Vodnikova domačija – napovednik

0
494

VODNIKOVA DOMAČIJA ŠIŠKA

Hiša branja, pisanja in pripovedovanja

NAPOVEDNIK DOGODKOV 10.–17. FEBRUAR

 

Založba /*cf. in Vodnikova domačija vabita na prvo predavanje v okviru nove serije

Vodnikov vodnik po humanistiki [VVH]

NONUMENTI: POZABLJENI PROSTORI, PRAKSE IN OBJEKTI

Prvo predavanje: NIKA GRABNAR

Četrtek, 10. februar (19h)

Vodnikov vodnik po humanistiki [VVH] je ciklus predavanj na izbrano krovno temo, ki jo obravnavamo in premišljujemo z več vidikov.
V prvem letu VVH (med februarjem in junijem 2022) pet vabljenih predavateljev, teoretikov in raziskovalcev z različnih področij humanistike in družboslovja izvede pet predavanj na osrednjo temo. Ciklus VVH v juniju sklene knjižni sejem humanističnih in družboslovnih založb. Sejem poteka na vrtu Vodnikove domačije ob kuriranem spremljevalnem programu.

 

Prvi ciklus predavanj VVH nosi naslov Nonumenti: pozabljeni prostori, prakse in objekti. Pojem nonumenta je v slovenskem prostoru razmeroma nov in se nanaša na koncept, ki ga je razvila skupina Nonument Group. Koncept nonumenta prevprašuje arhitekturo, spomenike, javne prostore in infrastrukture, ki so zaradi zgodovinskih, ideoloških in družbenih premen spremenili svoj pomen ali šli v pozabo. Med februarjem in junijem 2022 bomo na Vodnikovi domačiji gostili pet predavateljev z različnih področij humanistike, umetnosti, arhitekture …, ki bodo koncept nonumenta mislili v povezavi z izbranimi knjigami ter ga razširili na druge prakse in objekte. Verjamemo, da tema nonumenta odpira niz vprašanj, ki so iz epistemološkega, estetskega, političnega, kulturnega, zgodovinskega in teoretskega zornega kota zanimiva za strokovnjake, poznavalce, študente različnih profilov in obenem privlačna za širšo javnost.

 

Prvo predavanje:
Nika Grabar (arhitektka in teoretičarka, članica Nonument Group) bo predstavila koncept nonumenta in zbornik Nonument (MoTA, 2020). Pred predavanjem si bo mogoče ogledati dokumentarni video iz umetniške intervencije Nonument Group TGH-68: Tukaj se nič ne more zgoditi (4’45”).

 

Idejna zasnova in organizacija: Založba /*cf., Divja misel in Vodnikova domačija Šiška
Partner: Nonument Group
Ciklus predavanj podpirata MOL- Oddelek za kulturo ter Javna agencija za knjigo RS

 

O afriški literaturi

ČRNA KOŽA, BELE MASKE, predstava in pogovor

Petek, 11. februar (20h)

Pozor, druga lokacija: Plesni teater Ljubljana!

 

Tokrat se serija pogovorov in predavanj o afriški literaturi seli v Plesni teater Ljubljana, kamor vas vabimo na predstavo ter pogovor z ustvarjalci predstave Črna koža, bele maske, ki je nastala po motivih istoimenske knjige enega najpomembnejših postkolonialnih mislecev Frantza Fanona. Predstavi bo sledil pogovor z ustvarjalci Lino Akif, Josephom Nzobandorom, Ireno Yebuah Tiran, Leticio Slapnik Yebuah in Mašo Kagao knez, ki ga bo vodila Aleksandra Gačić.

 

“Črna koža, bele maske na Martiniku rojenega in v Lyonu izšolanega psihiatra in filozofa Frantza Fanona je eno temeljnih del postkolonialnih študij, afriških študij in sorodnih disciplin, ki so se izoblikovale šele po izidu te knjige v letu 1952. Obenem je sočasni prispevek k antikolonialnemu boju po drugi svetovni vojni, ki ima kot takšen tudi izjemen dokumentarni pomen. Knjiga s pomočjo izvirnega radikalnega humanizma poseže v ideologijo povojnega kolonializma. S tem ponudi alternativo tako politiki asimilacije vladajoči belski skupnosti kakor reakcionarnim filozofijam črnske superiornosti.”

