Maja Drolec o knjigi Steklene stene

0
440

Maja Drolec: Mnenje o knjigi

Ane Svetel; Steklene stene

Beletrina, 2024

 

Ana Svetel (1990) je po poklicu etnologinja in kulturna antropologinja, zaposlena na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Uveljavila se je kot pesnica in kolumnistka. Podpisuje se pod pesniški zbirki Lepo in prav ter Marmor in kratko prozni knjigi Dobra družba in Steklene stene.

Steklene stene, zbirka petih daljših zgodb, obravnavajo različne tematike, v  večini je v ospredju lik ženske, karakterji so opisani večplastno, pisateljica se subtilno dotika intimnega, pa tudi kritično – družbenega. Steklene stene so ravno tista prepreka, ki omejuje realnost od fikcije, dobro od zlega, navadno od nenavadnega, prikrivajo vonj. Pisateljica kritizira sodobno družbo, slabe medčloveške odnose, žrtve med študentkami, nesproščeno komunikacijo, predsodke, nestrpnost, krutost nepremičninskih agentov, objave na Instagramu in zanemarjanje otrok.

V nekaterih zgodbah bralec ne izve, kako se končajo, zato so še toliko bolj vznemirljive.

Zgodba Marelica se stopnjuje do srhljivosti, saj sorodnici zahtevata, da Tita splavi prvega otroka, kot sta ga onidve, saj je to družinska tradicija, njihova dediščina, modrost družine, modrost ženske linije, – splaviti prvorojenca … Žrtvovanje boli, ampak obrodi dobro, srečno življenje … Titi se zdi, da se je znašla ujeta za steklom, kot bi bila eksotična vrsta, ki jo bodo obiskovalci, skupaj z njenima sorodnicama, radovedno pogledovali. In plod je bil v velikosti marelice. Profesor Kožar v Alzaciji je naveličan svojega dela, študenti čedalje manj znajo, žena je že v penziji, med njima je ena sama rutina, študentka Alja pa zahteva od njega višjo oceno na izpitu. Profesor se ne ukloni niti ravnateljici, v snežnem zametu ne vidi kolesarke … Po dvanajstih letih se v Hobotnici srečajo nekdanji sošolci, prijatelji v študentskem domu in se začnejo razpirati dogodki v nekdanji mladosti, – očitke iz mladosti in slaba vest zaradi ponesrečenega sošolca, ki ga ni na obletnico, oni pa ga doživijo čisto blizu …hobotnice se zavedajo, da so v ujetništvu… Vzdušje je zadušljivo.  Kako lahko življenje zagreni vonj, ki ga pooseblja odsotnost osebe, nam pisateljica prikaže v Ključih…vonj je bil komaj zaznaven, tanjši od šepeta, a bil je tam… Z Elzo pa bralec spremlja ženo, mater, influenserko – vplivnico, ki se trudi biti aktivna, lepa, skrbi tudi za hčer, da bo nekoč kot Elza. A vse v življenju navadno ne more biti tako kot v risanki.

Spoštovani bralci, značilen vonj današnjega časa je zbran v zbirki novel Steklene stene, ki jo je izdala Beletrina.