Na zahodni obali Cresa leži 378 metrov nad morjem majhna kamnita vasica Lubenice, ki je zaradi izvrstne strateške lege neprekinjeno naseljena že vse od bronaste dobe, kar 4000 let. Njeno nenavadno ime nima nič s sadjem, pač pa je popačenka latinskega imena Hibernitia. V lepem vremenu se od tod vidi vse do Istre in celo do italijanske obale.
Po popisu prebivalstva iz leta 2001 ima vas samo 24 prebivalcev, od katerih je najmlajši star 65 let. Gospodarstvo temelji na turizmu, ovčarstvu in ribištvu, ker okoliška zemlja ni primerna za poljedelstvo. Nedeljsko mašo prihaja v Lubenice opravit duhovnik iz bližnjega Valuna, ki skrbi tudi za pogrebe. Zadnje poroke v vasi se nihče več ne spominja, poslednji krst pa je bil opravljen leta 1981.
Rimljani so bili prvi, ki so Lubenice utrdili. Vzhodno in zahodno od središča so še danes vidni ostanki obrambnega zidu. V srednjem veku so obzidje dogradili in skozenj naredili dva prehoda, severna in južna mestna vrata. Ko pridemo v naselje, najprej opazimo gotsko cerkev sv. Antona Puščavnika iz 15. stoletja. Na trgu stoji zvonik iz leta 1791, povezan s cerkveno ložo iz začetka 19. stoletja. Sicer vas sestavlja kakih 40 starih kamnitih hiš.
Lubenice so le kako uro vožnje oddaljene od mesta Cres, a dajejo vtis, kot da so na samem koncu sveta. Ozka in vijugasta cesta, ki vodi do vasi, ni dovolj široka, da bi se na njej srečali dve vozili, zato je pot tja lahko zelo stresna. Toda ko si enkrat na cilju, je vse to pozabljeno in uživaš lahko v enem najlepših razgledov na Jadranu ter se sprehodiš skozi ozke uličice tega nenavadnega starodavnega naselja.