Umišljeno življenje izpod peresa Davida Maloufa v prevodu Brede Biščak, Moderni klasiki, Cankarjeva

0
178

Nagovarjam te, bralec, kot nekdo iz nekega drugega stoletja, kajti tega pisma ne bom nikoli odposlal. Nisem ga namenil ne ženi ne svojemu zagovorniku v Rimu, tudi cesarju ne; temveč tebi, neznani prijatelj, ki v času mojega pisanja še ne obstajaš in čigar obraza, kaj šele oblike, si ne znam predstavljati. Si človek lahko predstavlja božji obraz? Kajti prav to moraš biti, upoštevajoč ogromno razdaljo, ki te loči od nas – bog, ki se je začel premikati v naših globinah, da bi iz nas izbezal svojo bit, in ki se bo na drugem koncu dolgega ciklusa, katerega tresljaji so že zamajali naš svet, nazadnje le pojavil in se utelesil.

….

Sem pesnik Ovidij – rojen na prehodu dveh hiš v zodiaku, kjer se ribi, ki se vlečeta v nasprotno smer, zaženeta pod obzorje in se dvigne oven; med dvema časovnima ciklusoma, tisočletjem starih bogov, ki se opoteka h koncu, in novo dobo, ki bo zašla v krizo v oddaljeni točki v prihodnosti, ki si jo lahko komaj zamislim, in kjer ti, bralec, sediš v osvetljeni sobi, katere opreme ne prepoznam, ali pa v pozni svetlobi vrta, katerega rož ne poznam, in me prevajaš – le s kakšno težavo v svoj jezik …

Mnogi kritiki uvrščajo roman Umišljeno življenje za najboljše Maloufovo delo, kjer avtor razmišlja o spreminjanju, iskanju identitete, o pomenu jezika pri oblikovanju identitete; o zorenju skozi odnose z drugimi; o moškem in ženskem svetu …

Breda Biščak je zapisala:

»Prav delovanje simbolov nam namreč pomaga – četudi za bežen hip – doseči celost, skladnost in tako kot za vse velike umetnine bi tudi za Maloufov roman Umišljeno življenje lahko rekli, da v bralcu pusti občutek celosti, ko ga prebere. Seveda gre pri tej izjavi za subjektivno mnenje prevajalke in avtorice spremne besede, ki ga je težko racionalno utemeljiti …«

 

Ali kot pravi Maloufov Ovidij: »In vendar smo svobodni. Ne omejujejo nas zakonitosti naše narave, temveč načini, kako si znamo predstavljati svoj preboj iz teh zakonitosti, ne da bi pri tem ranili svoje najgloblje bistvo. Svobodni smo, da presežemo sami sebe. Če si znamo to umisliti.«

 

Potovanje skozi Umišljeno življenje je zgodba, ki bralcu pripoveduje o spreminjanju človeškega rodu in kamna v ptico …