Citologi, raziskovalci zgradbe in delovanja celic, imajo preprost odgovor na vprašanje: Zakaj najprej ogljikovi hidrati?
Hormon trebušne slinavke upravlja vse mehanizme kombiniranja hrane v našem telesu.
Ali ste vedeli, da brez ustrezne koncentracije inzulina v krvi je optimalen izkoristek živil le polovičen.
Hormon pa iz trebušne slinavke preide v kri samo, če napol prebavljena hrana ( ješča) vsebuje ogljikove hidrate. Zato so ogljikovi hidrati čudežno hranilo, inzulin in ogljikovi hidrati pa nenadomestljivi zavezniki.
Ali ste vedeli, da je inzulin – hormon novega dietnega jedilnika?
Če zaužijemo jed z veliko ogljikovimi hidrati ( na primer polnozrnato žemljico z maslom in marmelado), trebušna slinavka že po prvih grižljajih obvesti celice: » Ogljikovi hidrati prihajajo. Začnite proizvajati inzulin!«
Ogljikovi hidrati se v želodcu in črevesju razgradijo v glukozo in preidejo v kri – že nekaj minut po zaužitju.
Ali ste vedeli, da so zdravi ogljikovi hidrati iz popolnoma naravnih živil, kot so sladki krompir, polenta ajda, zelena pira, proso, divji oziroma naravni riž in podobno.
Ali ste vedeli, da so nezdravi ogljikovi hidrati v obdelanih živilih, kot so npr. beli sladkor, bela moka in testenine iz bele moke, brušen bel riž in podobno. Ti ogljikovi hidrati vsebujejo zelo malo dragocenih snovi.
Največ ljudi se prehranjuje z ostanki, ki imajo bolj malo hranil; znanstveniki jih imenujejo hitro topni ogljikovi hidrati, saj redijo, povzročajo obolenja, zato nas znanstveniki svarijo pred njimi.
Viri: Kombiniranje hrane za zdravo življenje ( Klaus Oberbeil, Barbara Rias-Bucher), Založba Mladinska knjiga