Filmska projekcija
Prvi učitelj – Andrej Mihalkov Končalovski
8. september, ob 19.00
Slovanska knjižnica, dvorana
V ciklusu predstavitve ruskega filma bomo tokrat predstavili znamenitega ruskega režiserja Andreja Mihalkova Končalovskega. Zanimiva zgodba iz davnega leta 1965 nas popelje v odročne gore Kirgizije, kamor pošljejo mladega rdečearmejca Djušena, v zakotno, tradicionalno kirgiško vasico, da bi tam odprl šolo. Vaščani se mu smejejo in pravijo, da šole ne potrebujejo, saj lahko pasejo ovce tudi brez komsomolovske diplome. Film ima slovenske podnapise.
Razstava
30 let Kulturnega doma Španski borci
8. september–15. september
Knjižnica Jožeta Mazovca
Ob trideseti obletnici odprtja Kulturnega doma bo na ogled del zbirke dokumentov iz časa španske državljanske vojne ter nekaj utrinkov o graditvi in odprtju tega kulturnega prostora pred tridesetimi leti. V domu Španskih borcev že od vsega začetka deluje tudi Knjižnica Jožeta Mazovca.
Literarno srečanje
Plosk ene dlani – Richard Flanagan
12. september, ob 17.30
Knjižnica Zalog
Roman Richarda Flanagana govori o usodi slovenske priseljenske družine Baloh v Avstraliji, ki v obljubljeno deželo prispe sredi petdesetih let 20. stoletja. »S Ploskom ene dlani sem skušal postaviti spomenik izseljenim Slovencem in globoki žalosti njihovih življenj. Emigracija je strašna stvar; izgubiti lasten jezik, kulturo in deželo je neverjetno kruto. Upal sem, da bom lahko ponudil delček utehe družinam, ki jih je taka usoda razklala in morda pomagal Slovencem razumeti, da so tisti, ki so šli, v sebi ohranili bistveno: duhá te dežele«.
Strokovno predavanje
Živeti z rakom – Marija Vegelj Pirc
12. september, ob 18.00
Knjižnica Otona Župančiča, 3. nad.
V okviru Zdravstvenega kotička KOŽ pripravljamo cikel predavanj v sodelovanju z Društvom onkoloških bolnikov Slovenije. Delovanje Društva, ki letos obeležuje 25. obletnico, bo predstavila dr. Marija Vegelj Pirc. V Sloveniji vsako leto zaradi različnih vrst raka zboli okrog 12.000 ljudi. Kljub dejstvu, da zbolevanje za rakom v razvitem svetu narašča, je razveseljivo, da sodobni postopki odkrivanja in zdravljenja te bolezni omogočajo vse več ljudem živeti polnovredno življenje tudi po bolezni. Kako živeti z rakom, bodo s svojimi pričevanji osvetlili nekdanji bolniki in prostovoljci društva.
Literarni večer
V KOŽi besede – pogovor z Alenko Rebula in Andrejem Perkom
13. september, ob 19.00
Knjižnica Otona Župančiča, 3. nad.
O nizanju besed in pisanju kot načinu terapije, se bomo tokrat pogovarjali s pesnico, filozofinjo in psihologinjo iz Trsta Alenko Rebula ter z doktorjem klinične psihologije Andrejem Perkom, ki pisanje kot del terapije uporablja pri svojem delu z odvisniki od alkohola. Z gosti bo klepetala Carmen Lasič Oven.