Številne organizacije in posamezniki se borijo za ohranitev ogroženih živalskih vrst, kot na primer za sumatranskega in južnokitajskega tigra.
Čeprav je tisoče živalskih vrst izumiralo že prej zaradi naravnih katastrof, kot so asteroidi in klimatske spremembe, pa biologi menijo, da se je čas izumiranja določenih živalskih vrst še pospešil zaradi industrializacije sveta.
Avstralski znanstveniki so prišli do formule, s pomočjo katere je mogoče ugotoviti, ali je možno ohraniti določeno živalsko vrsto. Ko je govora o sesalcih, mora posamezna vrsta šteti vsaj 5000 pripadnikov, da bi lahko preživeli katastrofe, kot so orkani ali gozdni požari. Seveda se lahko ohranijo tudi manj številne vrste, če jih ne zajamejo omenjeni fenomeni. „V primeru da je populacija posamezne živalske vrste krepko padla pod navedeno številko, je izumiranje vrste skorajda neizbežno,“ trdi eden od avtorjev formule, profesor Cory Bradshay. Raziskovalci so preučili 95 vrst sesalcev in ugotovili, da se polovica le-teh nahaja okoli kritične številke, kar 20 odstotkov pa jih šteje veliko manj od nujnega minimuma.
Najbolj ogroženi je javanski nosorog s samo 60-imi pripadniki ter kakapo, največja papiga na svetu, katerih je le še 120 in to na Novi Zelandiji. Če je neka živalska vrsta tako redka, da je nemogoče obnoviti njeno številnost, se ne izplača vlagati napore v njen obstanek, trdi profesor Bradshaw ter tako poziva biologe, da sprejmejo racionalne odločitve, čeprav so le-te lahko boleče.