Vodnikova domačija – napovednik

0
467
VODNIKOVA DOMAČIJA ŠIŠKA
Hiša branja, pisanja in pripovedovanja
NAPOVEDNIK DOGODKOV 26. OKTOBER  ̶  6. NOVEMBER
O B V E S T I L O
Domačija in Galerija Vodnikove domačije bosta zaradi praznikov med 29. oktobrom in 2. novembrom ZAPRTI.

Prihodnji dogodek v otroškem programu domačije NEDELCE bo zaradi praznikov na sporedu v nedeljo, 6. 11. (11h). Takrat vabimo na premiero iz lastne produkcije, ko v sklopu dogodkov praznovanja 70. obletnice knjižne zbirke za mladino Sinji galeb po zgodbi Franceta Bevka Lukec in njegov škorec (Založba MK, zbirka Sinji galeb, 1977), pripravljamo novo pripovedovalsko ilustrirano predstavo.
V Šiški se na dogodkih s knjigami ponovno srečamo v novembrskih dneh.
Dobrodošli, veseli vas bomo,
Ekipa Vodnikove domačije
.
P R O G R A M  D O M A Č I J E
Izobraževanje | Brezplačno predavanje v sklopu Centra ilustracije
PODPISOVANJE, OZNAČEVANJE IN ŠTEVILČENJE DEL
Torek, 25. oktober (18h)
Center ilustracije predstavlja, povezuje in izobražuje domače ustvarjalke in ustvarjalce s področja ilustracije, splošno in strokovno javnost doma in v tujini seznanja s širokim in raznolikim poljem slovenske ilustracije, predstavlja njene aktivne ustvarjalce, obvešča o aktualnih dogodkih, povezuje  prostore in organizacije ter skrbi za profesionalizacijo področja. Po uspešno izvedeni seriji brezplačnih izobraževanj s področja avtorskega prava tokrat ilustratorke in ilustratorje vabi k udeležbi na kratkem brezplačnem predavanju o signaciji umetniških del.
Poznavanje osnov signacije umetniških del je pomembno, saj se na področju ilustracije pogosto sprašujemo, kako ustrezno in z enotnimi pravili signirati original, omejeno serijo in neomejeno serijo ilustracij. Na predavanju bomo predstavili pravila signiranja grafičnih listov, ki jih uporabljamo tudi na področju ilustracije.
Predavanje, ki bo potekalo v dvorani Vodnikove domačije, pripravlja in vodi Admir Ganić, magister grafike.
Aktivnosti Centra ilustracije (www.centeriliustracije.si) lahko spremljate na FB in Instagram profilu.
Center ilustracije deluje pod okriljem zavoda Divja misel, ki upravlja Vodnikovo domačijo. 
Podkast v živo
O.B.O.D. V ŽIVO NA DOMAČIJI: HALLOWEEN SPECIJAL
Sreda, 26. oktober (20h)
Podkast O.B.O.D., ki se nahaja v svoji 5. sezoni, pripravljajo Mito GegičIgor Harb in Aljoša Harlamov.
135. epizodo in 10. v živo so naslovili Halloween specijal in se v času, ko prihaja noč čarovnic, posveča knjigam, serijam in filmom o vampirjih.
Začenjajo na začetku, z Drakulo Brama Stokerja (1897) in njegovimi filmskimi in televizijskimi različicami. Kdo je bil svetovno znani transilvanski grof? Kdo ali kaj so vampirji? Kaj ima z njimi Janez Vajkard Valvazor? In kateri igralec ga je upodobil najbolje?
Vse to in več v epizodi, ki jo bodo agentje v živo posneli z gostom, filozofom in pisateljem Mirtom Komelom.
Vstopnine ni.
Znanstveno kazalo
DIVJE RASTLINE V HUMANI PREHRANI
Četrtek, 27. oktober (19h)
