo, in zato povezana z nami. Neravnovesje se zrcali tudi v našem zdravju, odnosih, financah …

Razporeditev prostora in elementi v njem razkrivajo izzive, s katerimi se srečuje družina. Pri ljudeh, ki se denimo spoprijemajo s finančnimi težavami, sem pogosto opazila, da imajo na severu in severovzhodu, kjer je področje elementa vode, preveč zaprte poti. Potem ko prostor uredimo, denimo z izbranimi barvami in drugimi elementi, izboljšamo to področje svojega življenja."

Vastu obsega znanja o pravilni orientaciji glede na smeri neba, sorazmerjih in merah poslopij, vplivu Sonca in drugih nebesnih teles, upošteva pa tudi časovne cikle, delovanje zemeljskega magnetizma in vpliv petih elementov. Prostor, zrak, voda, ogenj in zemlja so v vsem, kar nas obdaja, in tudi v nas. Med temi elementi poteka izmenjava in pretok energije, razporediti pa jih moramo tako, da so v ravnovesju. Poleg tega vastu upošteva podnebne vplive ter kulturne in geografske značilnosti okolja, v katerem živimo.

Sprememba na bolje

V kakšnih primerih se ljudje odločijo za vastu? Takrat, ko želijo v svoje življenje vnesti spremembe in izboljšati ureditev obstoječega domovanja, odgovarja Tina Pipan. Analiziranje in načrtovanje potekata v več korakih. Prostor si najprej ogleda, nato natančno izmeri njegovo lego glede na smeri neba. "Orientacija prostorov namreč zelo pomembno vpliva na naše delovanje," poudarja Tina Pipan. Dodaja, da so raziskave pokazale, da se gibanje nevronov v hipotalamusu spreminja v skladu s tem, v katero smer neba smo obrnjeni. Ko izmeri strani neba, izriše tloris prostora. Nato analizira rojstno karto stanovalcev in na osnovi vseh informacij izdela načrt, s katerim ustvari najboljše razmere za bivanje vsakega posameznika. Načrt določa barve ter smeri neba in prostore, ki najbolj ustrezajo vsakemu posamezniku.

Pomembno je tudi, da izračuna, kje se v prostorih so pomembne točke za vsakogar posebej, denimo točka, na kateri vsak dobiva energijo, z ukrepi pa poskuša izboljšati tudi partnerstvo, spolnost, gmotno blagostanje … Vse te informacije prenese v tloris. Podrobno razdela tudi vsak prostor posebej: lego pohištva, kuhinje, barve v prostoru in podobno. Kadar obstoječih elementov ni mogoče premikati, se je s korekcijskimi ukrepi mogoče ravnovesju vsaj približati, in sicer s primernimi barvami, oblikami, okrasnimi predmeti, slikami, simboli, ogledali in rastlinami, ki jih postavi na prava mesta in prave smeri neba. Močno orodje za vzpostavljanje ravnovesja so tudi jantre, posebne grafične slike, ki s svojo natančno geometrijo, barvami in simboli na natanko določenih mestih spreminjajo in uravnavajo neravnovesja. "Obstajajo številni načini, kako v vsakem domovanju in prostoru popraviti ravnovesje in tako spremeniti svoje življenje na bolje. Te spremembe ljudje opazijo, nekateri že takoj, drugi nekoliko pozneje," sklene Tina Pipan.

Oživite prostor in spodbudite pretok energije!
  • Središče celotne hiše, zemljišča in vsakega posameznega prostora naj bo prosto, saj je vir energije za vse družinske člane.
  • Pospravite prostor ter se znebite starih stvari in vsega, česar ne uporabljate. Tako boste naredili prostor za nemoten pretok življenjske energije.
  • Če je le možno, pohištvo za vsaj deset centimetrov oddaljite od stene.
  • V prostoru ustvarite čim bolj živo povezavo z naravo: gojite rože, zelene rastline …
  • V vsakem prostoru si uredite kotiček miru.

 

Nekaj koristnih nasvetov po načelih vastuja

Električne naprave naj bodo na jugovzhodu
Na jugovzhodu domuje element ognja, zato na tem delu večkrat prižgite svečko. Na jugovzhod hiše ali prostora sodijo tudi električne naprave, ki predstavljajo element ognja. Jugovzhod je tudi najprimernejši za kuhinjo.

Za globok in trden spanec
V spalnici se je treba izogibati ogledalom, vodi in okroglim oblikam. Dostop do zakonske postelje naj bo z obeh strani enako širok. Spanec je najboljši, če spimo obrnjeni proti jugu ali jugozahodu, najslabše pa je, če smo obrnjeni proti severu. Za globok in trden spanec potrebujemo element zemlje, zato naj bo spalnica na jugu ali jugozahodu. Ker v spalnici največkrat primanjkuje elementa zemlje, ki je nujen za trden spanec, je najprimerneje, če leži na jugozahodu, ki predstavlja element zemlje.

Vzhod za ustvarjalnost in dejavnosti
Vzhod je zelo pomembna smer za ustvarjalnost, rast, učenje, plodnost in otroke. Pustite ga prostega, odprtega, čistega in svetlega. Učite, delajte ustvarjajte, jejte … obrnjeni prosti severu, severovzhodu ali vzhodu.

Severovzhod za obilje, srečo in blagostanje
Po splošnih zakonitostih severovzhod predstavlja obilje, srečo in blagostanje ter pomeni stičišče pomembnih energetskih tokov – s severa priteka magnetna sila, z vzhoda pa energija sonca. "V starih hišah je na severovzhodni strani pogosto stal oltarček ali cvetje, torej so že stare generacije poznale pomen te smeri," pripoveduje Tina Pipan. Energija s severovzhoda potuje po robu stanovanja do jugozahoda, zato je dobro, če čim več elementov odmaknemo od sten. Ker severovzhod predstavlja element vode, ga je koristno podpreti z elementom vode, še posebno pomembno pa je, da je ta del domovanja čim bolj sproščen. Če je tam stopnišče, stranišče ali velika omara, je dobro če dodamo fontano, ki predstavlja življenjsko energijo, gmotni in duhovni napredek, koristne pa so tudi okrogle oblike ter zlata in modra barva.

Šri jantra
je eden od najstarejših simbolov. To je simbol sreče, bogastva in zdravja, ki ima izredno močan energijski vpliv. Najbolje jo je namestiti na severni ali severovzhodni del prostora ali pa k vhodu, če ne leži na severu, severovzhodu ali vzhodu.

Ogledala
Ogledala in voda širijo in povečujejo, zato je treba biti pri njihovi uporabi zelo previden, pravi Tina Pipan. "Ni dobro, če ogledala gledajo na jug ali jugozahod; če je le mogoče naj bodo obrnjena proti severu, severovzhodu ali vzhodu."

Vir: www.viva.si