Društvo prijateljev Narodne galerije je zaživelo leta 1995, čeprav zamisel ni bila povsem nova in so bile podobne ideje navzoče že ob ustanovitvi društva Narodna galerija leta 1918. Prijatelji Narodne galerije so spodbuda našim prizadevanjem, da bi organizirali aktivnejše jedro kulturne javnosti in da bi Narodna galerija skupaj s podporniki bogatila svoj umetnostni fond, z nakupi reševala umetnine pred propadom ali odtujitvijo iz našega okolja in ozaveščala javnost o pomenu naše kulturne dediščine. Podjetja in ljudje, ki so jih družili skupni interesi, so skozi desetletja pomagali uresničevati vizijo, da bi Narodna galerija prerasla v hram slovenske umetnosti in kulture.
Danes prijatelje Narodne galerije povezuje in druži ne samo zanimanje za umetnost in za zgodovino, temveč tudi želja po novih spoznanjih, po raziskovanju manj znanih predelov naše dežele in po druženju s podobno mislečimi. Zavedamo se, da so poleg glavne muzejsko-galerijske dejavnosti – zbiranje, hranjenje in raziskovanje umetnostnega fonda kot sestavnega dela likovne ustvarjalnosti v slovenskem prostoru – pomembne tudi zunajgalerijske aktivnosti. Na terenu se namreč ljudje intenzivneje seznanjajo z delom Narodne galerije in z njenim pomenom v našem nacionalnem prostoru.
Za prijatelje vsako leto pripravimo raznovrstne dejavnosti, od predavanj in vodenj po stalni zbirki do obiska naših novih razstav, po katerih nas premierno – še pred javnim odprtjem – pospremijo njihovi avtorji. Zagotovo pa je najprivlačnejši del druženja ogled spomenikov na terenu; pot nas dvakrat na leto popelje po Sloveniji ali v bližnje zamejstvo.
Letos si bomo med drugim skupaj ogledali Gruberjevo palačo v Ljubljani, se podali na dve dvodnevni ekskurziji – po poteh stare Karantanije in odkrivanje čarov Prekmurja – in se udeležili predstavitve zlatenja skulptur.
Ne pozabimo še nekaterih drugih ugodnosti, ki so jih deležni naši člani. Poleg prostega vstopa v galerijo in na vsa javna vodstva jim zagotavljamo tudi popust pri nakupu galerijskih publikacij in vstopnic za koncerte in za predavanja Sozvočje svetov.
Vabimo vas, da nas obiščete v Narodni galeriji ali informacije poiščete na naši spletni strani.
Veseli bomo vaše družbe!