Serija dogodkov Znanstveno kazalo se ob izbranih znanstvenih knjižnih izdajah potaplja v naravoslovno-znanstvene vsebine. Z njihovo pomočjo odkriva, kaj vse se skriva okrog nas. Raziskovalke in raziskovalci premeljejo vse, od mikroorganizmov do črnih lukenj.
Tokratni pogovor in razpravo namenjamo užitnim divjim rastlinam, ki jih lahko najdemo v naravi, v Sloveniji.
Gost večera bo prof. dr. Samo Kreft s Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani (Katedra za farmacevtsko biologijo). Dogodek vodi Jana Petelin Zadnik, mag. inženirka živilstva (Znanstvena redakcija Radia Študent).
V pogovoru s poznavalcem se posvetimo aktualnim, sezonskim, divjim, a užitnim rastlinam in njihovi uporabi v vsakodnevni prehrani. Govora bo tudi o učinkih rastlin na človeško zdravje ter njihovem pravilnem nabiranju in prepoznavanju. Z vami delimo recept ali dva, podučili pa se bomo tudi, kako se izogniti morebitni zastrupitvi oziroma kako ukrepati, če se ta zgodi.
Pri raziskovanju teme in v pogovoru nam bosta v pomoč dva priročnika:
Nekaj divjega v drugo avtorja Daria Corteseja (Založba Porezen, 2012) in
Užitne divje rastline Rudija Beiserja (Založba Narava, 2015, prevod dr. Milan Lovka).
Dogodek se bo odvijal v podstrešni dvorani domačije.
Predstavljeno knjigo Daria Corteseja Nekaj divjega v drugo (Založba Porezen, 2012) boste na dogodku lahko tudi kupili.
KORAK DO VSTOPNIC
Vstopnice (2 eur) so na voljo na domačiji v času odprtja (TOR-PET, 10h-18h) in prek sistema Mojekarte.si, na povezavi: https://www.mojekarte.si/si/znanstveno-kazalo-divje-rastline-v-humani-prehrani/vstopnice-1157802.html
Serijo pripravljamo v sodelovanju z Znanstveno redakcijo Radia Študent.
Literarne prireditve na domačiji sofinancira MOL-Oddelek za kulturo in so del projekta bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo RS.
Za starejše
GLASNO BRANJE Z LADO ZEI
Četrtek, 3. november (11h)
Vse več odraslih in starejših odkriva glasno branje.
Glasno lahko bereš sam, a je bolj zabavno v skupini. Glasno branje ima blagodejne vplive; bogati in zdravi, ohranja bogastvo jezika, zbuja
domišljijo, krepi samozaupanje, prevetri možgane in poskrbi za dobro razpoloženje.
Za srečanje v živo na domačiji si poleg očal za branje pripravite knjigo ali revijo, iz katere nam
boste prebrali odstavek ali dva. Udeležba je brezplačna.
Vabljeni, pridružite se uri zanimivega druženja z Lado Zei!
Za sodelovanje pišite na: dasa.lozar@divjamisel.org.
Pripravlja in vodi Lada Zei.
Nedelce
LUKEC IN NJEGOV ŠKOREC / 8+
Nedelja, 6. november (11h)
Lukec in njegov škorec Klepec sta si v marsičem podobna: oba sta zvedava, nagajiva, razposajena in svojeglava. Skupaj z Lukčevo mamo se iz Vipavske doline odpravijo na dolgo pot na drug konec sveta, kjer jih že dolgo čaka Lukčev oče.
Še danes aktualno zgodbo o zapuščanju doma in življenju v daljni neznani deželi, je napisal France Bevk.
Pripoveduje: Katja Preša, glasba: Andrej Fon, ilustracije: Ančka Gošnik Godec.
Dogodek poteka v sklopu 70. obletnice knjižne zbirke Sinji galeb.
 