 

“Režiserka in koreografinja predstave Maša Kagao Knez in režiserka Ivana Djilas sta, povzemajoč motive Fanonove knjige, uprizorili intimen vpogled v rasistične percepcije naše družbe. Pet nastopajočih Lina Akif, Joseph Nzobandora – Jose, Irena Yebuah Tiran, Leticia Slapnik Yebuah in Maša Kagao Knez je na izjemno avtentičen in inovativen način predstavilo osebne zgodbe, zaznamovane z izkušnjami takšnih in drugačnih različic rasizma, s katerimi so povsem subtilno preizprašali naša stereotipizirana dojemanja temnopoltih posameznikov. Prepletajoč sodobno naracijo s fragmenti iz preteklosti, med katerimi se nizajo različne podobe, ki še danes kontinuirano nastajajo po principu narativnega monopola, nas predstava popelje v kompleksno polje zgodovinskosti, katere breme je možno čutiti še danes.”

 

 

Predstava Črna koža, bele maske je nastala po motivih istoimenske knjige enega najpomembnejših postkolonialnih mislecev Frantza Fanona, ki je v slovenskem prevodu izšla leta 2016  pri založbi Studia Humanitatis. Fanonova knjiga predstavlja eno del temeljnih del postkolonialnih in afriških študij, ki še danes s svojo radikalno humanistično držo pomembno prispeva k diskurzom sodobnega rasizma in k razlagi psihopatologije nekdaj koloniziranih subjektov.

 

V pogovoru z avtorji predstave, ki velja za neke vrste sodobno uprizoritveno adaptacijo Fanonove misli, bomo spregovorili o rasističnih percepcijah naše družbe, kar bomo prepletli s Fanonovimi motivi in osebnimi in intimnimi zgodbami ustvarjalcev. Prepletajoč sodobno naracijo s fragmenti iz preteklosti, med katerimi se nizajo različne podobe, ki še danes kontinuirano nastajajo po principu narativnega monopola, nas predstava namreč popelje v kompleksno polje zgodovinskosti, katere breme je možno čutiti še danes.

 

Koprodukcija: Vodnikova domačija in Plesni teater

 

Vstopnina: 8 eur (5 eur dijaki, študenti in upokojenci). Nakup vstopnic prek partnerja: https://ptl.si/new-blog-2/2022/1/17/9-10-amp-11-2-2000-maa-kagao-knez-rna-koa-bele-maske-black-skin-white-masks

 

 

 

Nedelce

VSAK KAJ ZNA / 3+

Nedelja, 13. februar (11h)

Marsikdaj se nam zdi, da znajo drugi vse bolje od nas. Toda vsak kaj zna, nihče pa ne zna vsega. Če stopimo skupaj, pa znamo in zmoremo veliko več.
Ob ilustracijah Anke Kočevar in pripovedi Katje Preša bomo spoznali zgodbo Vsak kaj zna Darje Divjak Jurca.

 

Po pripovedovanju sledi ogled razstave ilustracij Anke Kočevar v Galeriji Vodnikove domačije po kateri nas bo vodila ilustratorka.

V sodelovanju z založbo Mladinska knjiga.

 

Nedelce so nedeljski dopoldnevi v zavetju doma, čas, ki ga preživljamo v družbi dobrih knjig. Za vas izbiramo in predstavljamo najboljše otroške knjige, da bi ob njih razmišljali, se zabavali, se o njih pogovarjali in nekatere potem še dolgo nosili v mislih.

Nedeljski otroški program sofinancira MOL-Oddelek za kulturo in je del projekta bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo RS.

 

 

Palestina v besedah

MOČ BESED: MED TRAVMO IN LITERATURO

Sreda, 16. februar (19h)

V sklopu serije dogodkov Palestina v besedah, v kateri se osredotočamo na literarne povezave med Slovenijo in Palestino, vabimo na pogovor o moči in pomenu besed ter literature v najtežjih situacijah in travmatičnih trenutkih.

 

Gostje tokratnega, prvega dogodka v letošnjem letu, bodo:

dr. Anica Mikuš Kos, psihiatrinja in direktorica Slovenske filantropije

Wafa Y. Kanan, farmacevtka in vodja projektov pri humanitarnih organizacijah iz Gaze, ki živi v Sloveniji

– člani organizacije Nismo številke – We Are Not Numbers, ki v Gazi skozi literaturo daje glas prebivalkam in prebivalcem, ki živijo pod protipravnimi izraelskimi okupacijo, blokado in nasiljem.

