Kako psi spremljevalci pomagajo bolnikom

0
212

 

Srečni so, če nam lahko pomagajo

Pes je že od nekdaj človekov družabnik, še premalo pa je znano, da lahko psi pomagajo povečati kakovost našega življenja pri različnih zdravstvenih težavah in boleznih. S Susan Bass, inštruktorico za šolanje psov spremljevalcev iz ZDA, ki tesno sodeluje s slovenskim društvom Tristokosmatih pomočnikov in jim pomaga pri šolanju psov spremljevalcev, smo se pogovarjali o najnovejših izkušnjah s področja šolanja psov in o različnih načinih, kako nam lahko kosmatinci lajšajo življenje z boleznijo ali nam ga celo rešijo. ”Neverjetno, česa so sposobni psi in kaj vse lahko naredijo za človeštvo. Glede na to, kako lahko izboljšajo življenje številnih bolnikov, menim, da smo jih doslej preveč zapostavljali,” je prepričana Susan Bass.

Susan Bass se s šolanjem psov ukvarja že skoraj vse življenje, zadnjih sedemnajst let pa posveča šolanju psov spremljevalcev. Pse je mogoče izšolati za različne oblike pomoči ljudem: najbolj znani so spremljevalci za slepe in slabovidne ter za osebe na invalidskem vozičku, vse več psov pa šolajo tudi za posebna zdravstvena stanja in težave. Ti psi so živi alarmi, ki zaradi brezpogojne ljubezni do svojega človeka zaznajo pomembne spremembe v njegovem telesu in mu pomagajo v najtežjih trenutkih. ”Vseeno jim je, ali smo bolni, lepi ali grdi – ne ocenjujejo nas. Radi nas imajo samo zato, ker smo tu, ker mu posvečamo pozornost. So idealni družabniki in uživajo, če lahko kaj naredijo za nas. Srečni so, če nam lahko pomagajo,” pravi Susan Bass.
 

Opozarjajo na nevarnost

Takšni psi zaznajo že najmanjše kemične spremembe v človeškem telesu in skorajda nevidne drobce alergenov v hrani, zato lahko opozorijo na zdravstveno stanje, še preden postane kritično. Vse več psov šolajo tudi za diabetične bolnike. Ti psi zaznajo padec ravni krvnega sladkorja, še preden postane prenizka. Susan Bass šola tudi pse za osebe, ki so alergični na gluten ali na arašide, in pse, ki opozarjajo na epileptični napad že 15 do 20 minut, preden bi se zgodil. Ta čas sogovornica uri psa za veterinarko, ki jo bo z lizanjem opozarjal na padec krvnega sladkorja 15 do 20 minut, preden bi postala nevarno nizka, potem pa bo psa pri nas trenerka Maja Golob, ki deluje v društvu Tristkokosmatih pomočnikov, naučila še zaznavanja glutena v hrani.

Pomoč v hudih stiskah

Kosmatinci lahko pomagajo ljudem tudi tako, da nudijo medicinsko pomoč: v primeru padca v komo ali epileptičnega napada s posebnim telefonom pokličejo zdravniško pomoč, nekateri znajo priklicati pomoč s pritiskom oziroma s povlekom priprave ali pa poklicati na pomoč sosede in družinske člane. Spet drugi psi bolniku služijo kot opora, kadar je omotičen, lahko mu tudi omogočijo, da se nanje nasloni in mu tako pomagajo vstati po padcu. Za takšno pomoč so najprimernejše večje pasme.

“Psa lahko naučimo celo to, da leže k lastniku, ki je padel v komo, ga poskuša zbuditi z lizanjem ali pa prinese telefon, tako da lahko lastnik pokliče pomoč. Psi so resnično neverjetni,” zagreto razlaga sogovornica. “Naučimo jih lahko več stvari. Omejitev pri učenju skorajda ni – samo to, kaj si zamislimo.” Avstralske ovčarje, beaucerone in mejne ovčarje lahko naučijo, da telesno poškodovanemu ali invalidnemu kmetu pomagajo pri opravilih s tem, da povlečejo vrv ali porinejo kak težji predmet, obenem pa opravljajo delo ovčarskega psa.

