Spomini na deda izpod peresa Josipa Jurčiča prinašajo zgodbe, ki jih je pisatelju pripovedoval njegov ded. Kaj pa vaši spomini? Imate/ste imeli dedka/babico, ki pripoveduje?
Moj dedek si je zgodbe največkrat izmišljal kar sproti in tudi malo po svoje obračal tiste, ki jih je prebral. Ena od njih je bila o Jami in sončku. Če kdaj padeš v črno jamo, te iz nje potegne sonce, samo njegovih žarkov, ki posijejo vanjo, se moraš oprijeti.
Ta utrinek je moj najbolj oddaljen spomin na pripovedovanje iz otroštva.
Spominjam se tudi, da je moj ded veliko bral. Pred spanjem si je na nos nadel očala in naglas bral babici, ki ga je z užitkom poslušala. Njegov glas se je hipnotično prepletal s šumenjem slapa reke Krke, ki teče ob hiši mojega otroštva.
Na sliki:
Moj dedek in jaz leta 1976 med pomladnim cvetjem ob reki Krki, samo nekaj kilometrov od Jurčičeve Muljave (vir: S. K. Horvat, osebni arhiv)
Jurčičevi Spomini na deda in druge zgodbe, natis iz leta 1976, ilustracije: Ive Šubic
Besedilo v ozadju: Novice, 12. 08. 1863, (Jurčič pod psevdonimom J. Zavojšček (vir: dLib)
Roman o Josipu Jurčiču: Deseta dežela (Sabina Koželj Horvat)
Simbolika naslovne ilustracije (Damijan Stepančič): »Spomini so korenine.«
Spremljajte Utrinke Jurčičevega leta na portalu Ventilator besed:
Uvodni utrinki: https://ventilatorbesed.com/48234/
Josip urednik: https://ventilatorbesed.com/47804/
Intervju: https://ventilatorbesed.com/intervju-s-sabino-kozelj-horvat/
Dobre knjige: https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=8693
Deseta dežela: https://www.mohorjeva.org/izdelek/deseta-dezela/