Svojemu organizmu boste naredili veliko uslugo, kadar koli boste konzumirali robide, saj so pravo super sadje – prvenstveno zaradi antioksidantov, vitaminov, mineralov, vlaken in ostalih sestavin. Kdo še ni slišal za zdravilno robidovo vino, ki pomaga pri anemiji, izčrpanosti, oslabljeni imuniteti, regulaciji prebave, pritiska in cirkulacije?
Zdravniki v Nemčiji priporočajo robide pri lajšanju težav s hemeroidi, na univerzi v Helsinkih pa raziskujejo vlogo robid pri preprečevanju raka dojke in raka materničnega vratu. Robide vsebujejo veliko vitamina A. Zelo ugodno vplivajo pri želodčnih in črevesnih težavah ter pri težavah z mehurjem. Robidov čaj pa pomaga lajšati tudi menstrualne krče.
Dokazano je, da se večina zdravilnih sestavin vendarle ne uniči s termično obdelavo, kar pomeni, da je priporočljivo konzumirati robide tudi v obliki džema ali marmelade. Čeprav so le-ti proizvodi na voljo v večini trgovin, pa je užitek vsekakor večji, če si sladko ozimnico pripravimo sami, še najbolje iz divjih robid. Zato zavihajte rokave, zavežite predpasnike ter veselo na delo!
Robidov džem
Sestavine: 1 kilogram robid, 60 dag sladkorja
Priprava: Skuhajte 20 dag sladkorja v 2 dl vode, dokler se ne naredi tekočina, podobna sirupu. V vreli sirup dodajte očiščene in oprane robide, kuhajte še 5 do 10 minut, dodajte preostanek sladkorja in pustite, da počasi vre še 15 do 20 minut. Zmes neprestano mešajte. V džem se lahko namesto konzervansov ali večjih količin sladkorja doda jabolčna kaša, saj se bo džem na takšen način še lažje strdil. Džem vlijte v vrele, sterilizirane kozarce ter jih močno zaprite in pustite stati preko noči, da se ohladijo. Nato jih shranite na suho in hladno mesto.