Vodnikova domačija

0
212

Oktober gre h koncu, v dvorani domačije pa se obeta kar nekaj zanimivih reči, na katere bi radi opozorili in povabili.
Program domačije vse bolj strnjujemo v serije. Prav vsako nedeljo dopoldan je na podstrehi domačije doma OTROŠKI NEDELJSKI PROGRAM, ki ga v celoti povezujemo s knjigo in pripovedovanjem. To nedeljo bo pravljice od tu in tam pripovedoval Jose, na počitniški ponedeljek pa se v sodelovanju s KinoDvorom obeta še pripovedovanje srhljivih zgodb in brezplačna pripovedovalska delavnica za otroke in starše.

Ta četrtek pričenjamo s serijo dogodkov PRIPOVEDOVANJE, BRANJE, POSLUŠANJE, ki bodo pod vodstvom Špele Frlic enkrat mesečno odpirali vprašanja vloge branja in pripovedovanja v našem vsakdanu.

Odprli smo tudi serijo dogodkov O AFRIŠKI LITERATURI, ki bodo vsak mesec (od oktobra do maja 2017) literarno ustvarjalnost afriških pisateljev ob aktualnih vprašanjih postavljaji v središče razpravljanja .Prihodnji dogodek bo na sporedu 16. novembra ob 19h, ko bo o Naguibu Mahfouzu in njegovi Kairski trilogiji govorila  Barbara Skubic.

V seriji dogodkov ČAS ZA RAZMISLEK si vzamemo čas za razmislek z angažiranimi posamezniki, ki jim ni vseeno, kam se svet vrti. 10. novembra ob 19h bomo gostili pesnico Anjo Golob.

Nadvse veselo naznanjamo tudi, da v novembru na oder domačije prihaja težko pričakovana hišna predstava o Valentinu Vodniku, LJUBLJANKI VODNIK NAŠEL VODNIKA, avtorja Andreja Rozmana Roze,. Če najdete čas za srečanje  in pogovor z Rozo in nam pomagate pri razglašanju te nove ponudbe domačije, bomo sploh nadvse veseli.

2. decembra v galerijo domačije prihaja DRUGI DECEMBRSKI SEJEM ILUSTRACIJE,
3. decembra pa v sodelovanju z MGMLJ odpiramo tudi PRENOVLJENO SPOMINSKO SOBO VALENTINA VODNIKA.

Veliko vsega za marsikoga pripravljamo, Vodnikova domačija Šiška pa je z novo programsko usmeritvijo postala živahno literarno središče!

Ste že bili na obisku?
Pozdrav na vse strani,
Tina Popovič
040 546 817

————

NAPOVEDUJEMO:

ČETRTEK, 27.10.2016 (11h)

PRIPOVEDOVANJE, BRANJE, POSLUŠANJE/
PRVIČ: DR. LJUBICA MARJANOVIČ UMEK
Serija pogovorov o pripovedovanju, branju in poslušanju, ki jih vodi pripovedovalka Špela Frlic, se osredotoča na vlogo pripovedovanja, poslušanja in branja pri posamezniku in družbi ter vplivom in spremembam, ki jih te dejavnosti prinašajo v naše življenje.
Prvi pogovor odpira vprašanja, kdaj in zakaj v svojem življenju začnemo tvoriti zgodbe ter kako pomembno na razvoj otrokovega mišljenja in govora vplivata pripovedovanje in branje. Gostja večera bo razvojna psihologinja, prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek, redna profesorica razvojne psihologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, ki se raziskovalno ukvarja z razvojem mišljenja in socialne kognicije, razvojem govora ter otroško igro.

 

NEDELJA, 30.10.2016 (11h)
NEDELJSKI OTROŠKI PROGRAM: JOSE IN PRAVLJICE OD TU IN TAM
Joseph Nzobandora – Jose je vsestranski ustvarjalec. Ustvarja hiphop glasbo v duetu Murat & Jose ter glasbo za gledališče in za televizijo, igra v predstavah za otroke in odrasle, piše zgodbe, pesmi in scenarije za otroške oddaje in včasih pripoveduje ljudske zgodbe. Pripovedoval bo zgodbe z vsega sveta in otroke povabil, da se mu pri pripovedovanju pridružijo s petjem in ploskanjem.

PONEDELJEK, 31.10.2016 (15.30 – 18.00)
POPOLDNE STRAŠLJIVIH ZGODB
Ko se jeseni že zgodaj popoldne stemni in Ljubljano ovije megla, je čas za pripovedovanje in poslušanje srhljivih zgodb.
Ob 15.30 vabimo otroke od 9. leta dalje in njihove starše na brezplačno pripovedovalsko delavnico. Mentorici sta pripovedovalki Špelo Frlic (za otroke) in Ano Duša (za starše). Delavnica je brezplačna, število mest pa omejeno. Obvezne prijave na [email protected].
Ob 17.00 pa v podstrešni dvorani Vodnikove domačije srhljive zgodbe pripoveduje pripovedovalsko-glasbeni dvojec Vroča župa (Rok Kosec in Goran Završnik).
Vstopnina za pripovedovanje: 4 eur, 3 eur/ s Kinodvorovo vstopnico za film Kubo.


ČETRTEK, 24.11. 2016 (20H), PREMIERA
LJUBLJANSKI VODNIK NAŠEL VODNIKA, grozljiva komedija s pesmijo in plesom

Zaradi ekološke nesreče so se na robu Ljubljane pojavili ljudje, ki so bili že davno mrtvi in so svojo posmrtno večnost preživljali kot del tamkajšnje, zdaj povsem onesnažene vode. Med njimi je tudi „prvi“ slovenski pesnik, s katerim novinarka, mnogim težavam navkljub, posname intervju, med katerim gledalci izvejo marsikaj o Valentinu Vodniku ne le kot pesniku, ampak tudi duhovniku, uredniku, novinarju, profesorju in jezikoslovcu, predvsem pa prizadevnem borcu za družbeno uveljavitev slovenščine.
Predstava opozori tudi na posebnosti časa, v katerem je Vodnik živel, predvsem na pomembno vlogo barona Žige Zoisa in na obdobje Ilirskih provinc, zapetih pa bo tudi nekaj na novo uglasbenih Vodnikovih pesmi (Sraka ino mlade, Plesar, Kos ino sušic, Ilirija oživljena in Dramilo).
Trajanje 60 minut/  za 10+// besedilo in režija Andrej Rozman Roza// igrata Alenka Tetičkovič in Andrej Rozman Roza// glasba Mitja Vrhovnik Smrekar// kostumi Andrej Vrhovnik// scena Marko A. Kovačič// koreograf Sebastjan Starič// oblikovanje luči Tomaž Štrucl// oblikovanje maske Tina Prpar// video Komposter// Produkcija: Rozinteater in Vodnikova domačija Šiška.