Davnega leta 1993 me je kolegica opozorila na nov zanimiv izobraževalni program, ki ga je takrat prvič pri nas organiziral Andragoški center Slovenije. Ker me je dobro poznala in je vedela, da me zelo zanimajo področja človeških resursov, mi je predlagala, naj se vsaj pozanimam, saj mi je bil izraz NLP – nevrolongvistično programiranje precej tuj. Po drugi strani pa mi je beseda programiranje zvenela precej domače glede na to, kaj sem takrat delala – učila odrasle ljudi različnih veščin uporabe računalniških programov, ki so tisti čas z veliko naglico prodirali v poslovno in zasebno življenje.
Kaj NLP pravzaprav je?
Lahko bi rekla takole: NLP – nevrolingvistično programiranje je celosten model komuniciranja in učinkovita metoda osebnostnega spreminjanja.
Zakaj prav NLP?
Ker je odličen model komunikacije, ki s svojimi tehnikami in metodami daje vsakemu možnost, da se nauči različnih "genialnih" lastnosti, ki jih občuduje pri drugih.
Pred tridesetimi leti sta si podobno vprašanje zastavila Richard Bandler – matematik in psiholog ter John Grinder – lingvist. Zanimalo ju je vedenje in ravnanje mnogih uspešnih ljudi, med katerimi sta se posebej posvetila Fritzu Perslu – uspešnemu terapevtu na področju Gestalt terapije, znani družinski terapevtki Virginii Satir in hipnoterapevtu Miltonu Ericksonu. Zanimalo ju je predvsem, kakšne notranje predstave, zaznave, stališča, vrednoste sisteme, prepričanja uspešni ljudje. Tako sta prišla predvsem do zanimivih zaključkov in možnosti, da se teh genialnih lastnosti uspešno naučimo z zelo malo truda in časa z uporabo tehnik in metod, ki sta jih na podlagi svojih dognanj razvila.
Kdo se lahko s takšnim izzivom soočimo?
Tako sem se polna pričakovanj podala novim izzivom nasproti. Ko danes gledam nazaj in se sprašujem, kaj je bilo tisto, kar me je najbolj pritegnilo v NLP-ju, bi se težko opredelila, ker me je navdušilo pravzaprav vse, kar sem spoznala. Že sami aksiomi NLP-ja, ko se poglobiš vanje, jih preizkušaš in razmišljaš o njih, so navdušujoči. Pa misel o tem, koliko neizkoriščenih notranjih virov in moči hranimo v sebi. Iskanje poti, kako prodreti do njih z NLP-jem, res ni težko, pogosto se učinki pokažejo res hitro.
Kaj lahko z NLP dosežemo?
In tako sem se podala na zanimivo raziskovalno pot mojega notranjega sveta, da zadostim svoji radovednosti z željo in upanjem, da bom lahko svoje izkušnje in znanja podarila še komu, da bo komunikacija med ljudmi v mojem delovnem okolju in zasebnem življenju čim boljša, da bomo posamezno ali skupaj prebudili svoje notranje moči, da bomo bolj učinkovito upravljali s seboj, svojim vedenjem, čustvi in ravnanjem, znali bolje motivirati sebe in druge, se bolj uspešno učili in ter posredovali informacije drugim.