Glasbeno-gibalne urice za otroke od 3 mesecev do 2 let temeljijo na otrokovem naravnem navdušenju nad gibanjem in glasbo ter so pri nas novost. Predstavljajo način, kako otroku priskrbimo pravilno in predvsem pozitivno glasbeno okolje. Otroci v prijetnem vzdušju skupaj s starši ali varuhi raziskujejo raznoliki svet glasbe skozi petje, ples, igranje instrumentov, poslušanje klasičnih, etno ali jazz melodij. Urice so pod vodstvom glasbenega in športnega pedagoga, s pomočjo katerih se malčki učijo prvih pesmic in plesnih korakov.
Zasnovane so zelo pestro in raznoliko, tako da ni težko pritegniti malčkove pozornosti. Srečanja se začenjajo z uvodnimi izštevankami, kjer otroci prisluhnejo predvsem ritmu besede. Sledi poslušanje glasbenega dela, ki je prijetno za malčkova ušesa in ob katerem tudi mamica obnavlja in bogati svoje glasbeno obzorje. Urica se zaključi s pesmico ob spremljavi instrumentov. Skladbice se ponavljajo skozi daljše obdobje, zato da se otroci navadijo nanje in jim hkrati okolje postaja čedalje bolj domače. Prisotnost enega od staršev ali druge osebe, ki ji otrok zaupa, je potrebna, ker malčki v tej starosti sodelujejo predvsem z njimi. Znanje, ki ga starši pridobijo, lahko otroku posredujejo tudi v domačem okolju.
Za popestritev vsebine je mamicam, ki to seveda želijo, namenjeno nekaj športnovadbenih minut, kjer s pomočjo športne pedagoginje, ki je tudi sama mamica 2-letne punčke, naredijo vaje za krepitev telesa, povečanje gibljivosti, vaje za sprostitev in Keglove vaje za krepitev mišic medeničnega dna.
Zakaj so glasbeno-gibalne urice dobrodošle?
Glasba je univerzalni jezik, ki ga lahko govori vsak in je lahko razumljiv vsakomur, kajti glasba je del našega življenja. Otroci poslušajo ritem maminega srca, še preden so rojeni. Vsi živimo z ritmom dihanja in bitja našega srca, smo tako rekoč od začetka v nekem glasbenem okolju. Zato sploh ni čudno, da so naši otroci po naravi tako navdušeni nad ustvarjalno močjo glasbe že od njihovega zgodnjega otroštva. Izvor glasbenega zvoka pritegne pozornost dojenčka, da se obrača v tisto smer. Kasneje se kuhinjska posoda naenkrat spremeni v bobne, žlice postanejo paličice in že imamo malega muzikanta pri hiši.
Zgodnje uvajanje otroka v svet glasbe povečuje njegovo sposobnost izražanja in prispeva k njegovemu emocionalnemu razvoju. Petje je namreč način, kjer otrok lahko izrazi svoja čustva, čeprav z besedami tega še ne zna, hkrati se na igriv način skozi spoznavanje novih skladbic nauči novega besedišča. Ravno tako se izboljšujejo otrokove sposobnosti mišljenja, zbranosti, ustvarjanja, predstavljanja, pomnjenja in gibanja, če postane glasba del njegovega vsakdanjika. Poleg tega je glasba zabavna, skupinsko naravnana umetniška aktivnost, ki zaradi vseh svojih značilnosti vodi h kvalitetnejšemu načinu življenja.
Glasba in gibanje hodita pri otrocih z roko v roki. Nekateri udarjajo z nogami, drugi premikajo prstke, glavo ali celo telo v ritmu glasbe. Kar se odraslim mogoče zdi duhovito pozibavanje, predstavlja njim že resen poizkus prilagoditve gibanja telesa ritmičnemu vzorcu.
Primerov, kako dobro otrok sliši glasbo, je veliko; deklica pri 11 mesecih je z mamico zaplesala na pesem (številka 9) na glasbeni zgoščenki. Po tednu dni, ko je mamica ponovno vstavila isto glasbo in se je deklica igrala s svojimi igračami, se je sama od sebe ob isti pesmi (številka 9) oprijela opore, vstala in začela gibati v ritmu. Podobnih primerov poznamo še veliko …
In kaj lahko od naših malčkov v tej starosti pričakujemo?
Na podoben način, kot se dojenček uči zvoka jezika, osvaja tudi glasbeni ritem in melodijo. Tako, kot se nauči govoriti s poslušanjem govora staršev, gre skozi podoben proces poslušanja, razpoznavanja in nato lastnega eksperimentiranja pri razvijanju glasbenih spretnosti. Zaradi tega ni za otroka nikoli prezgodaj začeti s predvajanjem in prepevanjem glasbe.
Otroci, ki se že sami gibajo po prostoru, pa opazujejo in eksperimentirajo po svoje, raziskujejo, kar si zaželijo. Radi že igrajo na različne instrumente, pojejo in plešejo. Njihovo posnemanje še ni najbolj natančno, vendar bodo svoje glasbene sposobnosti pokazali prav kmalu.
Urice bodo pripomogle k otrokovemu glasbenemu, socialnemu, čustvenemu in fizičnemu razvoju. Hkrati bodo to priložnosti za srečanja, povezovanja in izmenjavo izkušenj in mnenj tudi med starši.
Nevenka Tršan, akad. glas.
vodja programa Bamberbam: glasbeno-gibalnih uric za najmlajše