Svetovni dan boja proti nasilju nad ženskami

0
293

25. november po vsem svetu poznamo kot Svetovni dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je Organizacija Združenih narodov razglasila v spomin na leta 1960 brutalno umorjene sestre Mirabel v času Trujillove diktature v Dominikanski republiki. Ob tej priložnosti je potrebno opomniti, da imajo ženske poleg pravice do osebne svobode in varnosti, tudi druge svoboščine, ki zadevajo spolnost, partnerstvo in materinstvo – t. i. spolne in reproduktivne pravice.

 

»Med spolne in reproduktivne pravice uvrščamo tudi pravico do življenja, kar pomeni, da ženske ne umirajo zaradi rojevanja ali zaradi raka dojk in na materničnem vratu rodil, ker nimajo dostopa do zdravstvenega varstva, informacij in svetovanja ter izbire najprimernejše kontracepcijske metode. Mednje sodijo tudi pravica do zadovoljujočega in varnega spolnega življenja, pravico do svobodne odločitve o rojstvu otroka, do zdravljenja zaradi spolno prenosljivih bolezni in neplodnosti ter pravico do varnega materinstva,« je področje spolnega in reproduktivnega zdravja predstavila mag. Dunja Obersnel Kveder, vodja Centra za promocijo zdravja na Slovenski Filantropiji.

Med slednje sodijo tudi pravice do življenja brez diskriminacije, informiranosti in izobrazbe, do koristi znanstvenega napredka, do svobode zbiranja in politične participacije ter do življenja brez mučenja in škodljivega zdravljenja.

 

Ob 15. obletnici Mednarodne konference o prebivalstvu in razvoju v Kairu, ko je mednarodna skupnost dosegla soglasje o vključitvi spolnih in reproduktivnih pravic med temeljne človekove pravice, je potrebno izpostaviti tudi vprašanje o njihovem doslednem uresničevanju. Kršitve slednjih se namreč dogajajo tako v razvitih državah, kakor tudi v državah v razvoju. Posledice pa so po drugi strani še bistveno večje in bolj usodne za prebivalke držav v razvoju, saj zaradi teh kršitev v velikem številu umirajo otroci in mlade ženske, kar bistveno vpliva na družbeni razvoj in blagostanje držav.

 

Sloga, Platforma nevladnih organizacij za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč si prizadeva za opolnomočenje vseh nevladnih organizacij, ki delujejo na področju zaščite oz. zagotavljanja spolnih in reproduktivnih pravic, hkrati pa si prizadeva za večjo ozaveščenost širše javnosti o kršitvah slednjih. S tem namenom bo v prihodnjih tednih na predstavnike ministrstev, parlamentarce in širšo javnost naslovila poziv z informativno zloženko o spolnih in reproduktivnih pravicah, ki mu bo sledila javna razprava s političnimi odločevalci.