V Mestni knjižnici Izola vas v mesecih januarju in februarju vabimo na ogled bakrenih reliefnih slik zamejske Slovenke Nivee Mislei.
Gospa Nivea Mislei se je rodila leta 1945 v Barkovljah pri Trstu. V rojstnem kraju je zaključila osnovno šolo, gimnazijo pa pri Svetem Jakobu v Trstu. Z možem sta imela obrt vse do upokojitve. Gospa Nivea je že v otroštvu rada risala in se ukvarjala z različnimi ročnimi deli, od pletenja naprej. Ko sta se njuna sinova poročila, prevzela očetovo obrt in se osamosvojila, je imela Nivea veliko več prostega časa za ustvarjanje kot prej. Na začetku svoje umetniške poti je slikala v akvarelni tehniki. Kasnejša iskanja so jo vodila preko slikanja na les, platno in porcelan. V vseh teh tehnikah je najraje upodabljala naravo in različne krajinske elemente. Ko je osvojila neko tehniko, je želela raziskovati še naprej. Tako se je leta 2000 na Univerzi za 3. življenjsko obdobje vpisala na tečaj oblikovanja bakrenih reliefnih slik. Njen mentor je bil gospod Giusto Bianco. Oblikovanja bakrenih reliefnih slik se je lotila z navdušenjem in prineslo ji je veliko veselja in zadovoljstva. Učila se je hitro in kmalu ugotovila, da ji je ta tehnika pisana na kožo, da je to tisto, kar je tako dolgo iskala in kar jo zdaj izpolnjuje kot umetnico. Na začetku je oblikovala enostavne slike, za katere je navdih iskala tudi v knjigah. Kasneje so postajali njeni izdelki vse bolj umetelni. Po zaključenem tečaju oblikovanja bakra se je na isti univerzi vpisala še na tečaj risanja s tušem.
Ta tehnika namreč zahteva znanje risanja in veliko potrpežljivosti, saj je treba baker oblikovati na obeh straneh ploskve. Pri sestavljanju dokončne podobe Nivea uporabi tudi različne druge materiale, na primer les ali kamne, ki jih najde na sprehodih v naravi. Včasih posamezne detajle tudi pobarva z barvami za steklo ali kovino. Pozornost posveti tudi okvirjem, ki zaokrožijo sliko. Ti so različnih oblik, od okroglih do domišljijskih in iz različnih materialov: leseni, kovinski ali narejeni iz pleksi stekla različnih barv. Nekatere lesene elemente še dodatno oplemeniti z vzorci in motivi, ki jih vžge v les s tehniko pirografije. Vsi njeni izdelki so unikatni. Njeni priljubljeni motivi so tudi pri bakrenih slikah različni elementi kraške pokrajine, kmečke stavbne dediščine Krasa, prizori iz vaškega delovnega vsakdanjega življenja, prikazi prazničnih noš, pa tudi rastlinski motivi in slednjič vse, kar je povezano z morjem. Tudi sama je povedala: »Rada imam predvsem Kras, naravo, morje in naše stare slovenske navade.« Na mladinskem oddelku je na stene obesila slike, ki prikazujejo nekdanje poklice: izdelovalca lesenih cokel, mlekarico, perico, prodajalko slanih rib, prodajalko oljčnega olja, prodajalca vode, dimnikarja, meniha, ki vari pivo, prižigalca uličnih svetilk. Najprej je naredila slike s tuši v rjavih odtenkih, ki jih ima raje od črnih. Na podlagi risb so nastale še slike v bakru. Za podrobnosti, ki jih na teh slikah ni malo, je prelistala kar nekaj zgodovinskih in etnoloških knjig, ki jih je našla v tržaških knjigarnah in knjižnicah. V načrtu pa ima še izdelavo slik z motivi krušarice, šavrinke, potapljača in drugih starih poklicev.
Materiale kupuje v Trstu v trgovini Tedesco, kjer dobi bakrene plošče na metre. Te potem izreže na želeno velikost, nato se loti oblikovanja. Orodja za delo ji je izdelal mož in so podobna izvijačem. Za sliko formata A4 porabi tudi do tri tedne časa.
Nivea Mislei ima za seboj kar lepo število razstav v treh državah: Italiji, Avstriji in Sloveniji. Večkrat je razstavljala v različnih tržaških kavarnah, knjigarnah in galerijah. Razstave je imela tudi v galeriji ljubljanske Univerze, v avstrijskem mestu Gnesau, na gradu blizu Celovca, v kraju Naboriet v Kanalski dolini, v Krminu, Škocjanu pri Soči, v Kulturnem domu Igo Gruden v Nabrežini, v Naravoslovnem didaktičnem centru v Bazovici in drugod. V Izoli razstavlja prvič v Mestni knjižnici. V tem letu bo na povabila različnih galeristov razstavljala še v Vodnikovi domačiji v Ljubljani, v Dobrovem v Goriških Brdih, v Novem mestu in v Avstriji. Postala je prava mojstrica oblikovanja v bakru in že tri leta skupaj s svojim nekdanjim mentorjem Giustom Biancom svoje znanje prenaša na 24 učencev na Univerzi za 3. življenjsko obdobje v Trstu, kjer se je začela njena pot z bakrom. Za kratek čas izdeluje tudi bakren nakit, od prstanov do ogrlic.
Razstavo zamejske umetnice si lahko ogledate do konca meseca februarja v času odprtosti knjižnice. Načrtujemo pa tudi otvoritev razstave in pogovor z gospo Niveo Miseli, kjer boste lahko več izvedeli o tej tehniki in imeli priliko za nakup njenih izdelkov.