Granatno jabolko je košat grm, ki ga v celinskem podnebju gojimo kot posodovko. Drevesce ima prelepe sijoče oranžno rdeče cvetove v obliki velikih kelihov, ki nas spominjajo na nageljne. Cvetovi so enojni ali polnjeni, samo rastline z enojnimi cvetovi pa naredijo plodove. Sadje granatnega jabolka je okrogle oblike, podobno jabolku. Ima trdo rdečo ali zeleno lupino. Znotraj sadeža se nahaja meso s sočnimi zrni. Jesen in zima sta letna časa, ko se boste lahko tega sadeža zares naužili.
Granatno jabolko je sadež z bogato zgodovino, mitologijo in simbolizmom. Čeprav se smatra, da izhaja iz Perzije, pa ga je danes možno najti vsepovsod – od Španije pa vse do Kalifornije. Njegov plod se omenja v številnih kulturah in religijah. Drevo granatnega jabolka naj bi cvetelo v rajskem vrtu Adama in Eve. Babilonci so verjeli, da jih žvečenje semen granatnega jabolka pred bitko naredi nepremagljive. Najstarejše znano pričevanje o granatnem jabolku so arheologi našli v grobnici Ramzesa IV. Za antične Grke je bilo granatno jabolko simbol plodnosti, v Bibliji pa je omenjeno skupaj z grozdjem in figo. Granatno jabolko simbolizira ljubezen, plodnost, zdravje in obilje.
Tekom zgodovine se je uporabljalo za zdravljenje raznih bolezni – kot protivnetno sredstvo proti črevesnim zajedavcem, proti kašlju, za zdravljenje kronične diareje, za krepitev kapilar, kot pomoč pri preprečevanju ateroskleroze, astme, vnetju mandljev in bronhitisa. Uporablja se tudi pri zdravljenju opeklin.
Granatno jabolko vsebuje veliko antioksidantov, vitaminov A, C, E, kalija, folne kisline in železa.
Raziskave potrjujejo, da sok granatnih jabolk vpliva na preprečevanje širjenja raka. Po tej strani naj bi učinkovitost antioksidantov v njem presegala tiste v rdečem vinu ali zelenem čaju za kar 16-krat.
Raziskovalci z Univerze v Edinburghu so ugotovili, da pol litra kiselkastega soka na dan topi maščobe na trebuhu in okoli pasu. V raziskavo so vključili 24 prostovoljcev, ki so ob redni prehrani sok štiri tedne pili vsak dan. Poleg vidno zmanjšanih maščobnih zalog na področju trebuha, pasu in bokov so pri njih opazili tudi izjemno znižanje krvnega pritiska.
Znanstveniki mu prepisujejo celo anti-aging učinek, saj naj bi pomagal proti staranju. Fitoestrogeni, ki se nahajajo v koščicah, pa lahko celo zmanjšajo sindrome menopavze in postmenopavze, vključujoč vročinske vale.
V nadaljevanju vam prilagam še recept peciva iz granatnega jabolka.
Potrebujete:
8 jajc
malo soli
1,5 skodelice mletega sladkorja
naribano skorjico 1 limone
naribano skorjico 1 pomaranče
3 skodelice mletih mandljev
2 granatni jabolki – eno odcejeno, drugo s koščicami
Ogrejte pečico na 180 °C. Pekač obložite s peki papirjem.
Ločite beljake od rumenjakov. Stepite beljake z malo soli, tako da postanejo čvrsti, toda ne pretrdi. Dodajte pol skodelice sladkorja. Ostanek sladkorja in naribani skorjici dodajte rumenjakom ter jih penasto vmešajte. Nato dodajte mlete mandlje. V zmes na rahlo postopoma vmešajte stepene beljake.
Zmes vlijte v pekač in pecite približno 40 minut. Ko je pecivo pečeno, ga še vročega prelijte s sokom granatnega jabolka. Ko se bo pecivo ohladilo in vpilo sok, ga vzemite iz pekača. Pecivo okrasite s koščicami granatnega jabolka.
Dober tek.