· SOBOTNICA: Cirkus v parku, 14.00–18.00
· Pester program od 18.00–24.00
· Prost vstop na vse dogodke
· Popust v muzejski trgovini MGLC
· Selfie razglednica na tivolskem balkonu
· Javno vodstvo po razstavi Stojana Brezočnika Potovalci, 2011–2016, vodi kustos razstave Božidar Zrinski, ob 19. uri
· Javno vodstvo po pregledni razstavi Karla Zelenka Bodi, kar si, in pri tem vztrajaj, vodi kustosinja razstave mag. Breda Škrjanec, ob 19. 30 uri
· Na ogled: razstava Marina Paulenka: Drugi dom, projekti in dela delavnic Svetlobne gverile
· Plesni performans na grajskem balkonu in podstavku za spomenik s skupino Fourklor ob 20.30 uri
· AngartFilm v MGLC: okrogla miza in filmski večer, sreda, 22. junij, ob 18. uri
SOBOTNICA: Cirkus v parku
sobota, 18. junij, 14.00−18.00, brezplačno
predstavitev izdelkov: 18.00–19.00
Družinsko ustvarjanje, likovnije in igrarije v Parku Tivoli
Slovenski umetnik Karel Zelenko, ki je v navdih delavnici, je velik častilec narave. Hkrati ima poseben posluh za človeka in njegove »smešnosti« – kot sta cirkus ali karneval. Zato se bomo na delavnici osredotočili na telo in risali na posebne načine: s podaljšanimi rokami, s prsti na rokah in nogah, na elastiki, s trebuhom, na mobilnih objektih.
Otroci naj prinesejo s sabo zaščitna oblačila. Vodita kipar Primož Seliškar in krajinska arhitektka Urša Steiner, skupina Reciklarji.
Delavnica je del programa Ljubljana – Zelena prestolnica Evrope 2016.
Poletna muzejska noč 2016 v MGLC
18.00–24.00, prost vstop
18.00–24.00
Pregledna razstava Karla Zelenka: Bodi, kar si, in pri tem vztrajaj
Stojan Brezočnik: Potovalci, 2011–2016
Svetlobna gverila 2016
Marko Kovačič: Hybaria – mitološko bitje
Tilen Sepič: Svetlobni oscilator
Fotonični trenutki 2016
Marina Paulenka: Drugi dom
Selfie razglednica na tivolskem balkonu
Balkonček na pročelju Gradu Tivoli ponuja enkraten pogled na Ljubljanski grad in mestno panoramo. Stopite na balkon, izberite si srce–okvir in naredite svoj zeleni selfi!
15–50-% popust v Muzejski trgovini
18.00–19.00
Predstavitev izdelkov s Sobotnice – Cirkus v parku, izvaja skupina Reciklarji
19.00–19.30
vodstvo po razstavi Stojan Brezočnik:Potovalci, 2011–2016, vodi kustos razstave Božidar Zrinski
19.30–20.30
vodstvo po razstavi Bodi, kar si, in pri tem vztrajaj – Pregledna razstava Karla Zelenka, vodi kustosinja razstave mag. Breda Škrjanec
20.30–21.30
Plesni performans na grajskem balkonu in podstavku za spomenik v sodelovanju s sodobnoplesno skupino Fourklor (koreografija Branko Potočan, izvajata Tajda Podobnik in Katarina Krapež).
21.30
Svetlobna gverila 2016
Instalacija izdelkov svetlobne delavnice Laboratorija Svetlobne gverile (mentorica Katja Paternoster) in enodnevna razstava fotogramov delavnice Ultimativni kapital je Sonce (mentorica Špela Petrič).
—————————————————————————————————————————
AngartFilm v MGLC: Okoljsko vprašanje, okrogla miza in filmski večer
sreda, 22. junij 2016, ob 18. uri
Kako zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida in zaustaviti podnebno segrevanje?Ali moramo korenito spremeniti svoje navade in ustroj družbe in ekonomije, če hočemo zaustaviti prihajajočo ekološko in podnebno krizo skrajnih razsežnosti?