Pripravljamo v lastni produkciji skupaj z Založbo Mladinska knjiga.
Nedeljski otroški program sofinancira MOL-Oddelek za kulturo in je del projekta bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo RS.
K N J I G A R N A   V   Š I Š K I

Po knjige pridite v
NAJMANJŠA KNJIGARNA V ŠIŠKI
Vse predstavljene knjige na dogodkih domačije, v nakup ponujamo v njeni knjigarni, v pritličju hiše. Izbirate lahko med posameznimi vsebinskimi sklopi kot so afriška literatura, stripi in risoromani, otroška literatura, literatura z balkanskega prostora, poezija ter med knjižnimi novostmi, ki jih predstavljamo v seriji dogodkov – Izbrano.
Za nakupe je Najmanjša knjigarna v Šiški odprta med torkom in petkom, od 10h do 18h, ter v času dogodkov.
Knjige lepšajo vsakdan!
.
G A L E R I J A
Dogodki ob 70. obletnici knjižne zbirke Sinji galeb
Oktober – december 2022

Zbirka Sinji galeb je najstarejša zbirka za mladino, ki že 70 let neprekinjeno izhaja pri Založbi Mladinska knjiga. Zagotovo pri nas ni nikogar, ki ne bi imel v rokah vsaj pet knjig, ki so izvorno izšle v zbirki, a najverjetneje še več. Četudi se tega morda ne zavedamo, je zbirka zasidrana v otroštvo slehernega od nas.
Začetek zbirke Sinji galeb je zvezan z ustanovitvijo založbe Mladinska knjiga. Že na njenem ustanovnem sestanku, 29. junija 1945, so bile začrtane jasne smernice; nova založba bo izdajala kakovostno periodiko in knjige za otroke in mladino, posebno skrb pa bo namenjala objavljanju in razvoju domačih avtorjev. Vse do osamosvojitve leta 1991 je bila Mladinska knjiga najpomembnejša založba, ki je načrtno razvijala in negovala področje mladinske književnosti.
Zbirka je bila ustanovljena leta 1952, sinonim zanjo je še vedno njen dolgoletni urednik Ivan Minatti, ki je zbirko zasnoval, v času njegovega urednikovanja pa je v njej izšlo več kot 200 knjig. Od vsega začetka je vanjo uvrščal priljubljene in kakovostne knjige tujih avtorjev in avtoric, k pisanju spodbujal domače pisatelje in pisateljice, k sodelovanju pa vabil tudi vedno nove prevajalce in prevajalke.
Marsikdo od avtorjev in avtoric je v bogati zgodovini Sinjega galeba svojo profesionalno pot začel prav ob njem – tako je še danes. Po Minattiju so zbirko skrbno snovali  uredniki Marko Uršič (1984–1992), Vasja Cerar (1992–2006), Boštjan Gorenc (2007–2008) in Alenka Veler (od 2010 naprej). Uredništvo se še danes drži programskih smernic, ki jih je začrtal njen prvi urednik.
V 70 letih izhajanja zbirke Sinji galeb je v njej izšlo več kot 350 knjig domačih in tujih pisateljic in pisateljev, pri njihovem nastanku pa je sodelovalo 5 urednikov_ic, 2 likovna urednika in številni oblikovalci_ke in ustvarjalci_ke, ki so prispevali svoje ilustracije za naslovnice.
 
 
Ob visoki obletnici izhajanja knjižne zbirke Sinji galeb smo v sodelovanju z Založbo Mladinska knjiga pripravili vsebine, s katerimi praznujemo:
VIRTUALNA RAZSTAVA
352 naslovnic Sinjega galeba
Likovna podoba zbirke med leti 1952-2022
Na spletu / 17. 10. – 30. 12. 2022
Razstava nagovarja širok krog bralcev in bralk besednih in likovnih podob ter prebuja
spomine in občutja ob naslovnicah knjig, ki so nas spremljale v otroštvu – morda je med njimi tudi tvoja najljubša.
Knjige iz zbirke Sinji galeb so bile od vsega začetka na prvi pogled prepoznavne zaradi logotipa z galebom, za katerega se zdi, da ga nese v neskončne dalje. Pri oblikovni podobi zbirke so sodelovali številni izjemni likovni umetniki in umetnice ter vidni oblikovalci in oblikovalke posameznega obdobja.
Razstava, postavljena v virtualni prostor, lahko služi kot izhodišče za nadaljnjo, bolj poglobljeno obravnavo knjižnega oblikovanja in ilustracije v zbirki.
Po razstavi, postavljeni v 3D virtualni prostor, se bomo sprehodili od doma ali iz Galerije Vodnikove domačije, kjer bo mesec dni na voljo osebje, ki pomaga na sprehodu skozi spletno razstavo.
Razstava je postavljena na platformi KUNSTMATRIXX.
Povezava za vstop: https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/10401839/352-naslovnic-sinjega-galeba
BRALNI PROSTOR
7 desetletij ene knjižne zbirke
Galerija Vodnikove domačije Šiška / 17. 10. – 13. 11. 2022
Tor–čet (17.00-19.00)
Ned (10.00-13.00) / Razen v nedeljo, 30. 10., ko bo domačija zaradi praznikov zaprta.
In po dogovoru za šolske skupine.
Galerija Vodnikove domačije bo za mesec dni postala prostor, ki vabi k listanju, branju in spoznavanju knjig iz zbirke Sinji galeb.
Na stenah pozdravlja izbor podob iz sedmih desetletij zbirke, mala knjižnica Sinji galeb pa za branje na domačiji ponuja knjige iz zbirke. V času obratovanja bralnega prostora Sinji galeb sta v galeriji nameščena tudi računalnika, na katerih se boste skupaj z osebjem lahko sprehodili po virtualni razstavi 352 naslovnic Sinjega galeba.
SPREMLJEVALNI PROGRAM NA VODNIKOVI DOMAČIJI
2 dogodka za otroke v okviru NEDELC / november 2022
PROGRAM ZA OTROKE v okviru rednega otroškega programa NEDELCE 
Dvorana Vodnikove domačije
 
