Veliki božični koncert: Božič v Ljubljani 2016

0
154

Najlepše melodije v čudoviti božični zgodbi

 

V nedeljo, 25. decembra 2016 ob 19.30, bo Gallusova dvorana Cankarjevega doma v Ljubljani gostila veliki božični koncert imenovan BOŽIČ V LJUBLJANI.

Najlepše božične melodije se bodo pod režiserskim vodstvom dr. Henrika Neubaureja povezale v čudovito božično zgodbo, ki jo bodo poustvarili izjemni umetniki.

 

Veliki božični koncert bodo pod taktirko dirigenta Marjana Grdadolnika izvedli priznani glasbeni ustvarjalci:

 

  • Simfonični orkester Cantabile
  • tenorist Janez Lotrič
  • sopranistka Mojca Bitenc,
  • mezzo sopranistka Tina Drole
  • baritonist Domen Križaj
  • organist Gašper Jereb
  • trobentač Jernej Gantar
  • violinistka Manca Rupnik
  • Mešani pevski zbor Adoramus
  • Mešani pevski zbor Ljubljaski madrigalisti
  • Pritrkovalska skupina iz Brezovice
  • Otroška folklorna skupina izpod Krna Drežnica
  • Učenke Baletne šole Konservatorija za glasbo in  balet Ljubljana

 

 

Izjemen glasbeno-scenski večer

Na odru največje dvorane Cankarjevega doma se bo predstavilo več kot 160 nastopajočih izjemnih glasbenikov in mladih umetnikov. Zazvenele bodo nejlepše božične melodije Handla, Čajkovskega, Gruberja, Saint-Saena, Gounoda, Vivaldija  in drugih. Pravo božično vzdušje bodo ustvarjali tudi pritrkovalci iz Brezovice, Otroška folklorna skupina izpod Krna Drežnica in plesalke Baletne šole Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana.

Vstopnice so na voljo na blagajni Cankarjevega doma, ter na bencinskih servisih  Petrol.

Dodatne informacije: Marjan Gradolnik, [email protected] | 051 341 350

 

# O ustvarjalcih #

 

Henrik Neubauer, operni režiser, koreograf, zdravnik, redni profesor, publicist, zgodovinar opere in baleta. Leta 1946 je začel nastopati kot član in pozneje solist baleta ljubljanske Opere. Leta 1960 je prevzel vodstvo ansambla, leta 1972 je postal direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana, leta 1984 umetniški vodja Opere in baleta SNG Maribor. Ustvarjal je v Sloveniji, Avstriji, Italiji, na Hrvaškem, v Srbiji, Irski, Bolgariji, Slovaški. Napisal je več kot 30 knjig s področja opere, baleta, igralstva, medicine in dve zbirki pesmi. Poleg drugih priznanj in nagrad je dobitnik zlatega reda za zasluge Republike Slovenije ter turškega odlikovanja ‘Ugledni starejši državljan sveta’.

Simfonični orkester Cantabile 2011-2016

Simfonični orkester Cantabile je prvič stopil pred publiko spomladi leta 2011. Orkester je po petih sezonah postal prepoznaven doma in tudi v tujini, ter z velikimi načrti snuje nove programe. V programu Simfoničnega orkestra Cantabile najdemo tako skladbe klasičnih mojstrov vseh slogovnih obdobij, kot tudi glasbo za film, balet in druge zvrsti umetnosti. Z orkestrom so kot solisti igrali vrhunski umetniki in mladi perspektivni solisti instrumentalisti. V sodelovanju z zbori iz Slovenije orkester pripravlja tudi vokalno-inštrumentalne projekte. Spomladi leta 2014 je orkester posnel glasbo za mladinski film Kresnik – Ognjeno izročilo, ki je bil predvajan na filmskih festivalih doma in v tujini. Konec junija leta 2014 se je orkester na povabilo organizatorja udeležil mednarodnega festivala »Des Anches D’Azur« v La Croix Valmeru v Franciji in tako navdušil francosko občinstvo, da je takoj po koncertu prejel s strani tamkajšnjega župana vabilo na festival v letu 2016.  Decembra 2014 in 2015 je uspešno izvedel Gala novoletni koncert v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Povabila in ponudbe prihajajo od vsepovsod. Tako je orkester v svojem jubilejnem letu 2016, ob 5-letnici delovanja, v začetku leta sodeloval s priznanimi makedonskimi jazz glasbeniki Tavitijan Brotthers. V Juniju je orkester ponovno gostoval na mednarodnem festivalu v francoskem La Croix Valmeru in s svojim igranjem navdušil francosko občinstvo. Spomladi pa snemal filmsko glasbo za založbo Mladinska knjiga.  V začetku oktobra je orkester izvedel zeko odmeven nastop ob svoji 5-letnici  poimenovan Cantabile iz Novega sveta, na katerem so ob navdušenju mnogoštevičnega občinstva v celoti izvedli Dvorakovo Simfonijo št. 9. Cantabile je v novembru igral na dveh Gala koncertih Radia Ognjišče v Cankarjevem domu. Maja  leta 2017 se orkester na povabilo odpravlja na mini turnejo v Švico ( Bern, Zurich), kjer bo skupaj z 80 članskim študentskim zborom Der Chor iz Berna izvajal Jankinsovo The Armed Man- Mass for Peace.

