Spoštovani,
pri založbi Ph RED z veseljem predstavljamo prvi slovenski prevod iz opusa Eve Figes,
mame znamenitega Orlanda Figesa, z naslovom POT NIKAMOR.
Delo odpre osupljivo iskren in prodoren vpogled v najbolj dramatično obdobje v življenju Judov in vsega človeštva v minulem stoletju, v čas, ki nas in svet zelo močno določa še danes.
Ob knjigi bomo spregovorili v knjigarni Konzorcij v četrtek, 16. junija, ob 18. uri.
S prevajalko knjige Kristino Božič bodo o razkosanju Palestine in razseljenosti po drugi svetovni vojni ter moči spomina in ženskih odločitvah govorile doc. dr. Vasilka Sancin s katedre za mednarodno pravo Pravne fakultete, prof. dr. Marta Verginella s Filozofske fakultete ter Eva Tomič, nekdanja vodja urada ZN za človekove pravice v Palestini.
Eva FIGES (rojena v Berlinu 15. aprila 1932) v tem krajšem romanu združi spominski zapis z družbeno in politično kritiko, literarni področji, na katerih najbolj blesti. Avtorica ob spominu na skromno hišno pomočnico Edith še sama argumentirano ponavlja, kako napačna je bila odločitev za okupacijo Palestine, in osupne z nežno neizprosnostjo, ko razkrije iz številnih virov dobro prikrivano dejstvo, kako v Izraelu že od začetka »vsak sovraži vse druge«.
Prijazen spomin na judovsko hišno pomočnico se razvije v decidiran premislek o krivicah, ki še danes generirajo geopatologijo sodobnega sveta.
o knjigi so zapisali:
»Polemičen napad na ameriško vlogo na Bližnjem vzhodu in hkrati ganljiva pripoved o povojni razseljenosti.« S. Broadhurst, Bookseller
»Pot nikamor je pronicljiva impresija o ljudeh, ki jih ideološki pogled na preteklost ni zmožen zajeti. Eva Figes podobno kot Primo Levi zavrne »žrtveniško kulturo« in strastno kritizira povojno politiko Izraela in ZDA.«
dr. Mateja Ratej v spremnem besedilu Pot, prekinitev, paradoks
»Prelepa kombinacija ženske topline v spominu na predano hišno pomočnico in pronicljivega intelekta, ki neprizanesljivo, a nikoli nestrpno popisuje zgodovino in sedanjost judovskega vprašanja in človečnosti.«
Kristina Božič, pravnica in novinarka ter prevajalka
VABLJENI na srečanje v Konzorcij!
Eva Figes
POT NIKAMOR
Njeno iskanje obljubljene dežele
Produkcijska hiša RED / Zavod za užitke branja
www.ph-red.net
© Eva Figes 2008, naslov izvirnika Journey to Nowhere
One Woman Looks to the Promised Land
izvirni natis v angleščini Granta Publications
© Ph RED, za založbo Tadeja Zupan Arsov
zbirka Republika izbire
prevedla Kristina Božič
urednica Tadeja Zupan Arsov
likovna oprema Engels
1. izdaja, 450 izvodov, Bled, 2011, 20 x 13 cm, 182 strani, cena 17€
Izdano s pomočjo subvencije JAKRS.
Pot nikamor
je zadnja knjiga v opusu angleške pisateljice, feministke in družbene kritičarke Eve Figes. V Sloveniji do zdaj manj poznana avtorica (mama Orlanda Figesa) v njej združi spominski zapis z družbeno in politično kritiko, literarni področji, na katerih najbolj blesti.
Z zapisano zgodbo naredi avtorica poklon družinski judovski hišni pomočnici Edith, ki je vojno preživela v Berlinu. Nato je odšla iskat dom v Palestino, a po nekaj letih razočarana poiskala »svojo« družino v Londonu. Tam je povedala svojo zgodbo edini osebi na svetu, ki ji je prisluhnila: deklici Evi.
Avtorica za skromno Edith še sama argumentirano ponavlja, kako napačna je bila odločitev za okupacijo Palestine, in osupne z nežno neizprosnostjo, ko razkrije iz številnih virov dobro prikrivano dejstvo, kako v Izraelu že od začetka »vsak sovraži vse druge.«
»Polemičen napad na ameriško vlogo na Bližnjem vzhodu in hkrati ganljiva pripoved o povojni razseljenosti.«
Sarah Broadhurst, Bookseller
Pot nikamor je pronicljiva impresija o ljudeh, ki jih ideološki pogled na preteklost ni zmožen zajeti. Eva Figes podobno kot Levi zavrne »žrtveniško kulturo« in strastno kritizira povojno politiko Izraela in ZDA, pri tem pa sioniste na nekaj mestih odkrito vzporeja z nacisti.
dr. Mateja Ratej v spremnem besedilu Pot, prekinitev, paradoks
Prelepa kombinacija ženske topline v spominu na predano hišno pomočnico in pronicljivega intelekta, ki neprizanesljivo, a nikoli nestrpno popisuje zgodovino in sedanjost judovskega vprašanja in človečnosti.
prevajalka Kristina Božič
o avtorici:
EVA FIGES (rojena v Berlinu 15. aprila 1932) V Anglijo je prišla s svojo družino malo pred začetkom druge svetovne vojne in odtlej živi v Londonu. Je avtorica 20 knjig, večinoma leposlovnih, pa tudi klasik feminizma, spominov, literarnih in družbenih kritik, med drugim temeljnih Spol in zvijačnost: pisateljice do leta 1850 in Patriarhalni odnosi: ženske v družbi. Figesova je tudi avtorica 13 romanov in lastnega liričnega sloga, ki ga je oblikovala kot odziv prevladujočemu tradicionalnemu realizmu časa.
Je mama pisateljice Kate Figes in zgodovinarja ter pisatelja Orlanda Figesa.
V literarni teoriji jo opisujejo kot naslednico Virginie Woolf.
»Zgodovina ni vsa preteklost, vendar ni niti vse, kar je od preteklosti ostalo. Ob zapisani zgodovini obstaja živa zgodovina, ki se nadaljuje ali se obnavlja skozi čas.« dr. Mateja Ratej