V strokovni literaturi so se že udomačila poimenovanja za različne učne stile, in sicer didaktiki glede na učni stil navajajo vizualni, avditivni in kinestetični tip učenca. Pri učnem stilu gre predvsem za prevladujoči način sprejemanja in pomnjenja informacij. Vizualni tip učenca bo najuspešnejši, če si bo pri učenju pomagal s sličicami, avditivni bo stavke ponavljal na glas, kinestetičnega pa bodo najbolj navduševali praktični poskusi oziroma vaje, pri katerih bo lahko predmete otipal in premikal.
Kar sledi, so praktični nasveti, kako samostojno izdelati oziroma na enostaven način najti slikovno gradivo, ki bo vizualnemu tipu učenca olajšalo učni proces.
Kot primer si najprej zamislimo razred devetletnikov, simpatičnih, razigranih in nagajivih, ki se sooča s težkim izzivom. Učiteljica jih je namreč pravkar seznanila, da se bodo morali naučiti, kako se v angleščini reče tej in oni zelenjavi. In večina od njih zelenjave sploh ne mara, ne je in nekaterih sploh ne zanima, kako nekaj tako ogabnega izgleda, ko ni na krožniku.
Marsikaj se najde – kje drugje kot na internetu. Prva postaja je lahko kar http://www.google.si. V levem zgornjem kotu je dana možnost Slike, torej jo izberemo. Potem v okence vpišemo free clipart in ime zelenjave, ki jo iščemo. Torej, na primer: free clipart carrots. Prikažejo se mnogi zadetki oziroma sličice; nekatere so zaščitene z vodnim žigom, druge so na razpolago. Številka na dnu vsake sličice označuje ostrino sličice. Če nameravamo sličico prenesti v Word, jo povečati, barvno natisniti in plastificirati, potrebujemo visoko ločljivost, nekje okrog 1000×1000 pikslov. Za manjšo sličico na učnem listu je dovolj že ločljivost okrog 400×400. Sledi desni klik na sličico, možnost Kopiraj sliko, desni klik na prazni površini v izbranem Wordovem dokumentu in možnost Prilepi.
Primeri vaj, ki nastanejo, če se še malo poigramo s tabelami:
Vaja 1
Match the word with the picture. Write the number in front of the word on the line next to the picture. Katera beseda spada h kateri sličici? Dopiši številko pred besedo na črto ob sličici.
A) _ |
1. tomato |
B) _ |
2. potato |
C) _ |
3. carrot |
D) _ |
4. lettuce |
Tabelo oblikujemo tako, da z desnim klikom na majhen kvadratek v levem zgornjem kotu tabele odpremo meni in izberemo možnost Obrobe in senčenje.
Nekaj naslovov spletnih strani, kjer lahko najdemo fotografije in sličice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
Vse fotografije na spletni strani Wikipedije imajo zelo visoko ločljivost, so primerne za izdelavo tako imenovanih flashcards oziroma kartic za vizualno ponazoritev in jih je dovoljeno uporabljati za kakršenkoli namen.
Zelo koristna je tudi Microsoftova stran:
http://office.microsoft.com/sl-si/default.aspx
V iskalno polje vnesemo pojem in z levim klikom na puščico ob okencu Išči odpremo meni, v katerem izberemo možnost Izrezki in predstavnost. Željeno sličico obkljukamo in v meniju na levi strani izberemo možnost Prenesi element. Slika se shrani v Microsoft Clip Organiser. Od tam pa jo lahko prenašamo v Word in druge programe.
Še nekaj koristnih naslovov:
http://classroomclipart.com/
http://www.fotosearch.com/ [Le nekatere izmed sličic niso zaščitene z avtorskimi pravicami!]
http://www.pppst.com/clipart.html
http://www.thekidzpage.com/freekidsclipart/index.htm
Enostavne vaje, kjer učenci povežejo sličico in besedo, je mogoče tudi nadgraditi z malo domišljije in vnetim brskanjem po spletu:
Vaja 2
Match the descriptions with the dinosaurs. Write the name of the dinosaur on the line. Poveži opis dinozavra z dinozavrom. Ime dinozavra napiši na črto.
|
1) __________________
2) _________________
3) ________________
Vaje s sličicami so primerne tudi za utrjevanje in preverjanje slovničnih vsebin:
Vaja 3
Use modal verbs to explain the signs. Uporabi naklonske glagole in razloži pomen znakov.
|
|
|
S sličicami pa lahko tudi na hitro preverimo, če so se učenci res naučili nove besede:
Vaja 4
Write the words under the pictures. Pripiši besede k sličicam.
|
1) ……………….
2) ……………………….
3) ………………………
Seveda pa se na internetu najdejo tudi mnogi že pripravljeni učni materiali. Ključne besede, ki s pomočjo Googla obrodijo največ sadov, so: worksheet, handout, exercise.
Za konec pa še nekaj zelo koristnih strani za učitelje in anglofile med starši:
http://www.enchantedlearning.com
http://www.english-zone.com/reading/elefants.html
http://www.learnenglish.org.uk/
http://www.abcteach.com/