Komentarji o medijih
22. in 23. septembra 2009, obakrat ob 22.10, v Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana (Ex Ponto, Slovenija). Neposredni prenos v Kanuti Gildi SAAL v Talinu (Estonija; lokalni čas: 23.10) in TPN/Auditório de Alfornelos (Intenzivna nega umetnosti Proto) v Amadori (Portugalska; lokalni čas: 21.10).
Mediji vstopajo v območje domišljije in soustvarjajo način komunikacije. EVERGREEN kot vrsta komentarjev na medije odkriva paradoksalne ravni naše precepcije in različna razumevanja prevodov.
Zlahka izgubljeni v udobju skupnosti zabaviščni radikali zagotavljajo surovine sedanji cinični potrebi po utopijah. Zato vse izgleda tako domače …
Med terorizmom in turizmom je prej potreba po mini diplomaciji intenzivnosti kot pa osvetlitev velikih bistev in prizorišč. EVERGREEN ne prinaša dramatičnih intervencij, temveč subtilne operacije in senzualne dinamike.
EVERGREEN je sosledje dejanj: od Borisa Mihalja do Gertrude Stein (1994) – od Položaja delavskega razreda v Angliji (1845) do robotov – od francoskega šansona Ne me quitte pas do japonskega prenosnega računalnika v belem akrilu – od aktualne vremenske napovedi do dirigentove zaključne razlage EVEGREENa – od ploskanja do smejanja enaindvajsetih zelenih krokodilov.
Ustvarjalni mediji asimilirajo in razblinjajo predalčkanja na intermedijske in uprizoritvene umetnosti, na šport in šah, na politiko in umetnost itd. Družinski krog se je razširil. Karakter posameznika ali njegovega dela niso več oblikovani zgolj z resnima in nerodnima, družinskima ekspertoma. EVERGREEN vzpostavlja fluidna razmerja med velikim in majhnim in omogoča, da se subtilne operacije in senzualne dinamike manfestirajo v imperativu sodobnosti – empatiji. Z njo je cel svet zopet moder (kakor je vselej bil).
Koncept in režija: Vlado G. Repnik
Intimni mobilni komunikator: Igor Štromajer
Supervizija: Lana K. Gotvan, Martina Ruhsam
Kamera v živo: Janez Janša
Soavtorji: Boris Mihalj, Toshihiro Yonezu, Miran Trontelj, Duško Pušica, Janez Skela, Tomaž Žnidarčič
Kuratorja: Anders Harm, Pedro Saavedra
Fotografije za tisk so na voljo na naslovu:
http://babalan.kibla.org/evergreen/index.html#press
Fotografije z vaj (september 2009):
http://www.flickr.com/photos/intima-photo/sets/72157622230149337
Produkcija: GVR Zavod, Bunker Ljubljana, Ex Ponto, Virtualna baza Intima
Projekt sta sofinancirala Ministrstvo za kulturo RS in MOL Ljubljana.
Na spletnem mestu
http://babalan.kibla.org/evergreen
bo oba večera potekal tudi neposredni prenos v živo.
Predstava EVERGREEN je del programa festivala Ex Ponto 2009
kontakt:
GVR babaLAN
tel.: 031 589 877
splet: www.babalan.org
e-pošta: [email protected]
O avtorjih:
Janez Janša – je konceptualni umetnik, performer in producent. Je avtor videov, performansov, istalacij, dokumentarnih in medijskih projektov. Njegovo delo ima močno socialno konotacijo, zaznamovano z intermedijskim pristopom. Kot gostujoči umetnik predava in vodi delavnice na institutih sodobne umetnosti. Predstavitve: Manifesta 4, Frankfurt; ARCO, Madrid; ISEA 2002, Nagoya; Itaú Cultural, Sao Paulo; IASPIS, Stockholm; Moderna galerija, Ljubljana; White Box Gallery, New York; Muzej sodobne umetnosti, Helsinki.
Je umetniški direktor Zavoda sodobnih umetnosti Aksioma, soustanovitelj in član kolektiva BAST in platforme SilentCell.
Boris Mihalj (1965) je doktor Zgodovinske antropologije likovnega (ISH Ljubljana), diplomiran dramski igralec (AGRFT Ljubljana) in diplomant slikarstva beneške akademije za lepe umetnosti. Uveljavljen član SNG Ljubljana. Leta 1994 je odigral legendarno vlogo Gertrude Stein.
Vlado G. Repnik, akademski slikar, gledališki in radijski režiser ter magister umetnosti, ki ustvarja na področju performansa, novih medijev, uprizoritvenih in vizualnih umetnosti. Kot polimedijski umetnik deluje z vdorom realnega, manifestacijami, vizualnimi predavanji in drugimi paradoksalnimi povezavami. Občasno predava na različnih umetnostnih institucijah; izven slovenskega prostora je njegovo delo bilo predstavljeno na mednarodnih festivalih in publikacijah v Berlinu, Pragi, Parizu, Madridu, Avignonu, Maubeugeu, Zagrebu, Beogradu, Londonu, Rimu, Talinu, Lizboni, Barceloni, Dunaju, Atenah in Tokyu.
Martina Ruhsam (1981) je leta 2004 končala študij za Ples in Performans v Linzu. Trenutno zaključuje študij za Gledališče, Film in Medije na Centralni univerzi na Dunaju. Kot koreografinja in performerka je predstavila transmedialne projekte: "One dollar one dollar" (dietheater, Imagetanz festival Dunaj), "H_STORY" and "Blank Protest" (Mestni muzej Ljubljana), “StrgC_StrgV” (Choreographic Platform Linz) and "Take One" (Dunaj). Je članica založniškega sveta Corpus – internetne revije za ples, koreografijo in performans.
Igor Štromajer (1967) je intimni mobilni medmrežni komunikator. Od leta 1990 ustvarja na področju performansa, novih medijev in intermedijske umetnosti. Kot intermedijski umetnik raziskuje taktična emocionalna stanja in travmatične nizkotehnološke strategije. Razstavljal je na stotih razstavah v petdesetih državah in prejel več nagrad. Kot gostujoči umetnik predava na univerzah in inštitutih za sodobno umetnost po vsem svetu. Njegova dela so v stalnih zbirkah Moderne galerije Ljubljana, Centra Georges Pompidou v Parizu, Museo Nacional Reina Sofia v Madridu, Computerfinearts Gallery v New Yorku, Umetnostne galerije Maribor in drugih.
Miran Trontelj, legenda vremenske napovedi.