Marelice – za sončne dni

0
205

 

V toplih dneh bi morali pogosteje konzumirati marelice, da bi lahko na najbolj naraven način pripravili kožo na močno poletno sonce.

Marelica je sadež, ki je zelo bogat z vitaminom A. Glavna lastnost tega vitamina je zaščita kože, še posebej pred soncem in zunanjimi dejavniki (onesnaženim zrakom in drugimi škodljivimi zunanjimi vplivi). Vitamin A je prav tako pomemben za zdrave oči, saj poboljšuje nočni vid.

Marelica vsebuje tudi veliko količino C-vitamina, karotena in lipide. Pospešuje ustvarjanje rdečih krvnih zrnc ter je zaradi tega idealna v boju proti slabokrvnosti. Učinkovita je tudi v boju proti revmatizmu ter pri bolečinah v ušesih.

Marelice pomagajo pri suhem grlu, utrujenosti, težavah s koncentracijo, njena vlakna pa omogočajo regulacijo prebave in krvnega pritiska. Marelice so zelo dobre za otroke, športnike in ljudi, ki se dnevno srečujejo z veliki intelektualnimi in duševnimi napori.

Olje marelice se že od nekdaj uporablja v boju proti raku in proti mozoljem, uporablja pa se tudi v kozmetični industriji, saj mehča kožo.

Nezrelih marelic ni priporočljivo konzumirati, saj lahko celuloza, ki se nahaja v kožici, izzove težave v procesu prebave. Nosečnice z njimi ne bi smele pretiravati, saj vsebujejo veliko bakra.

Obrazna maska iz marelice:

Vzemite tri sveže marelice, dodajte žlico kisle smetane ali jogurta ter malo limoninega soka. Vse sestavine zmešajte v mešalniku, masko pa nato nanesite na obraz in pustite delovati 20 minut. Ta 100-odstotno naravna maska daje koži žameten videz in svežino.

Marelica v kuhinji:

 Marelico lahko dodate v sadno solato, iz sveže kakor tudi suhe marelice lahko naredite številna peciva in torte, lahko jih vmešate v žitarice ter si pripravite zdravi zajtrk. Iz njih si lahko naredite originalen preliv za solate; marelični sok pomešajte z jabolčnim kisom, oljem in gorčico.

Marelice pri kuhanju ali pečenju postanejo zelo kisle, zato jih je potrebno precej sladkati, kar vedo vsi, ki se sami lotijo kuhanja marelične marmelade.