Pravijo, da roke povejo o človeku več kot njegov obraz. Razvoj rok in oprijema naj bi opicam podobnim človeškim prednikom spodbudil razvoj govora. Še preden so se človeški predniki formirali v skupine za lov in se je pojavila potreba po zahtevnejših oblikah komunikacije, so se morali naučiti v roke prijeti palice in kamne. Otip pa ni samo eno izmed šestih čutil, ampak pomemben kanal za izmenjavo informacij med posameznikom in njegovo okolico. Vendar pa ima že sam način zbiranja informacij iz okolice na podlagi dotika svojo sporočilnost, ki temelji na omejitvah iz družbenega okolja, okoliščinah trenutne situacije in relacij med udeleženci v komunikaciji. Dotik, stisk, objem, oprijem pa sporočajo tudi dragocene informacije o čustvenem stanju ljudi, ki komunicirajo med sabo.
V samem začetku razvoja človeške vrste so torej pomembno vlogo igrali palci in njihov položaj v razmerju z drugimi prsti na dlani. Tisočletni razvoj človeške vrste pa je pri ljudeh okrepil sposobnost, da primejo stvari v svoje roke, ko ljubijo, pa tudi, ko sovražijo.
Ko se rodimo, naše dlani niso odprte proti svetu v brezpogojnem sprejemanju. Ročice novorojenca so večino časa stisnjene v pest, razpirati jih začne pri starosti dvanajstih tednov. Najprej se svojih rok niti dobro ne zaveda, lažje na primer določi, od kod prihaja zvok. Ropotuljice, ki mu jih potiskamo v roke, ga bodo vedno znova opozorile na to, da ima roke in da jih lahko tudi uporablja. Zvok ropotuljice ga bo še dodatno spodbudil k mahanju z rokami. Pri šestnajstih tednih dojenček začne prijemati predmete, ki se dotaknejo njegove dlani. V tem obdobju ga lahko začnemo spodbujati, da začne segati po predmetih. V bližini njegovih rok začnemo potresati z ropotuljico in ko z roko poskuša mahniti proti njej, mu jo nastavimo v dlan, da jo zagrabi. Ko potresemo z ropotuljico v njegovi roki, ga ponovno opomnimo, da je igračka še tam. Dojenček začne uporabljati palec, da z njegovo pomočjo potisne predmet v dlan, šele pri sedmih mesecih. V starosti od šestega do devetega meseca otrok s predmeti navdušeno tolče okrog. Ko dopolni devet mesecev, je sposoben zagrabiti viseč predmet in ujeti žogo, ki se zakotali proti njemu. Večje predmete prime z obema rokama skupaj, pri raziskovanju predmetov okrog sebe pa začenja uporabljati tudi vsak prstek posebej. Pri tem bo rad pritiskal gumbe na igralni plošči, prilagojeni njegovi starosti, in se igral s številčnico na otroškem telefonu.
Med odraščanjem bo malček z risanjem, zlaganjem kock, med igro in z ročnimi deli ob pomoči staršev še izpopolnil fino motoriko, katere razvoj je zelo pomemben pri osvojitvi veščine pisanja, ene najpomembnejših veščin opismenjevanja, na katerem temelji šifra vseh modrosti tega sveta. In ko bo odrasel, vsrkal modrosti tega sveta, bo morda v roke spet vzel ropotuljico in se raje igral z njo.
Vir:
Einon D. (1999). Vodnik za zgodnje učenje. Radovljica: Didakta.