Na dogodku bomo spregovorili o bližajoči se nevarnosti klimatskih sprememb in drugih okoljskih težavah, s katerimi se soočamo v globalnem svetu: o širjenju strupenih snovi v okolje, uničevanju zemeljskih površin za kmetijske dejavnosti, krčenju gozdov, frackingu itd.
Na okrogli mizi bosta poleg članov kolektiva Angart sodelovala dr. Luka Omladič, filozof in okoljski analitik, asistent na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, in študent Izidor Ostan Ožbolt, član študentske organizacije Iskra.
Ogledali si bomo tudi kratki film No Fracking Way! Frack Off! v produkciji Zavoda Angart.
AngartFilm je odprta platforma za angažirane družbene in kulturno-umetniške prakse. Skozi kritično analizo uprizoritvenih, glasbenih, vizualnih in intermedijskih umetnosti raziskuje sodobne družbene problematike.
Dogodek je del programa Tivolski forum: Zeleno srce mesta, ki zajema prireditve v MGLC ob praznovanju Ljubljane – Zelene prestolnice Evrope 2016.
————————————————————————————————————————
Pregledna razstava Karla Zelenka
Bodi, kar si, in pri tem vztrajaj
Biografija Karla Zelenka (1925) je obsežna, saj je med zadnjimi še živečimi umetniki svoje generacije, ki na umetniškem področju vseskozi deluje kot samostojni umetnik. Ukvarja se s slikarstvom, grafiko, ilustriranjem in keramiko.
Zelenko je umetnik, ki se nikoli ni uklanjal aktualnim dogajanjem in spremembam v umetnosti doma in na tujem, temveč je vse do danes ostal pri avtentični likovni tematiki in umetniškem jeziku. Ostal je obdan s svojim figuralnim in krajinskim svetom, s katerim še zdaj izpolnjuje svoje likovno poslanstvo.
V zbirki MGLC imamo več kot sto Zelenkovih grafik. Vse so, kot umetnikova dela sploh, usmerjene h klasičnim temam in motivom: krajini in figuralnim prizorom. Portret je pri njem rezerviran za sliko in risbo. Iz vseh pa govori umetnikov poseben občutek za človeka. Karla Zelenka zanima vse, kar se mu je na njegovi poti skozi življenje posebej vtisnilo v spomin. Dogodke pogosto obdela kritično ali celo z rahlo ironijo. Kot velik častilec narave se večkrat dotakne tudi ekoloških tem. Prav zaradi kritičnosti in ironičnosti so Zelenkova dela danes še vedno aktualna.
Razstava povezuje vidike umetnikovega ustvarjanja tako v časovnem preseku, kot tudi skozi presek medijev in motivov. Poleg grafik iz zbirke, ki so osrednji del razstave, so na ogled tudi novejše avtorjeve slike, risbe, ilustracije in keramika.
Kustosinja: mag. Breda Škrjanec
Razstava je na ogled od 14. junija do 25. septembra 2016, od torka do nedelje, od 10. do 18. ure.
—————————————————————————————————————————
Stojan Brezočnik, Potovalci, 2011–2016
Stojan Brezočnik (1954) je diplomant Pedagoške akademije v Mariboru. Predstavil se je na mnogo skupinskih in samostojnih razstavah. Leta 2011 je začel snovati grafično serijo v tehniki suhe igle z naslovom Potovalci. Grafike odlikujeta tehnična dovršenost odtisa in predvsem raziskovanje prostora grafičnega lista, v katerem nastopa upodobljena človeška figura kot silhueta ali oddaljeni privid človeške prisotnosti in zavesti. Potovalci pripovedujejo o svetu in vlogi posameznika v njem. Podoba figure na samem robu lista poudarja vse pogostejšo površinskost medčloveških odnosov in izpraznjenost sveta. Praznina okoli figure je prostor razmisleka o temeljnih eksistencialnih vprašanjih, ki se v današnjem času hitrega življenjskega tempa in tehnološkega razvoja zdijo povsem nepomembna.