V petek ob 13-ih v MGLC predstavitev projekta SMS

0
232

 

S.M.S. je šest heterogenih izdaj časopisa-revije, mapa multiplov, zbirka umetniških del različnih žanrov in medijev, kolektivno umetniško delo in izkušnja umetnikov, med katerimi zasledimo nekatera najpomembnejša imena 20. stoletja.
Leta 1968 jih je izdala založba The Letter Edged in Black Press I.n.c.
Pobudnik projekta je bil ameriški surrealist William N. Copley (1919-1996). Navdihnjen z gibanjem fluxus je S.M.S. videl kot priložnost za preseganje klasičnih umetniških medijev in približevanje umetnosti vsakdanjemu življenju. Projekt je umetnikom, ki so se zbirali v stanovanju na Upper West Side na Manhattanu v New Yorku, zagotavljal prostor za delo in izdal vrsto multiplov, ki so jih zbirateljem prodali po naročilu. Revija S.M.S. je izhajala eno leto na vsaka dva meseca. Številke, obarvane z umetnostmi smermi od dade do pop arta , so vključevale različne umetniške medije od fotografij, risb, besedil do zvočnih posnetkov. Med skupaj triinsedemdesetimi umetniškimi deli jih je večina vizualnih in pisnih, nekatera pa vključujejo zvok v obliki gramofonskih plošč in magnetnega traku.

S.M.S. – kratica za Shit Must Stop – ponazarja tudi utrip 60. let prejšnjega stoletja, željo umetnikov po osvoboditvi izpod diktata galerij, kustosov, kritikov in posameznih umetniških zvrsti.

S.M.S. vključuje dela umetnikov: Christo, Marchel Duchamp, Walter de Maria, James Lee Byars, Meret Oppenheim, Ray Johnson, Man Ray, Joseph Kosuth, On Kawara, Lawrence Weiner, Roy Lichenstein, Claes Oldenburg, Yoko Ono, Dieter Roth, Richard Artschwager itd.

Izdaje revije S.M.S., ki so do sredine naslednjega leta na ogled v Študijskem kabinetu, so del zbirke MGLC. Mednarodni grafični likovni center v svojem Študijskem kabinetu hrani in predstavlja zbirko avtorske tiskane efemere, ki šteje 4000 del in zajema knjige umetnikov, plakate, časopise, razglednice, tiskana vabila, voščilnice, fanzine, umetniške arhive itd. V njej so dela pomembnih predstavnikov avantgard šestdesetih in sedemdesetih let dvajsetega stoletja ter mlajših. Študijski kabinet je za raziskovanje in študij tovrstnega umetnostnega gradiva odprt med delavniki od 9. do 14. ure; potrebne so predhodne najave. Skrbnica zbirke in kustosinja pričujoče razstave je mag. Breda Škrjanec, muzejska svetovalka v MGLC.