ZLATI GLASOVI

0
191

Koncert prejemnikov nagrade Glasbene matice Ljubljana
na 45. tekmovanju mladih glasbenikov RS v kategoriji petje

 

 

 

ANA PLAHUTNIKsopran

ANEA MERCEDES ANŽLOVARsopran

JAKA MIHELAČbariton

NADIA TERNIFI sopran

DOMEN KRIŽAJbariton

MAJA CEGLARsopran

MARKO KETEbariton

 

 

 

Ponedeljek, 17. oktober 2016, 19.30
Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

 

 

 

Vstop prost!

 


GOVOR IZVIRA IZ PETJA, PETJE PA IZ POTREBE, DA Z GLASOM ZAPOLNIMO PREVELIKO IN PREPRAZNO ČLOVEŠKO DUŠO.

John Maxwell Coetze, Nobelov nagrajenec za književnost

 

 

Nocojšnji koncert je posvečen mladim pevcem,

ki so na letošnjem državnem tekmovanju mladih glasbenikov

prejeli najvišjo nagrado in zlato odličje.

 

V življenju so našli tisto, kar s smislom zapolnjuje njihov vsakdan, jih gane, vznemiri in osreči.  Naj s svojimi zlatimi glasovi, s katerimi vas bodo preko samospevov popeljali v oddaljene kraje in pozabljene čase, očarajo tudi vas in duha prešinejo z žarkom lepega in vznemirljivega.

 

 


Program

 

 

ANA PLAHUTNIK sopran

1. nagrada v kategoriji Petje I. a TEMSIG 2016

Glasbena šola Logatec[1]

Prof. Nina Kompare Volasko

Darja Mlakar Maležič, klavir

 

Hrabroslav Volarič (1863 – 1895)

DEKLIŠKA TOŽBA (Ivan Pogačnik)

 

Benjamin Ipavec (1829 – 1908)

ČEZ NOČ, ČEZ NOČ (Oton Župančič)

 

 

***

 

 

ANEA MERCEDES ANŽLOVAR sopran

1. nagrada v kategoriji Petje I. b TEMSIG 2016

 

Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana

Prof. Tatjana Vasle

Darja Mlakar Maležič, klavir

 

Edvard Grieg (1843 – 1907)

SOLVEIGS SANG / SOLVEGINA PESEM iz suite Peer Gynt, op. 23, št. 19

 

Josip Michl (1879 – 1959)

NEZAKONSKA MATI(France Prešeren)

 

***

 

 

JAKA MIHELAČ bariton

1. nagrada v kategoriji Petje I. c TEMSIG 2016

Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana

Prof. Edita Garčević Koželj

Igor Vićentić, klavir

 

Gustav Mahler (1860 – 1911)

ERINNERUNG / SPOMINI (Richard Volkmann)

Fran Serafin Vilhar (1852 – 1928)

MORNAR (France Prešeren)

 

***

 

NADIA TERNIFI sopran
1. nagrada v kategoriji Petje II. a TEMSIG 2016

 

Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana
Prof. Edita Garčević Koželj

Igor Vićentić, klavir

 

Rado Simoniti (1914 – 1981)

SLOVO BRIGADIRKE (Sonja Mohorič)

 

Anton Lajovic (1878 – 1960)

SVETLA NOČ (Paul Verlaine – Vladimir Levstik)

 

Edvard Grieg (1843–1907)

EIN TRAUM, op. 48, št. 6 (Friedrich Martin von Bodenstedt)

 

***

 

 

 

 

 

 

 

DOMEN KRIŽAJ bariton

1. nagrada v kategoriji Petje II. b TEMSIG 2016

 

Akademija za glasbo v Ljubljani

Izr. prof. Matjaž Robavs

Andreja Kosmač, klavir

 

Anton Lajovic (1878 – 1960)

POLJUB (prev. Ivo Peruzzi)


Johannes Brahms
(1833 – 1897)

SIND ES SCHMERZEN, SIND ES FREUDEN / SO BOLEČINE, SO RADOSTI, op. 33, št. 4 iz cikla Romanzen aus L. Tiecks Magelone / Romance iz L. Tiecks Magelone(Johann Ludwig Tieck)


