Slovenski knjižni prostor je bogatejši za štiri knjige, ki jih je predstavila Študentska založba (Študentska zbirka Beletrina) v svojih prostorih dne 23. 10. 2009. Predvsem so to dela že uveljavljenih piscev. Uvodno besedo in predstavitev knjige že umrlega pisatelja Lojzeta Kovačiča je povzel urednik Mitja Čander. Gre za roman Zrele reči – delovno verzijo, ki jo je dr. Mihael Glavan tekstovno uredil in pripravil spremno študijo. Pisateljeva želja je bila, da se roman objavi. Glede na to, da je bil Lojze Kovačič v času pisanja tega romana neozdravljivo bolan in na pragu smrti, se je zavedal, da izida tega romana ne bo dočakal.
V romanu se avtor spominja trenutkov svojega otroštva, odraščanja in obdobja zrelosti, ki ga je preživel v Ljubljani. V nastajanju romana se je avtorjev svet zožil na šesto nadstropje »vertikalne vasi«, kakor pojmuje avtor življenje v šestem nadstropju stanovanjskega bloka. Vsekakor je Kovačičev roman refleksija njegovega življenja, sprejemanja smrti, kot nadaljevanje drugega življenja. Ob tej priložnosti je izšel tudi zbornik Lojze Kovačič – Življenje in delo. Uredil ga je Gašper Troha. Ta zbornik je poklon in priznanje Kovačiču za njegova ustvarjena literarna dela.
Režiser, scenarist in pisatelj Dušan Jovanovič je predstavil svojo novo dramo Razodetje. To literarno delo je posledica naročila Narodnega gledališča iz Beograda izpred dveh let. Je nekakšno logično (glede na videnje avtorja) nadaljevanje Karamazovih. Zaobsega čas od leta 1948, čas druge svetovne vojne ter povojni čas.
To dramsko delo je pravzaprav saga o Olgi, drugi ženi Svetozarja Karamazova, in družinskih razmerjih v tem času. Kraj dogajanja je Beograd, kjer glavna junakinja živi in tudi umre. Drama bo doživela svojo uprizoritev v Mestnem gledališču v naslednji sezoni.
Kot zadnji je bil predstavljen roman Janija Virka Ljubezen v zraku. Jani Virk je že uveljavljen avtor in se uvršča v sam vrh slovenskih piscev. V romanu Ljubezen je v zraku opisuje glavno osebo, ki išče ljubezen, se opoteka od ene ženske do druge.
Je pravzaprav ujetnik lastne razdvojenosti. Ime mu je Blaž, je ločenec, samohranilec in njegova hčerka mu predstavlja edino svetlo točko v kaotičnem življenju.
Spremno besedo je dodal Milan Dekleva.