Špinača je na voljo vse leto. Pozimi nabiramo zimske sorte, ostale mesece pa vse druge. Sveže nabrano špinačo prepoznamo po čvrstih, krhkih in izrazito zelenih listih, šopi pa imajo značilne čvrste korenine. Mlajša špinača ima manjše liste.
Arabci so v 15. stoletju prinesli špinačo v Španijo, od koder se je njena „distribucija“ širila po Severni in Srednji Evropi, v 17. stoletju pa je bila izjemno popularna in se celo pripravljala s sladkorjem.
Špinača deluje na organizam bazično in regenerativno. Je bogat izvor železa. Njen sok pomaga pri zdravljenju različnih oblik anemije. Vsebuje tudi veliko magnezija, ki je neobhoden pri delovanju mišic in srca. Kombinacija vitaminov B krepi živce, hkrati pa je zalužna tudi za lepe lase, nohte in kožo. Vitamin C krepi organizem, bogat izvor folne kisline pa ima pomembno vlogo pri izgradnji rdečih krvnih celic in pri nosečnosti (pomanjkanje folne kisline v nosečnosti lahko povzroči prezgodnji porod ali nizko porodno težo novorojenčka). Špinača vsebuje tudi številne druge fitokemijske elemente, zaščitnike pred rakastimi obolenji. Bogata je z luteinom, ki čuva naš vid. Ima nizko hranilno vrednost, vsebuje veliko vode in je lahko prebavljiva. Dietalna vlakna iz špinače spodbujajo peristaliko čreves, zmanjšuje pojavnost zaprtosti in pospešuje izločanje odpadnih snovi iz organizma.
Zaradi njene temno zelene barve jo imenujejo kraljica zelenjave s klorofilom.
Edino, kar lahko "zamerimo" špinači, je vsebnost dokaj velike količine oksalne kisline, ki preprečuje absorbcijo kalcija. Njeni kristali lahko zamašijo ledvične kanale, zato se jo morajo ledvični bolniki izogibati. Največ okaslne kisline se nahaja prav v listnih rebrih in pecljih špinače, zato je zaželeno, da se le-ta odstranijo pred samo uporabo. Delovanje oksalne kisline se lahko ublaži tako, da se špinača pripravi z mlekom ali kislo smetano. Manj škodljivih sestavin, žal pa tudi manj izrazitega in polnega okusa, vsebuje špinača, posejana julija in avgusta.
Svetuje se uživanje surove špinače, saj se s kuhanjem uniči veliki del njenih hranilnih snovi. Sveže liste mlade špinače lahko uporabite kot solato ob začimbah kot so olivno olje in limonin sok.
Popaj je imel prav! Jejmo špinačo in okrepimo svoje telo.
RECEPT: Rižota s špinačo in sirom
Za dve osebi potrebujete:
- 200g mlade špinače
- 150 g ovčjega sira
- 150 g riže arborio
- olivno olje
- sol, poper
- 2 žlici mleka
Operite in očistite špinačo, ter jo blanširajte približno 1 minuto v vroči vodi. Odcedite špinačo. Na olivnem olju kratko prepražite riž. Ko je riž dobro zagret, dolivajte vodo, v kateri ste raztopili jušno kocko, in mešajte. Ko bo riž kuhan al dente, dodajte blanširano špinačo, dve žlici mleka, sir ter začimbe, v kolikor je to sploh še potrebno. Servirate toplo.
Dober tek!