Maurice Ravel
(1875 – 1937)

CHANSON A BOIRE / ZDRAVLJICA iz cikla Don Quichotte à Dulcinée / Don Kihot in Dulčineja(Paul Morand)

 

***

 

MAJA CEGLAR sopran

1. nagrada v kategoriji Petje III. a TEMSIG 2016

 

Akademija za glasbo v Ljubljani

Izr. prof. Pia Brodnik

Tanja Šterman, klavir

 

Vincenzo Bellini (1801 – 1835)

VAGA LUNA CHE INARGENTI / LJUBA LUNA iz Tre Ariette / Treh kratkih pesmic (Anonymous)

 

Giacomo Puccini (1858 – 1924)

MORIRE? / UMRETI? (Giuseppe Adami)

 

Rado Simoniti (1914 – 1981)

PLES V RDEČEM (Srečko Kosovel)

 

***

MARKO KETE bariton

1. nagrada v kategoriji Petje III. b TEMSIG 2016

 

Zasebni študij petja

Izr. prof. Matjaž Robavs

Andreja Kosmač, klavir

 

Franz Schubert (1797 – 1828)

DER MUSENSOHN / SIN MUZE, op. 92, št. 1, D. 764 iz cikla Drei Lieder / Treh pesmi (Johann Wolfgang von Goethe)            

                  

Anton Lajovic (1878 – 1960)

ISKAL SEM SVOJIH MLADIH DNI (Oton Župančič)

 

Lucijan M. Škerjanc (1900 – 1973)

JESENSKA PESEM (Li-Taipo, O. Hauser, F. Kozak)

 

O nagrajenih mladih umetnikih …

 

 

ANA PLAHUTNIK (1999) je nižjo glasbeno šolo obiskovala v Kamniku, kjer je devet let igrala klavir pri prof. Ani Smrtnik. Leta 2015 se je vpisala na Glasbeno šolo Logatec in se eno leto učila petje pri prof. Nini Kompare Volasko. V tem letu se je udeležila regijskega in državnega tekmovanja TEMSIG, kjer je osvojila zlato priznanje in prvo nagrado. Uspešno je opravila tudi sprejemni izpit na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer zdaj obiskuje prvi letnik petja pri prof. Tatjani Vasle. Pod njenim mentorstvom se je tudi pripravila na današnji koncert. Je tudi članica Mešanega pevskega zbora Odmev Kamnik, kjer prepeva že dve leti.

 

 

ANEA MERCEDES ANŽLOVAR (1998) je glasbeno pot začela z igranjem violine, po končani nižji glasbeni šoli pa se je vpisala na solopetje. V pevski svet jo je popeljala prof. Urška Arlič Gololičič, nato pa se je izobraževala pri prof. Julieti Kubik de Habjanič. Šolanje nadaljuje v razredu prof. Tatjane Vasle na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer obiskuje 4. letnik, vzporedno pa tudi 4. letnik Gimnazije Bežigrad. Je prvonagrajenka več mednarodnih tekmovanj (Lazar Jovanović v Beogradu leta 2012 in  2013, Bruno Špiler v Herceg Novem leta 2015, Treviso leta 2015). Na državnem tekmovanju TEMSIG 2013 je prejela zlato plaketo in drugo nagrado, leta 2016 pa zlato plaketo in prvo nagrado. Svoje pevsko znanje je izpopolnjevala na mojstrskih seminarjih pri profesorjih Vlatki Oršanić, Matjažu Robavsu, Snežani Neni Brzaković in Theresi Plut.Leta 2015 je v okviru Glasbene mladine ljubljanske izvedla samostojni recital, letos pa je debitirala v SNG Opera in balet Ljubljana v Figarovi svatbi z vlogo Barbarine in prejela odlične kritike. Od leta 2014 je štipendistka Mestne občine Ljubljana.