Marjan Grdadolnik je na Akademiji za glasbo v Ljubljani  najprej diplomiral iz klarineta pri prof. Jožetu Kotarju nato pa vpisal še študij dirigiranja pri prof. Milivoju Šurbku.Marjan Grdadolnik se uvršča v novo generacijo slovenskih pedagogov in dirigentov. Ob brezpogojni predanosti glasbi je v minulih desetletjih dozorel v suverenega in interpretacijsko prepričljivega dirigenta. Pred nedavnim je s Simfoniki RTV Slovenija  in ostalimi umetniki zelo uspešno dirigiral krstno izvedbo skladbe Barve zelenega smaraga skladatelja Avgusta Ipavca. Izpopolnjeval se je na tečajih pri profesorju Wolfgangu Doernerju in maestru Dejanu Saviću. Januarja 2009 je na diplomskem koncertu dirigiral Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija in z odliko diplomiral iz dirigiranja na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Milivoja Šurbka.Njegovo poustvarjalno moč, vrhunsko obvladovanje vloge dirigenta in poznavanje glasbe so opazili tudi v odboru za podelitev najvišjih študentskih nagrad. Leta 2008 so Marjanu Grdadolniku za dirigentske dosežke podelili Študentsko Prešernovo nagrado Akademije za glasbo.

Janez Lotrič je Solo petje študiral pri Kseniji Vidali Žebre in na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri profesorici Ondini Otti Klasinc. Izpopolnjeval se je pri Mariu del Monacu in komorni pevki Hildi Zadek na Dunaju. Med letoma 1980 in 1987 je bil solist mariborske Opere. Leta 1989 je presenetil z odličnima uvrstitvama na tekmovanju Toti dal Monte v Trbižu in na tekmovanju Maria del Monaca v Castelfrancu. Nastop na dunajskem tekmovanju Belvedere mu je zagotovil nastavitev v operni hiši v Osnabrucku. Od leta 1988 do 1997 je bil svobodni umetnik, potem je postal član ljubljanske Opere. Je stalni gost Državne opere na Dunaju. V tej sloviti hiši je doslej nastopil v devetih različnih vlogah – več kot petdesetkrat.Nastopal je v družbi velikih pevskih in dirigentskih imen. Nastopil je tudi v Deželni operi v Salzburgu, v berlinski Nemški operi, pariški Komični operi, v Danski kraljevi operiv Københavnu, v hamburški in essenski operni hiši. Leta 1999 je posnel prvo samostojno zgoščenko z maestrom Urošem Lajovicem. Posnetki so mu odprli vrata pariške opere Bastille. Pel je na premieri Hoffmanovih pripovedk Jacquesa Offenbacha in še v devetih ponovitvah. Zelo je uspešen tudi v sloviti milanski Scali. Uspehi, ki jih v zadnjih letih dosega Janez Lotrič, so primerljivi z uspehi največjih tenorjev našega časa.

