24. januar ob 18.00
MKL – Knjižnica Otona Župančiča, dvorana, 3. nad.
Odkrivanje Skritega spomina Angele Vode – Alenka Puhar in Maja Weiss
filmska projekcija z okroglo mizo
Vabimo vas na ogled dokumentarnega filma o Angeli Vode (1892–1985), znani aktivistki, specialni učiteljici, kasneje komunistki, zapornici in izobčenki. Trinajst ljudi, ki so jo poznali, v filmu pripoveduje o svojih stikih z njo – od naključnih znank do sorodnikov. Avtorici filma sta Alenka Puhar in režiserka Maja Weiss.
Po filmu bo sledil pogovor z avtoricama filma Alenko Puhar in Majo Weiss, urednico Pogledov Ženjo Leiler in dr. Vesno Leskošek, predavateljico na Fakulteti za socialno delo, ki se je ukvarjala tudi z zgodovino žensk.
Usoda Angele Vode (5. 1. 1892–umrla 1985 v Ljubljani) je nenavadna, polna vzponov in padcev. Najprej je bila znana aktivistka in specialna učiteljica, zgled moderne Slovenke. Dolgo je bila članica komunistične partije, a pozimi 1939/40 so jo izključili, ker je nasprotovala sodelovanju komunistov z nacisti. Potem je postala zapornica in izobčenka. Navsezadnje pa je na začetku 21. stoletja, dolgo po svoji smrti, postala ena najbolj znanih Slovenk. Po zaslugi svojih knjig in navsezadnje filma o njej. A kdo je bila in kakšna je bila v živo? Kako se je držala, oblačila, obnašala? Kaj je za njo ostalo v spominu njenih bližnjih?
Trinajst ljudi, ki so jo poznali, pripoveduje o svojih stikih z njo – od naključnih znank do sorodnikov. To so Franca Buttolo, Jelka Mrak Dolinar, Tatjana Hojan, Angelika Hribar, Maca Jogan, Mija Kandus, Silva Požar, Ljubo Sirc, Audrey in John Spindler, Polonca Steinmann, Rapa Šuklje, Katja Vodopivec. Maja Weiss in Alenka Puhar sta te priče, v glavnem ženskega spola, začeli snemati leta 2007, med pisanjem scenarija in pripravami na snemanje. Tako zdaj nista več samo avtorici igranega filma, temveč tudi dokumentarca z naslovom Odkrivanje skritega spomina Angele Vode (2011).
Posvečata ga imenitni osebi, kakršnih res »nimamo toliko, da bi z njimi svinje pitali«, kot se je izrazila njen znanka. In kar je vredno ohraniti v spominu.