 

 

JAKA MIHELAČ (1994) je dijak Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani v razredu prof. Edite Garčević Koželj. Svojo glasbeno pot je začel kot kitarist na Glasbeni šoli Vrhnika ter nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. Od leta 2013 je študent Akademije za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Katje Porovne Silič, od leta 2014 pa tudi dijak solopetja na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. Nastopal je kot solist s Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije in s Simfoničnim orkestrom KGBL. Redno sodeluje z ansamblom SNG Opera in balet Ljubljana ter z Zborom Slovenske filharmonije. Je dobitnik več prvih nagrad na mednarodnih tekmovanjih. Letos je na državnem tekmovanju TEMSIG prejel zlato plaketo ter prvo nagrado; v okviru mojstrskega tečaja Oper Oder-Spree v Nemčiji pa nagrado občinstva. Redno se udeležuje seminarjev ter mojstrskih tečajev pri priznanih pedagogih (Snežana Nena Brzaković, Peter Maus, Matjaž Robavs, Tatjana Vasle, Thomas Heyer).

 

 

NADIA TERNIFI je letos maturirala iz petja na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri prof. Editi Garčević Koželj, študij petja pa nadaljuje pri prof. Pii Brodnik na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Vzporedno študira na Medicinski fakulteti. Leta 2013 je na mednarodnem pevskem tekmovanju Lazar Jovanović v Beogradu prejela zlato nagrado in osvojila tretje mesto. Leto kasneje pa je bila štipendistka in udeleženka mednarodnega pevskega festivala Oper Oder-Spree v Nemčiji. Kot solistka je nastopala na novoletnih koncertih Simfoničnega orkestra Domžale-Kamnik. Leta 2016 je na TEMSIG dosegla prvo mesto in zlato plaketo. Redno se udeležuje pevskih seminarjev pri mednarodno priznanih profesorjih kot so Rudolf Piernay, Snežana Nena Brzaković, Snežana Stamenkovič, Peter Maus in Breda Zakotnik. Od leta 2010 je štipendistka Mestne občine Ljubljana.

 

 

DOMEN KRIŽAJ (1989) solopetje študira na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu izr. prof. Matjaža Robavsa. Na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani je zaključil študij medicine. Je prejemnik več priznanj na domačih in mednarodnih tekmovanjih: prva nagrada na TEMSIG 2008, tretja nagrada na TEMSIG 2010, prva nagrada na Mednarodnem tekmovanju »Ferruccio Tagliavini« (Avstrija), prva nagrada na Mednarodnem tekmovanju »Petar Konjović« (Srbija), prva nagrada na TEMSIG 2013, nagrada Euroregione na Mednarodnem tekmovanju »Amici della musica« (Italija), finalist prestižnega mednarodnega tekmovanja »Hans Gabor Belvedere« leta 2015, tretja nagrada na Mednarodnem tekmovanju »Zinka Milanov« (Hrvaška), druga nagrada ter nagrada občinstva na Mednarodnem tekmovanju »Otto Edelmann« (Avstrija), prva nagrada na TEMSIG 2016 in prva nagrada na letošnjem Mednarodnem pevskem tekmovanju v Mariboru. Leta 2013 je prejel Prešernovo nagrado Akademije za glasbo v Ljubljani, leta 2015 pa štipendijo društva Richard Wagner Ljubljana. Leta 2013 se je kot solist v okviru programa Young singers project predstavil na Salzburških slavnostih igrah, kjer je nastopil v Verdijevi operi Don Carlos in v Braunfelsovi operi Jeanne d’Arc. Leta 2014 je pel glavno vlogo v prvem izvirnem slovenskem muzikalu Cvetje v jeseni. V letu 2016 je upodobil Jevgenija Onjegina (Čajkovski, Jevgenij Onjegin) na »Zomeropera« festivalu v Belgiji, Alberta (Massenet, Werther) na Reki ter imel recital samospevov na mednarodnem festivalu Allegretto (Slovaška). Sodeloval je z orkestri Dunajske filharmonije, ORF Radio-Symphonieorchester, orkestrom Camerata Salzburg, orkestrom SNG Opera in balet Ljubljana, orkestrom Akademije za glasbo Ljubljana idr. Sodeloval je z dirigenti kot so A. Pappano, M. Honeck, T. Guschlbauer, M. Letonja, I. Švara, D. Močnik, S. Dvoršak. Izpopolnjeval se je na seminarjih pri priznanih pevskih pedagogih in umetnikih, med drugim H. Lazarska, T. Hampson, H. Deutsch, M. Robavs, K. Hanser.

