Radost izvira iz tega, da vse več pozornosti namenjamo majhnim stvarem
Toda zadovoljstvo ne izvira iz tega, da se ženemo za vse večjimi stvarmi, temveč iz pozornosti, ki jo namenjamo vse manjšim stvarem. Budistični mojster Thich Nhat Hanh v knjigi Čudež pozornosti pojasnjuje: »Med pomivanjem posode bi bilo treba samo pomivati posodo, se pravi, da bi se morali povsem zavedati dejstva, da pomivamo posodo.«
Zakaj? Če premišljujemo o preteklosti ali prihodnosti, »nismo živi v času, v katerem pomivamo posodo«. Bodisi podoživljamo preteklost, ki je mrtva, bodisi nas je »posesalo v prihodnost«, ki obstaja samo kot ideja. Čuječnost je torej edini način, da smo v resnici živi.
Najprej napišite seznam želja
Nepotrebne stvari iz svojega življenja lahko odstranite tudi tako, da si ogledate nasvete, ki nas spreminjajo v nezadovoljnega človeka, in preprosto delate nasprotno. Na primer: guruji za samopomoč pogosto svetujejo, naj za novo leto naredimo inventuro svojega seznama želja in si tako okrepimo posvetne ambicije. Sestavljanje seznama vsega, kar si želimo, prinaša kratkotrajno zadovoljstvo, ker spodbudi izločanje dopamina, nevrotransmitorja ugodja, kar je prijetno. Toda sočasno ustvarja navezanost, kar nam prinaša nezadovoljstvo, ko se navezanost krepi.
Za to novo leto zato sestavite seznam svojih hotenj in navezanosti – vsega tistega, kar spada v kategorije denarja, moči, zadovoljstva in časti. Potrudite se, da boste povsem iskreni. Na seznam ne uvrščajte tistega, česar si v resnici ne želite, denimo jahte ali hiše na morju. Namesto tega se posvetite svojim šibkim točkam, med katerimi je navadno tudi potreba po občudovanju drugih.
Več o tem, kako do uspeha, sreče in globokega občutka smisla v drugi polovici življenja pa preberite v novem članku na našem blogu. |