Psihološka podpora

Vse več psov v ZDA izšolajo tudi za psihološko podporo, denimo za pomoč vojakom, ki so se vrnili z bojišč in trpijo za posttravmatskim sindromom. Ti psi so jim lahko v pomoč pri paničnih napadih, morah …

Šolanje je dolgotrajno

“Idealna starost za začetek šolanje je od 18 mesecev do dve leti, saj se v tem času že lahko prepričamo, da je pes popolnoma zdrav, kajti pes naj bi lastniku pomagal najmanj šest let, čeprav mnogi psi to počnejo tudi dlje,” pripoveduje sogovornica in dodaja, da psi tudi po upokojitvi navadno ostanejo pri lastniku oziroma pri kakem drugem družinskem članu, če njegovo delo prevzame drug pes. Pogosto pa sta pes in lastnik tako navezana, da raje počakajo, da kuža pogine, preden v “službo” vzamejo drugega. Cena takšnega psa v ZDA znaša od 3000 do 12.000 dolarjev, odvisna pa je od bolnikovih potreb in ukazov, ki jih mora pes poznati.

Med najzahtevnejša spada šolanje psa, ki lahko zavoha alergene (denimo mrtve ali žive pršice) ali opozarja na padec ravni krvnega sladkorja. Šolanje za zahtevnejše naloge traja od tri do devet mesecev. Uriti jih je treba 24 ur na dan in v različnih situacijah. Znanje je treba tudi osveževati, še posebno pri psih, ki opozarjajo na stanja, do katerih ne prihaja vsakodnevno (padec ravni krvnega sladkorja, opozarjanje na sprožitev alarma za dim …).

Velika odgovornost

Sogovornica poudarja, da je zelo pomembno, da se šolanja lotijo izkušeni inštruktorji, ki so opravili posebno izobraževanje. ”Inštruktor mora razumeti proces urjenja takšnih psov, in v zadovoljstvo mi je delati z Majo Golob, ki se s tem ukvarja v Sloveniji. Pomembno je, da so inštruktorji dobro izobraženi in da se držijo standardov, saj je to nadvse odgovorno delo.”

Pes in lastnik se morata ujeti

Susan Bass pri šolanju uporablja naravne odzive psa, denimo lizanje, vedno pa ga nauči še specifičnega odzivanja, s katerim bo opozarjal na nevarnost. Pse šola skupaj s svojimi inštruktorji, pogosto pa se odloči za šolanje psov v zaporih ali v šolah, ki jih obiskujejo otroci s problematičnim vedenjem. Ti se namreč v tem procesu obenem rehabilitirajo in učijo potrpežljivosti … Na osnovi svojih izkušenj in dognanj je razvila posebno metodo šolanja, ki je zelo učinkovita, saj pes hitreje razume ukaze v določenem vrstnem redu učenja povelj, zaradi česar šolanja traja manj časa. Psa v treh do devetih mesecih nauči od 30 do 80 odstotkov ukazov, včasih celo več. Pomemben del šolanja je tudi to, da inštruktor zna oceniti, ali se bosta pes in njegov bodoči lastnik ujela. Pri tem si Susan Bass pomaga s posebnimi vprašalniki, ki jih izpolnijo kandidat za psa ter njegovi prijatelji, družina, sodelavci …

Najbolj priljubljena: labradorec in zlati prinašalec

Pri psu, ki ga želijo izšolati za takšno delo, je pomembno, da ima neagresiven, prijateljski temperament, dobro se mora razumeti z otroci, pa tudi z drugimi psi in živalmi. Najbolj priljubljeni pasmi sta labradorec in zlati prinašalec. Slednji je primernejši za otroke, saj ima nežnejši temperament, doda Susan Bass. Izbira pasme je odvisna tudi od dela, ki ga bo pes uporabljal. Psi, ki opozarjajo na težave, so lahko bolj temperamentni. Izšolala je tudi že belgijsko ovčarko, pogosto pa šolajo tudi terierje in pudlje. Večino psov, ki jih izšola Susan Bass, prihaja iz zavetišč, nekatere pa jim podarijo tudi psarne. Pri tem je pomembno, da lahko predvidevajo njihov značaj oziroma da čimbolj poznajo njihovo ozadje.

Izobraževanje!

Susan Bass opozarja, da je nadvse pomembno, da s to obliko pomoči bolnikom, ki jim lahko zelo izboljša kakovost življenja, seznani in o njej izobrazi čimveč ljudi. Tudi zato je slovensko društvo Tristokosmatih pomočnikov novembra priredilo delavnico, na kateri so o možnostih šolanja tovrstnih psov in o njihovih sposobnostih seznanili veliko bolnikov in zlasti zdravnikov. Takšne delavnice nameravajo prirejati tudi v prihodnje. Hkrati Susan Bass opozarja na pomen poznavanja zakonodaje: vsi ljudje se morajo zavedati, da so to psi, ki smejo s svojim lastnikom vstopiti prav v vse prostore, lastnik in njegov pes spremljevalec sta neločljiva.

 

 http://www.viva.si/