 

 

Sopranistka MAJA CEGLAR (1989) po končanem študiju psihologije in uspešno opravljeni maturi iz glasbe študij petja nadaljuje kot študentka 1. letnika magistrskega študija petja na Akademiji za glasbo v Ljubljani pod mentorstvom izr. prof. Pie Brodnik. V času svojega pevskega izobraževanja je prejela več nagrad na tekmovanjih ter sodelovala na več pomembnejših koncertih in predstavah. Leta 2012 je prejela drugo nagrado na Mednarodnem pevskem tekmovanju Lazar Jovanović v Beogradu, leta 2013 pa je na TEMSIG prejela zlato priznanje in prvo nagrado. Leta 2014  je sodelovala v koncertnem abonmaju Akademije za glasbo, kjer je pod vodstvom prof. S. Vrhovnika in skupaj z MePZ Akademije za glasbo izvedla psalm F. B. Mendelssohna, Wie der Hirsch schreit. Sodelovala je pri praizvedbi opere Vojna in mir ameriškega skladatelja Larrya Coryella. V letu 2015 se je udeležila mednarodnega tekmovanja Bruna Špiler, kjer je prejela drugo nagrado. Istega leta se je s solističnim recitalom predstavila v ciklu koncertov Mladi mladim, ki ga je organizirala Glasbena mladina ljubljanska. V letu 2016 je v vlogi Vrabca sodelovala pri uprizoritvi otroške opere Brundibar, češkega skladatelja Hansa Krása ter solistično nastopila pri uprizoritvi Janezovega pasijona J. S. Bacha v sodelovanju s Komornim zborom in Baročnim orkestrom Akademije za glasbo v Ljubljani pod vodstvom prof. M. Vatovca. V istem letu je prejela tudi prvo nagrado in zlato priznanje na TEMSIG ter drugo nagrado na Mednarodnem pevskem tekmovanju Maribor. Odigrala je tudi vlogo Druge dame v operi Čarobna piščal v okviru produkcije Akademije za glasbo. Trenutno se  pripravlja na vlogo grofice v Mozartovi Figarovi svatbi, ki bo v letošnji sezoni izvedena pod okriljem Opernega studia SNG opera in balet Ljubljana ter na vlogo Guvernante v Brittnovi operi Obrat vijaka, ki bo izvedena v okviru Akademije za glasbo. Je tudi prejemnica štipendije za nadarjene dijake in študente, ki jo podeljuje Mestna občina Ljubljana.

 

 

MARKO KETE (1984) je svoje pevsko izobraževanje začel pri sopranistki prof. Jerici Rudolf in ga nadaljeval pri bas-baritonistu Marcosu Finku. Od leta 2014 pevsko znanje nadgrajuje pri baritonistu prof. Matjažu Robavsu. Več let je bil član Komornega zbora Ipavska, sodeloval pa je tudi pri projektih Zbora Slovenske Filharmonije in pel pri različnih pevskih zasedbah. Kot solist je nastopal na več recitalih, božičnih in velikonočnih koncertih, drugih javnih prireditvah ter z različnimi instrumentalnimi in vokalnimi zasedbami sodeloval pri snemanju zgoščenk s sakralno glasbo. Na letošnjem tekmovanju mladih glasbenikov je v najvišji kategoriji prejel prvo nagrado. Leta 2015 je uspešno zaključil doktorski študij na Fakulteti za podiplomski študij Univerze v Novi Gorici s področja Znanosti o okolju in bil promoviran v doktorja znanosti.

 

NAPOVEDNIK:

 

 

FOLK UNION

Glasbeno-družabni večer s skupino Mlada Zarja, ki poje slovenske ljudske pesmi, in etnomuzikologinjo Uršo Šivic.

27. 10. 2016, 20.00, Ljubljana, Kavarna Union (Grand Hotel Union)

 

 

KONCERT MEDNARODNEGA ZBORA UTOPIA & REALITY

Zborovodja Urša Lah in Ragnar Rasmussen

28. 10. 2016, 19.30, Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

Vstop prost!

 

 

KONCERT SAMOSPEVOV

Thorsten Buettner, tenor

Breda Zakotnik, klavir

7. 11. 2016, 19.30, Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

Vstop prost!