Zlati abonma: Nemški simfonični orkester iz Berlina

0
237

Zlati abonma 2014/15

4. zlati 

Torek, 17. marca, ob 20. uri

Gallusova dvorana

 

 

NEMŠKI SIMFONIČNI ORKESTER IZ BERLINA

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin

 

Dirigent: Tugan Sohiev

Solist: Christian Tetzlaff, violina

 

Program:

D. Šostakovič, Baletna suita št. 1

L. van Beethoven, Koncert za violino in orkester v D-duru, op. 61

J. Brahms, Simfonija št. 2 v D-duru, op. 73

 

Orkester z navdihom

 

Nemški simfonični orkester iz Berlina je svetovni zgled za domišljeno programsko politiko in sodobno oblikovanje glasbenih dogodkov. Vse od ustanovitve leta 1946, ko je bil imenovan Simfonični orkester radia RIAS, se predano posveča iskanju novih glasbenih temeljev. K mednarodnemu ugledu in razvoju orkestra so polno prispevali izjemni umetniški direktorji Ferenc Fricsay, Lorin Maazel, Riccardo Chailly, Vladimir Aškenazi in Kent Nagano, pomemben preobrat pa se je prav gotovo zgodil z dirigentom Ingom Metzmacherjem. Njegovi tematsko zasnovani koncerti in uvedba komentiranih sproščenih nastopov brez koncertnih oblek ter z obveznim pokoncertnim srečanjem so pomladili in razširili krog občinstva klasične glasbe.

V sezoni 2012/13 je bil za umetniškega vodjo izbran mladi ruski dirigent Tugan Sohiev, ki je od lani tudi umetniški direktor opere in orkestra Bolšoj teatra v Moskvi. Po izjemnem koncertu na Elizejskih poljanah v Parizu ga je Združenje francoskih kritikov označilo za odkritje leta 2005. Je stalni gost svetovno znanih orkestrov, kot so Berlinski filharmoniki, orkester Gewandhaus, Stanktpeterburški filharmoniki, Londonski filharmonični orkester in Narodni orkester iz Toulousa ter orkestrov Metropolitanske opere in Marijinskega gledališča.

»Violinist Christian Tetzlaff gane občinstvo s čustveno odprtostjo in globoko iskrenostjo,« je zapisal Boston Globe. S karizmatično igro, utemeljeno na trdnem znanju, pridobljenem v središču nemškega violinizma v Lübecku, je Tetzlaff zaželen gost prestižnih koncertnih prizorišč. Pod taktirko svetovno znanih dirigentov z izbranim okusom, kot so Daniel Harding, Andris Nelsons in sir Simon Rattle, pripravi več kot sto koncertov na leto, na recitalih pa nastopa s pianistom Leifom Ovejem Andsnesom. Namesto klišejske elegance Stradivarija je za svoj polni izraz izbral violino nemškega izdelovalca Greinerja.

 

Beethovnov edini violinski koncert je bil napisan za kar štiri violiniste, revolucionarnost v slogu ga je že vodila do simfonije in napovedala njegovega duhovnega dediča Brahmsa.

 

V priponki pošiljamo biografije in fotografije orkestra, dirigenta in solista.

Informacije: T (01) 2417 171 E [email protected]

Gallusova dvorana, 30, 42, 56, 65 EUR

________________________________