Janež – v tradicionalnem zdravilstvu in kulinariki

0
160

Janež (lat. Pimpinella anisum) je do pol metra visoka enoletna začimba z belimi socvetji, na katerih se razvijejo semena. Izvira iz Egipta, danes pa ga gojijo po celi Evropi, še največ v Sredozemlju. V stari Grčiji in Rimu so janež uporabljali pri peki kruha. V tradicionalnem zdravilstvu in kulinariki je janež dobro znan, saj prežene marsikatero nevšečnost. Njegov aromatičen okus se imenitno poda v čaje, bombone in piškote, pa tudi v obare, meso, omake in solate. Njegov sladkast okus spominja na mentol.

Včasih je veljalo, da posušeno socvetje janeža, obešeno nad posteljo, vrača mladost. Njegov vonj naj bi odvračal zlo, uporabljen v blazini pa odganjal nočne more.

Vrtni janež in komarček sta znana v kombinaciji s kumino in kamilico. Pomirjata črevesne krče in odpravljata napihnjenost. Od nekdaj je znano, da čaj iz janeževih semen pomaga otrokom pri prebavnih motnjah in črevesnih krčih. Janež je v čaju odličen še posebej v zimskih časih, ko nastopijo prehlad, gripa, bronhitis in vnetje sapnika, saj razkužuje dihala in pomaga pri izkašljevanju.

Janež učinkuje proti prebavnim krčem in preprečuje nastanek plinov, ker izboljša prebavo in zavira razmnoževanje bakterij, zaradi katerih bi se ob nenormalnem črevesnem vrenju razvili. Je antiparazitik, saj uničuje zajedalce v prebavilih. Janež je tudi antiseptik in ekspektorans: razkužuje dihala, ker izhlapeva skoznje, ter olajša izkašljevanje. Zunanje se rabi celo za zatiranje uši in garij, povečal pa naj bi tudi libido in spolno slo.

Na Bližnjem vzhodu ponudijo čaj iz janeževih semen doječim materam, ker spodbuja tvorbo mleka in lažjo prebavljivost za dojenčka. Uporaben je tudi za druge ženske zadeve, saj ureja menstrualne težave, olajša porod in blaži simptome menopavze. Že rimski pisec Plinij starejši je janež omenjal v povezavi z odpravljanjem nespečnosti, če semena zaužijemo s toplim mlekom. Priporoča ga tudi za svež dah: v ta namen nekaj semen vsako jutro prežvečimo skupaj z medom.

V nadaljevanju prilagam recept Janeževih upognjencev:

JANEŽEVI UPOGNJENCI:

4 žlice sladkorja
4 jajca
2 žlici vode
2 žlici ruma
4 žlice pšenične bele moke
Janež

V posodi stepamo sladkor in jajca toliko časa, da nastane pena.
Nato prilijemo rum in vodo ter še nekaj minut stepamo.
Vmešamo moko.
Testo pustimo počivati 15 minut.
Maso nanašamo z žlico v tankih ovalnih oblikah na pomaščen in pomokan ali s peki papirjem obložen pekač in potresemo z janežem.
Pečemo približno 10 minut na 220 °C oziroma dokler se upognjenci ne obarvajo svetlo rumeno.
Še vroče piškote ukrivimo na valjarju ali s pomočjo dlani.