NED, 6. 11. ob 11.00 / 8+
LUKEC IN NJEGOV ŠKOREC
Lukec in njegov neločljivi prijatelj, škorec Klepec, sta si v marsičem podobna: oba sta zvedava, nagajiva, razposajena in svojeglava. Skupaj z Lukčevo mamo se iz Vipavske doline odpravijo na dolgo pot.
Še danes aktualno zgodbo o zapuščanju doma in življenju v daljni neznani deželi, je napisal France Bevk.
Pripoveduje: Katja Preša, glasba: Andrej Fon, likovna podoba: Ančka Gošnik Godec, vizualna podoba: Andrej Intihar.
NED, 13. 11. ob 11.00 / 7+
PIŽAMA – KAPITAN ZA EN DAN
Pisatelj, prevajalec in komik Boštjan Gorenc – Pižama, je velik ljubitelj in nekdanji urednik knjižne zbirke Sinji galeb, ki je ime dobila po romanu Bratovščina Sinjega galeba in letos praznuje 70 let. Iz treh izbranih romanov bo prebral nekaj razburljivih odlomkov. Pridružila se mu bo tudi ilustratorka Eva Mlinar, ta je ilustrirala naslovnico ponatisa romana, ki je obema najbolj všeč.
Uganete, za kateri roman gre?
Pižama vabi otroke in odrasle, naj na Nedelce, od doma ali iz knjižnice, prinesejo svojo najljubšo knjigo iz zbirke Sinji galeb. Tako bo druženje s knjigami še bolj zanimivo.
OBISK ŠOL in ORGANIZIRANIH SKUPIN OTROK
Ob praznovanju 70. obletnice knjižne zbirke Sinji galeb osnovnošolce in osnovnošolke 2. triade vabimo na brezplačen 45-minutni obisk Galerije Vodnikove domačije, kjer bodo razstavljene knjige iz zbirke. Ob obisku se bomo sprehodili med knjigami starejših izdaj ter si ogledali njihove raznolike naslovnice in uporabljene oblike črk na naslovnicah ter se pogovarjali o tem, kaj je založba, kdo vse sodeluje pri nastanku knjige in kaj sploh je knjižna zbirka in zakaj smo bralci in bralke na to pozorni?
Otroci bodo ob obisku prejeli učni list, s pomočjo katerega se bodo zakopali med novejše izdaje iz knjižne zbirke in poiskali zanimivosti iz njih.
Obvezne prijave za brezplačni obisk: galerija@divjamisel.org
____
Odpiralni čas galerije
Torek–četrtek: 17.00-19.00
Nedelja: 10.00-13.00*
*Razen v nedeljo, 30. 10., ko bo domačija zaradi praznikov zaprta. Ter po dogovoru za šolske skupine.
Produkcija Divja misel / Galerija Vodnikove domačije Šiška
Koprodukcija Mladinska knjiga Založba
Kuratorki virtualne razstave Tanja Komadina, Alenka Veler
Kuratorki bralnega prostora, ustvarjalki programa Tina Popovič, Maša P. Žmitek
Oblikovanje virtualne razstave, digitalni vmesniki Maša P. Žmitek, Teja Jalovec
Priprava in vodenje dogodkov za otroke v okviru programa Nedelce Katja Preša
Oblikovanje tiskovin Alja Herlah
Za Divjo misel Tina Popovič
Razstavo sofinancira MOL-Oddelek za kulturo.
Informacije Maša P. Žmitek, vodja galerije (galerija@divjamisel.org) ter press@divjamisel.org
 
 
 
____________
Stiki, informacije in fotografije:
Daša Ložar, 031 327 544, dasa.lozar@divjamisel.org
Vodnikova domačija Šiška
Vodnikova cesta 65, 1000 Ljubljana
Delovanje Vodnikove domačije Šiška omogoča MOL – Oddelek za kulturo.