Pogovor bo potekal v angleščini in slovenščini, povezovala ga bo novinarka Kristina Božič.

 

Dogodek bo potekal v živo na domačiji ter bo istočasno predvajan na FB profilu Vodnikove domačije.

KORAK DO KNJIGE:
V Najmanjši knjigarni v Šiški vas čaka nabor knjig Palestina v besedah, ki ga je kurirala Kristina Božič. Knjige lahko v živo nakupujete od torka do petka od 10h do 18h.

 

Serijo pogovorov Palestina v besedah pripravljamo v sodelovanju z Gibanjem za pravice Palestincev.

 

Literarne prireditve na domačiji sofinancira MOL-Oddelek za kulturo in so del projekta bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo RS.

Za starejše

GLASNO BRANJE Z LADO ZEI, PREK SPLETA

Četrtek, 17. februar (11h)

Pozabljen čar glasnega branja – in poslušanja – odkriva vse več odraslih in starejših. Glasno lahko bereš sam, a je bolj zabavno v skupini, kajti glasno branje nas bogati in zdravi, ohranja jezik, zbuja domišljijo, krepi samozaupanje, prevetri možgane in nas spravi v dobro voljo.

Za srečanje si pripravite knjigo ali revijo, iz katere nam boste prebrali odstavek ali dva, ter očala za branje. Ne zamudite ure veselega druženja z Lado Zei!

 

Za sodelovanje pišite na irena.plesivcnik@divjamisel.org.
Pripravlja in vodi Lada Zei.

 

 

 

Mlade rime na domačiji
149. MLADE RIME
Četrtek, 17. februar (20h)
Mlade rime so pesniški večeri namenjeni novim, neuveljavljenim pesniškim glasovom. Trudijo se prepletati različne generacije pesnikov in pesnic, vabijo tudi že uveljavljene pesnike in pesnice v goste, ostajajo pa predvsem odprte za vse, ki želijo svoje pesmi na začetku svoje pesniške poti soočiti z občinstvom. Na večeru Mladih rim se običajno predstavi 5 do 6 pesnikov ali pesnic. Prijavi se lahko vsak, ekipa Mladih rim uredniško ne izbira, čeprav obstaja nekaj pravil: pesniki ali pesnice berejo nekje do 7 minut. Sovražni govor ni dovoljen.

Prijave za 149. Mlade rime so možne prek FB strani Mlade rime ali prek kentaver@gmail.com.

 

 _ _ _ _

 

Pisat lahko prideš v Sobo za pisanje.
BREZPLAČEN PROSTOR ZA PISANJE

Če pišeš in potrebuješ spodbudno okolje, stol, mizo in računalnik, se javi. Napiši nam, kdo si, kaj pišeš in zakaj si želiš pisati v Sobi za pisanje ter za koliko časa.
Na voljo je eno mesto v Lastni sobi (za 3 mesece) ter štiri mesta v skupni sobi za pisanje.

Rezervacije: nabiralnik@divjamisel.org

Sobo za pisanje in program s področja pisanja smo vzpostavili v sodelovanju z RRA LUR v okviru projekta Forget Heritage (program Interreg Srednja Evropa).

 

Vabimo te na individualni
BRALNI POGOVOR

Vabimo na individualni pogovor o branju. O tem, kako berete, kakšni so vaši bralni rituali, kako so knjige zaznamovale vaše življenje, ali se vaše bralno vedenje morda spreminja skozi čas in še o marsičem, se bo z vami za namene svojega raziskovanja pogovarjala dr. Ana Vogrinčič Čepič.

Dobrodošli bralci in bralke vseh sort – tudi če ste nazadnje brali v osnovni šoli, če berete samo še po spletu ali pa se morda sploh ne štejete med bralce!

Za termin pišite na ana.vogrincic@guest.arnes.si
Pogovori trajajo približno uro in pol, so zvočno snemani, osebni podatki pa anonimizirani.
Če je mogoče, s seboj prinesete kupček knjig (ali vsaj seznam naslovov), ki so za vas posebej pomembne.

Veselimo se vašega odziva!

 

 

 

————————————————————————————————————

Več informacij in fotografije:

Irena Plešivčnik, 040 162 739, irena.plesivcnik@divjamisel.org

 

Vodnikova domačija Šiška
Vodnikova cesta 65, 1000 Ljubljana

Delovanje Vodnikove domačije Šiška omogoča MOL- Oddelek za kulturo