Vabimo vas na predstavitev sedmih novih knjig iz zbirke Beletrina, ki bo
v ponedeljek, 28. marca 2011, ob 11. uri,
v prostorih Študentske založbe, na Borštnikovem trgu 2, v Ljubljani.
Tokratne novosti so:
Sebastijan Pregelj: Prebujanja, Jurij Hudolin: Vrvohodec, Mojca Kumerdej: Temna snov, Katja Perat: Najboljši so padli, Aleš Debeljak: Balkanska brv, David Benjamin: 7, Lojze Kovačič: Zgodbe iz mesta Rič-Rač
Sebastijan Pregelj: Prebujanja
Spremna beseda: Tina Košir
Obseg: 122
Prebujanja niso tipična zbirka kratke proze – vsako od zgodb sicer lahko beremo samostojno, a zbrane tvorijo širšo "nadzgodbo" in se kažejo v novi luči. Glavni junak(i) se v vseh prebuja(jo) – včasih v našo skupno vsakdanjost, soočen(i) s tistim, česar raje ne bi videl(i) (nasilje, alkoholizem, spolne zlorabe, homofobija), drugič v svet fantastičnih podob, značilnih za Pregljeve literarne pokrajine. To so zgodbe, ki se preberejo na dušek, odmevajo še dolgo in prebujajo s številnimi vprašanji: si pripravljen videti ali bi raje mižal? Živiš smiselno ali pač tako, kot se ti zdi najlažje? In nenazadnje: sanjaš ali ne?
Jurij Hudolin: Vrvohodec
Spremna beseda: Drago Bajt
Obseg: 228
Vrvohodec prikazuje svet Franka Konečnika, »čašičarja« in »lažnivca non plus ultra«; ta ima okoli sebe podobne izobčence in iztirjence družbe, kot je sam, vsi se zatekajo v umišljeni boljši svet, ki pa ga v resnici ni mogoče doseči z delom in znanjem, temveč zgolj z drogami vseh vrst ali nezakonitimi dejanji, od kraje do goljufanja, od ustrahovanja do umorov. Tako se znajdejo v Kazensko-poboljševalnem domu Molotovka v Rovtah, kjer pa se pokaže, da je svet znotraj in zunaj zapora strukturiran podobno; celotna Slovenija, tako urbana kot ruralna, je zapor.
Mojca Kumerdej: Temna snov
Spremna beseda: Amalija Maček
Obseg: 176
Zbirka Temna snov je zorela počasi. Napisana je v preciznem, nadzorovanem jeziku, ki z ničimer ne izdaja, da bi bil iztrgan molku. V astronomiji je temna snov nevidna in prepoznavna le po učinku. Tako tudi Mojca Kumerdej v novi zbirki šokantnih vdorov v vsakdanjik ne prikazuje neposredno, temveč jih ubesedi v polifoniji avtentičnih glasov, ki so jih ti dogodki zaznamovali. S psihološko pretanjenostjo odstira tanko mejo med osebno svobodo in različnimi poskusi sobivanja v družbi, ki ne prenese ne odstopanja ne kreativnosti ter poskuša človeka zreducirati na raven davčne številke, robota ali biološke snovi. Predvsem pa je Mojca Kumerdej v slovensko prozo poleg analitične ostrine in sočnega, briljantnega jezika vnesla še vse preredko komponento: inteligenten humor.
Katja Perat: Najboljši so padli
Spremna beseda:
Obseg: 70
To ni zbirka človeka z bombami, ne strmi v neskončno, brezmejno ravan, ni taka, da bi jo dušila stiska jezika ali bi hrepenela dol, dol. To je zbirka, ki si ne nadeva nihilizma, ker je uvidela njegovo pravo bit: outfit. Je zbirka ironij, sarkazmov, cinizmov. Zbirka silnosti mladega uma. Skrajno brezverna zbirka in zbirka z giljotino. Nanjo v vrsti čakajo intelektualci na robu živčnega zloma, lepo oblečeni svobodnjaki, zanič pesniki, mladi ameriški nihilisti, epski ljudje. To je zbirka, katere tarča je razpasel kulturno-literarni esteblišment s svojimi navadami in stremljenji sumljivega tipa. To je zbirka pesnice, ki ne gre po nikogaršnjih stopinjah, še najmanj po Cankarjevih, ker je še mlada in ceni mamino kuhinjo, pa ker ne bo nikoli kake svoje pesmi naslovila Mojim recenzentom.
Aleš Debeljak: Balkanska brv
Obseg: 271
Balkanska brv predstavlja najbolj osebno knjigo esejev Aleša Debeljaka. S pomočjo spominov na mladost v “jugoslovanski Atlantidi” nam Aleš Debeljak odpira poljudno napisan in informativno celovit dostop do izbranih pisateljev, ki so ga zaznamovali in s katerimi prijateljuje. Gre za avtorjevo osebno in posebno prisvojitev jugoslovanske dediščine, mnogokulturnosti in trans-nacionalnosti, ki se iz analitične razlage književnih del preliva v privatni zemljevid spominov in tovarištva v pisateljskih krogih bivše Jugoslavije.
David Benjamin: 7
Obseg: 324
Kaj se skriva za številom 7? Bog je ustvaril svet v sedmih dneh, rimskih gričev je sedem, sedem je svobodnih umetnosti, v Bibliji je sedem suhih in sedem debelih krav, sedem je naglavnih grehov, sedem dni v tednu, sedem čaker in sedem rogov na menori … Sedmica je tudi ključ zapletene uganke, ki glavnega junaka, Petra Martina, popelje v svet spletk, med skrivne organizacije, v nacistično Nemčijo in renesančno Francijo. Skrivnosten roman ima tudi skrivnostnega avtorja, ki se je pred slovenskim bralcem skril pod psevdonimom David Benjamin.
Lojze Kovačič: Zgodbe iz mesta Rič-Rač
Obseg: 108
Zgodbe iz mesta Rič-Rač so prvič izšle že leta 1962, pripovedi o otrocih in njihovih doživetjih iz vsakdanjega življenja s fantastičnimi vsebinami pa so enako žive in zanimive še danes. Ob ostrini in zbadljivem humorju ter kritiki človeške narave lahko v njih spoznavamo Kovačičevo mehkobo, sočutje in humanizem ter vero, da lahko s skupnimi močmi premagamo pohlep in brezčutnost.
Vljudno vabljeni!