Gašper Jereb je svojo glasbeno pot je začel v Glasbeni šoli Kranj z učenjem harmonike, orgel in klavirja. Kot zasebni učenec je nadaljeval šolanje pri prof. Klemenu Karlinu (orgle) ter obiskoval orgelsko šolo v Ljubljani. Leta 2008 je diplomiral na oddelku za kompozicijo in glasbeno teorijo (prof. Marko Mihevc) na ljubljanski Akademiji za glasbo, kjer je letos z odliko zaključil še študij orgel pod mentorstvom prof. Renate Bauer. Svoje pedagoško poslanstvo uresničuje v Glasbeni šoli Kranj kot učitelj klavirja, teorije in kot korepetitor, njegovo skladateljsko delovanje pa je razpeto med instrumentalnimi in vokalnimi kompozicijami, med katerimi izstopajo predvsem dela, ki povezujejo ta dva, zelo različna svetova. Sam pravi, da si težko uspešen skladatelj, če nikoli sam ne stopiš na oder kot poustvarjalec, zato je aktiven tudi kot solist, v komornih sestavih, rad pa sodeluje tudi z zbori in orkestri.

 

Mojca Bitenc je z diplomo cum laude zaključila magistrski študij petja na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu doc. Barbare Jernejčič Fürst ter zaključuje podiplomski študij petja na zagrebški akademiji za glasbo pri prof. Vlatki Oršanić. Na medicinski fakulteti v Ljubljani je zaključila študij medicine. Kot solistka je sodelovala s Slovenskim komornim zborom, z različnimi pihalnimi orkestri, s Simfoničnim orkestrom Cantabile ter z orkestri Slovenske filharmonije, SNG Opera in balet Ljubljana, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenije, Orkestrom Slovenske vojske in Simfoničnim orkestrom Zagrebške akademije za glasbo. S simfoničnim orkestrom Cantabile je kot solistka sodelovala na festivalu v St. Tropezu. Z mladimi solisti iz različnih evropskih držav je nastopila na Freedom Opera Gala koncertu v operni hiši v Budimpešti ob spremljavi njihovega opernega orkestra. Je dobitnica študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo v Ljubljani za solistične nastope na koncertnem in opernem področju ter dobitnica nekaj nagrad na mednarodnih pevskih tekmovanjih. Dodatno se je izpopolnjevala na seminarjih pri Heleni Lazarski, Vlatki Oršanić in kot štipendistka isaOperaVienna pri KS Eddi Moser na Dunaju. 

Tina Drole, rojena 1994 v Ljubljani je pričela svojo glasbeno pot s poukom klavirja in kasneje tudi orgel na Glasbeni šoli v Cerknem. Po zaključeni nižji glasbeni šoli je nadaljevala izobraževanje klavirja na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. Leto dni kasneje se je preusmerila k študiju glasbenega stavka. Vzporedno je na nižji glasbeni šoli v Ljubljani pričela s poukom solopetja pri prof. Tatjani Vasle. Leta 2013 je s solopetjem z odliko maturirala. Oktobra 2013 je pričela s študijem petja na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju v razredu prof. Claudie Visce. Od oktobra 2016 študira petje v razredu prof. Karlheinza Hanserja. Je prejemnica številnih 1. nagrad in priznanj na tekmovanjih doma in v tujini.

Baritonist Domen Križaj je rojen leta 1989 v Kranju. Solopetje študira na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu izr. prof. Matjaža Robavsa. Na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani je zaključil študij medicine. Je prejemnik več priznanj na domačih in mednarodnih tekmovanjih. V letu 2013 je prejel Prešernovo nagrado Akademije za glasbo v Ljubljani. V letu 2015 je bil prejemnik štipendije društva Richard Wagner Ljubljana. V letu 2016 je prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani ter nagrado Univerze v Ljubljani za posebne dosežke. Leta 2013 se je kot solist v okviru programa YSP (Young singers project) predstavil na Salzburških slavnostih igrah (Salzburger Festspiele), kjer je nastopal v operi Don Carlo, G. Verdija (deputati fiamminghi) in v operi Jeanne d’Arc, W. Braunfelsa (Englischer Hauptmann). Leta 2014 je pel glavno vlogo v prvem izvirnem slovenskem muzikalu Cvetje v jeseni (Janez). V letu 2016 je upodobil Onjegina (P. I. Čajkovski; Jevgenij Onjegin) na »Zomeropera« festivalu v Belgiji, Alberta (J. Massenet; Werther) v Reki, Hrvaška ter imel recital samospevov na mednarodnem festivalu »Allegretto« Žilina (Slovaška). Sodeloval je z orkestri Dunajske filharmonije, ORF Radio-symphonie orkestrom, orkestrom Camerata Salzburg, orkestrom SNG Opera in balet Ljubljana, orkestrom Akademije za glasbo Ljubljana.

In drugi.

KD Simfonični orkester Cantabile

www.cantabile.si