RETROSPEKTIVNA RAZSTAVA LAIBACH KUNST V UGM DO 17. APRILA

0
243

Spoštovani,

 

obveščamo vas, da je dolgo pričakovana, odmevna in odlično obiskana retrospektivna razstava skupine Laibach v Umetnostni galeriji Maribor na ogled še do 17. aprila 2011. Gre za največji pregled dela Laibach Kunsta v Sloveniji in združuje pogled na 30 let plodnega delovanja skupine od 80ih let do danes. Po pregledu prvih 10 let ustvarjanja skupine Laibach v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani (2010) in jubilejni razstavi v Delavskem domu v Trbovljah (2010), Laibachi v UGM predstavljajo pregled »veličastnih trideset let – v svetovnem merilu zagotovo edinstvenih tako po roku trajanja kot po intenziteti dogajanja« (Majda Širca).

Vabimo vas v UGM na ogled razstave in upamo na odmev v vašem mediju. Za vse dodatne informacije in slikovni material, tekste in kontakte z avtorji smo vam na voljo na [email protected], 02/ 250 25 44 in 041 396 681. Kontaktna oseba: Simona Vidmar, kustosinja UGM.

 

Lep pozdrav,

mag. Alenka Spacal, odnosi z javnostmi

 

Izbrane objave o razstavi Ausstellung Laibach Kunst v UGM:

Razstava v Umetnostni galeriji Maribor je kljub podnaslovu Perspektive predvsem retrospektiva. Kar se pravzaprav povsem sklada z ustvarjalnim credom Laibacha, ki je v podobotvornem eklekticizmu ter stalni transformaciji ideologije v estetiko in nazaj pravzaprav primer permanentne retrospektive. (…) Še zlasti intrigantna je postavitev v pritličju galerije, narejena prav za mariborsko razstavo. Priznam, človek se počuti nelagodno, ko se nagne nad Hitlerjev sarkofag s posmrtno masko, ki deluje kot balzamirano truplo, realnost se stopnjuje do hiperrealnosti, vsa distanca in travestija, sicer značilni za večino Laibachovega opusa, zbledita. In tukaj je še najnovejši ciklus črno-belih akvarelov s podobami današnjih svetovnih hipermuzejev, institucij, ki v navideznem lastnem produciranju smisla lahko ali celo morajo funkcionirati tudi prazni. Še ena ironična parafraza. Spet perspektiva v retrospektivi.

(DELO, 1. 3. 2011

 

Die großangelegte Retrospektive unter dem deutschsprachigen Titel »Ausstellung Laibach Kunst Perspektive« ist derzeit in der Umetnostna galerija in Maribor zusehen. Im Kontrast zur internationalen Wahrnehmung, die Laibach vor allem als Musikgruppe sah, handelt es sich bei Laibach auch um ein herausragendes Künstlerkollektiv. Das sich auf einem hohen konzeptuellen und künstlerischen Niveau vor allem mit einem zentralen Steckenpferd der jüngeren slowenischen Kunstgeschichte beschäftigte – mit dem Verhältnis von Kunst und Totalitarismus.

(FALTER, 23. 3. 2011, Graz

 

Razstava Laibach Kunst se ne razstavalja pod imenom Retrospektive 1980-2011, temveč nosi naslov Perspektive 1980-2011. To prehajanje »retra« v prihodnost, to besedno poigravanje pogleda za nazaj s pogledom v naprej zagotovo ni brez razloga. Kajti po veličastnih tridesetih letih – v svetovnem merilu zagotovo edinstvenih tako po roku trajanja kot po intenziteti dogajanja – bi vsakdo pričakovano »štartal« na obračun, na hommage, na bilanco, na izplen in na presek seštevkov vloge in pomena fenomena Laibach (Kunst) za nazaj. Toda ne: če se reče, da gre za perspektivo, se nas obrne, da ne rečem, usmeri, v interpretacijo, ki temelji na enostavnem dejstvu, da se je tistega, sedaj davnega leta 1980 s prvim pojavom/koncertom Laibacha in njihovimi sporadičnimi zažigalnimi vrvicami v resnici zgodila perspektiva. Bolj ko je YU izgubljala rdečo barvo, bolj so jo NSKjevci živeli. Patetično, a resnično povedano – z njo so ji dobesedno spuščali kri.

(BLOG MAJDE ŠIRCA, 24. 2. 2011)