O Miroslavu Kušuti, uveljavljenemu ustvarjalcu, pesniku, dramatiku in prevajalcu, rojenemu leta 1936 v Križu pri Trstu, smo v našem mediju Ventilator besed veliko pisali. Nekaj posebnega je njegova intimistična lirika s tržaško motiviko. Prav tako gledališki songi. Proza. Poezija. Tako za otroke, mladino in odrasle. Tudi radijska igra je žanr, ki je Miroslavu Košuti zelo blizu. Pomembna je njegova dramatika.
Leta 2005 je izšla pri Študentski založbi moja knjiga portretov Čarovnija pisanja, portreti slovenskih književnikov, kamor sem vključila tudi Miroslava Košuto.
Pogovor z njim je bil zanimiv in dinamičen.
V pisanje sem tako rekoč prešel iz svojih otroških iger…
Miroslav Košuta je literat, ki se je z vsem svojim bistvom posvetil slovenskemu jeziku, ki mu je bil v času fašizma v otroštvu prepovedan sad.
Miroslav Košuta je postopno vstopal v svet pisanja, tako rekoč iz svojih otroških iger. Največji motiv mu je bila ljubezen do omalovaževane in v otroštvu celo prepovedane slovenščine, ki se ji je posvetil z vsem svojim bistvom.
Pravljični svet igrač in z njimi oblikovanih zgodb se je naenkrat umaknil pred čarobnim svetom besed. Jasno se spominja, da je prve verze pisal še z zelo okorno pisavo.
Miroslav Košuta je tip ustvarjalca, ki piše ponoči.
Kaj pomeni ustvarjanje Miroslavi Košuti?
Ustvarjanje je nenehno gnetenje jezika in odkrivanje novih možnosti za izražanje čustev, doživetij, sporočil ter izvirnega oblikovanja slutnje lepote.
"Jezik ni samo gradivo, mpak pesnikovo domovanje, njegova hiša in obenem sila rečnega toka, ki ga nosi; in gora, na katero se vzpenja."
Zelo ceni slikarstvo.
"Slikarstvo sprejemam v isti široki paleti kot glasbo, morebiti še bolj kritično in s kancem večjega znanja. Že od dijaških let se navdušujem nad fotografijo."
Drage bralke, dragi bralci, več si lahko preberete v knjigi Čarovnija pisanja, portreti slovenskih književnikov, avtorice Vladimire Rejc)
Katere prozna dela za odrasle izpod peresa Miroslava Košute so vam najbolj blizu?
Pišite v komentar. Veliko ustvarjalnosti!
